# Vattensvans..
Author: Jenna_Nord

Just nu ligger min lilla Tyra i sängen och sover. Hon har haft en jobbig natt och dag. Igår var vi i malmö på äventyr med några kompisar och tillbringade en längre tid på ribban (en jätte stor hundstrand där alla är hundar är lösa). Åh va kul hon hade! Hon lekte med allt från Chihuahua till New Foundland, det gick verkligen förvånadsvärt bra!  
Några andra hundar simmade och lekte i en sjö brevid så vi passade på att låta vora hundar leka där med. Efter det sprang dom av sig i fälten innan vi åkte hemåt. På kvällen hängde plötsligt min lilla flickas svans rakt ner. Den var helt död :( De är första gången hon får vattensvans och hon har inte fått någon ro att sova på hela natten. Nu ligger hon och sover omstoppad med diverse filtar, kuddar och täcken!  
Hoppas verkligen att hon ska må bättre imorgon så vi slipper åka till farbror doktor.

Är de någon annan som har hund som ofta får vattensvans?  
Det är så himla tråkigt, och nu är jag rädd att det bara ska återkomma hela sommaren.. Ska vara mer noggrannare med att hålla henne torr och varm efter bad i fortsättningen iaf, så något har vi lärt oss :)

## Comment 1
Author: EmelieKelly

Oj, visste inte ens att det fanns! Stackarn :( men hur och varför händer det?

## Comment 2
Author: Mischa

Har hänt, men tack och lov bara enstaka gånger.

## Comment 3
Author: Jenna_Nord

#1 Nä de är inte särskitl vanligt faktiskt. Men jag kände till det så jag kunde koppla det direkt :)  
Ja hon hade ganska ont inatt och fick ingen ro att sova fast hon fick lite smärtstillande :( Nu mår hon iaf bättre!  
Det är en inflammation i svansroten som kan komma efter att hunden har varit väldigt blöt eller kall. Till exempel badat eller varit ute i regnväder länge. Vissa hunade har inte så ont av det medan andra verkligen lider. I riktigt dåliga fall så kan man vara tvungen att amputera bort svansen.  
De enda man kan göra åt det är i princip att låta hunden vila och ta de lugnt och hålla den varm :) Har den ont så kan man kontakta vet och få smärtstillande och anti-inflammatoriskt.

## Comment 4
Author: Jenna_Nord

#2 Gör du något speciellt för att det ska gå över fortare? Hur lång tid brukar de ta för din hund?

## Comment 5
Author: Mischa

#4

Ser bara till att hon håller sig torr och varm och väntar, och numera förebygger jag med täcke om det är blött och kyligt ute..

Nu var det ett tag sedan det hände som senast, men jag vill minnas att det gick över ganska fort.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#3 Är det vanligt hos långhåriga hundar? Hoppas svansen blir bra fort ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 7
Author: Jenna_Nord

#6 De vet jag inte riktigt faktiskt. Men har läst att de ska vara vanligast hos retriver raserna. Min är en amstaffblandning, så hon har ju nästan samman kroppsbyggnad och päls som en labbe.  
Min finska lapphund har iaf aldrig haft det. Kanske beror det på den långe pälsen som håller kyla/väte borta bättre :)  
  
Tack ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 8
Author: Mischa

#6

Alla hundar kan få det som blir nedkylda, personligen tror jag det är vanligt förekommande hos retrievers just pga. badandet, min egna fick det pga regn en kall dag och hon har bara ett pälslager dvs. mindre än dom flesta hundar.

## Comment 9
Author: EmelieKelly

#3 tack för info!

## Comment 10
Author: Noa-Nisse

min kusins rottis fick det förra veckan. Jag hade inte hört talas om det innan!  
  
Krya på din voffsing =)

## Comment 11
Author: woollo

värme, vila och mangnesyl dosera till barn.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

### #7 Tack för svar!

## Comment 13
Author: Jenna_Nord

#9,12 Så lite så ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

#10 Tack! :) Hon har ingen feber, men ligger och sover mycket. Så jag hoppas på att hon snart blir kry igen!

#11 Aldrig hört att man kan ge magnecyl till hund?

## Comment 14
Author: vallhund

\# 11

Man skall aldrig ge människomedicin till hundar på eget bevåg utan att ha kontaktat veterinär o fått doseringsanvisning av denne i så fall, det finns NSAID preparat specifikt för hundar, detta bör ges om hunden är smärtpåverkad, vilket alla hundar inte blir av vattensvans.

\# 3

Har aldrig hört att det kan vara så illa att svansen måste amputeras, kan jag läsa om det någon stans?  Det övriga du skriver är jag helt ense med dig om, förutom att har en hund haft vattensvans en gång så får den det lätt igen, o alla behöver inte ens varit blöta för att få det.

## Comment 15
Author: Jenna_Nord

#14

Därför jag blev så förvånad, jag hade aldrig kunnat få för mig att ge människo medicin till en hund :S

Jag läste det på internet någonstans, kommer ju inte ihåg var tyvärr ![Obestämd](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") Men vet inte om det heller var en 100% pålitlig källa heller. Har även läst att det kan sprida sig till bakbenen och förlama dom ><  
  
De kanske är individuellt om den lätt kan få det igen.. Men en kompis labbe får vattensvans så fort den bara tänker på att bada i princip :P Men läste på Agria att de kunde vara så.  
[Länk](http://www.agria.se/hund/artikel/vattensvans-pa-hund)  
  
Jo precis, därför jag skrev "som kan komma efter att hunden har varit väldigt **blöt eller kall**". :)

## Comment 16
Author: bambiiii

vad är vattensvans? :( låter inte bra! krya<3

## Comment 17
Author: Jenna_Nord

#16  
De är en inflammation i nerverna i svansroten som gör att svansen ser bruten ut, den bara hänger.  
Tack, hon sover sig frisk just nu :)

## Comment 18
Author: Jenna_Nord

Tänkte bjuda på en snabb film jag gjorde idag för de som inte sett vattensvans förut ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Hoppas den är av intresse för någon :)

## Comment 19
Author: Hanna

En ledsen liten svans ![Obestämd](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 20
Author: bambiiii

Kommer det alltid att vara så? :(

## Comment 21
Author: Hanna

#20 Det är ju en inflammation, så förhoppningsvis inte :)

## Comment 22
Author: Jenna_Nord

#19 Jaa, hon ser så sorgsen ut! ![Obestämd](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") Men energin är kvar :)  
  
#20 Nä de kommer gå över ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Haha hoppas jag ;(

## Comment 23
Author: joheck

Nämen stackarn! Krya på dig Tyra!

Tyckte det var jätte intressant att titta på filmen du la upp.

## Comment 24
Author: vallhund

#  18 men lilla gumman, pigg trots bakhänget.

## Comment 25
Author: woollo

Har labbar så vattensvans har hänt här hemma.

Har fått samma råd av olika vettar. dock inte den som jag själv vart tvungen att tala om vad vattensvans var.

Det är inte så mkt för smärta man ger utan det dämpar inflammationen.

och förkortar sjuk perioden. men visst även smärta.

Sen är det många mediciner vi delar eftersom vi delar samma sjukdommar.

## Comment 26
Author: vallhund

\# 25 Ja vi delar diverse mediciner, dit hör inte acetylsalisyra o jag har aldrig hört talas om en människa som haft vattensvans, har du?

När förra hunden hade vattensvans gav jag honom Canidryl, inget jag skulle stoppa i mig själv när jag har nervinflammation, skulle du? Han fick det i första hand för att dämpa smärtan iom att han hade så ont. Att det oxå är inflammationshämmande var bara ett plus.

## Comment 27
Author: woollo

Haha. ja om du vill märka ord så visst. trodde vi hade ett snack om vad det var för typ av sjukdom, och inte vad den hette. Samt vad man kunde göra åt den och vad vetten har sagt.

Men du vet ju tydligen bäst så, då kör vi på det då.

![Skrattande](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 28
Author: Jenna_Nord

#23 Tyra gör de bästa hon kan för att kurera sig, Och tack! :)

#18 Ja energin är där inget fel på! Gör lite ont i mig att inte få rasta henne ordentligt.

#25 Du menar att veterinär du pratat med också föreslagit magnecyl då?

## Comment 29
Author: Jenna_Nord

Kan glatt meddela att idag har svanstippen fått liv! ![Skrattande](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")  
Så nu ser den ut som ett stor S då mellandelen fortfarande inte riktigt hänger med. ![Tungan ute](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 30
Author: joheck

Hihi, bra att det blir bättre! Hur länge måste ni ta det lugnt? Är det tills svansen återhämtat sig?

## Comment 31
Author: Jenna_Nord

Jaa ![Skrattande](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")  
Jag vet inte riktigt, har ju inte varit hos vet. och fått råd eller så.. Men igår gick vi bara korta rundor runt kvarteret så tänkte fortsätta med de tills den återhämtat sig mer, och sen öka på promenaderna ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Cykelturer och springa fritt i skogen får nog vänta ett tag. Men har fint väder iaf så slipper oroa mig för att hon ska bli blöt! ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 32
Author: woollo

Ja som jag skrev så har vetten rek mig att använda mangnecyl och dosera som till ett barn.

Visst det går över av sig själv, men kan man är det ju bra att förkorta tiden.

Googla på magnecyl till hund så får ni se.

Där står även skillnader på alvedon och andra pep som inte ska ges till hund.

Magnecyl är kanske inte optimalt men vad gör man om det blir akut?

## Comment 33
Author: vallhund

\# 32

Själv medecinerar jag inte hundar efter att ha googlat på diverse mediciner, gör du?

Har man minsta hum om hundar o medicinering så vet man skillnad på acetylsalicylsyra o paracetamol.

Självklart får du medicinera din hund bäst du vill, men kanske du borde avstå att rekommendera dina okunniga, inkompetenta råd till andra?

## Comment 34
Author: Jenna_Nord

#33  
Det gäller att alla läser kommentarer och råd på internet med en nypa salt och bestämmer själv vad man vill tro på.  
Tycker inte de är en diskussion ni behöver fortsätta med här.

## Comment 35
Author: Pilon

Minns när en av hundarna jag passade för ett tag sen råkade ut för vattensvans och jag och hans husse gick och funderade på vad vi åsamkat hunden för hon inte ville resa på svansen :D haha så gick han till veterinären med sin rottis och det visade sig vara vattensvans :( Hon fick lite medicin och sen var det bättre efter en vecka eller så...Och så vitt jag vet har det inte återkommit heller... Det var inte lika tydligt på rottisen när hon hade vattensvans, som det var på klippet med Jenna\_Nords hund i #18 dock :)

Detdär ser ju världigt konstigt ut, hon är liksom glad och pigg och allert utom med svansen som hänger rakt ner :D Ser helkonstigt ut hehe. jenna\_Nord, nu vet du hur din hund hade sett ut om hon saknade svans :( Stackars...

## Comment 36
Author: woollo

#33 Men oj! jag verkar ja retat upp dig ordentligt men varför??

men jag provar att reda ut det för alla om det är fler som missuppfattat mig.

Jag såg tråden ang. vattensvans och skrev vad min veterinär har sagt till mig. Har inte utgett mig för att vara jätte hundkunnig.

Då det verkade som om många inte hade hört talas om att man gav magnecyl till hundar så skrev jag googla.  Med det menade jag titta det är ganska vanligt att man gör. Och inte bara jag som fått för mig något.

Har inte sagt något om att man ska googla **div** mediciner och ge hundar lite hur som helst.

Sen gav jag ett tips att det även stod om Alvedon och annat man inte ska ge.

Tänkte att om någon (och jag tror att det är fler än du tror) som inte vet så kan de läsa där.

upplever att du vrider det jag sagt.

Men det verkar som du vill hacka/gnälla på mig och det kan du ju få fortsätta att göra om du vill men gör det via meddelanden. Då jag tycker att du uttrycker dig oerhört omoget (men du kanske är ung) och det förstör stämningen på forumen.

Avviker Tack för mig.

## Comment 37
Author: vallhund

Varför skall man googla? Skall en hund ha medicin så kontaktar man sin vererinär.

Dina inlägg i tråden retar upp mig eftersom du rekommenderar en icke godkänd medicinering för hundar utan att ha minsta erfarenhet eller utbildning i vererinärmedicin.

Vad min ålder har med dig att göra är irrelevant. Du klampar in på iFokus likt en elefant i ett glasgus o anser redan att du har rätt att uppfostra mig i hur man skriver, har du problem med mina inlägg så vänd dig till sajtvärden o påtala dina ev probem.

Btw så har jag inget behov av att messaprivat med dig.

## Comment 38
Author: thilda-

hehe :) Själv så behandlar jag både mig  själv och djuren med örter innan jag går till veterinär odyl för starkare preparat :)

## Comment 39
Author: Pilon

vallhund jag tycker att du gick (milt uttryckt) burdust tillväga i ditt svar på #33, och lät lite nedlåtande. Och kanske lite fel strategi i hur du förösöker få folk att förstå att dom har fel. Eller när du försöker få nån att förstå vad du menar. Hon skriver ju att hon fått rekomendation från vet. efter din kommentar om #11 men menade att det går o finna information om det på google inte att man ska efter lite googlande ge sin hund magnecyl. Ibland kan det låta som att du är en erfaren vet. själv "Har aldrig hört att det kan vara så illa att svansen måste amputeras, kan jag läsa om det någon stans?" jag har hört om detta. :) Voollo, jag kan se lite av vallhunds irritation för i #11 skriver du på ett sätt som kan tolkas som att man kan ge magnisyl till hunden utan att höra med veterinären först. Man kanske ska vara försiktig med hur man uttrycker sig om sånt när man skriver på ett form där en hel del av dom som läser har väldigt lite kunskap om hundar.

## Comment 40
Author: woollo

Pilon jo jag förstod det och försökte rätta till det i mitt andra inlägg. Även i de senare. Ska försöka vara lite utförligare om jag skriver igen. Inte för att det hade någon betydelse i det här fallet. Tack

## Comment 41
Author: Jenna_Nord

#35  
När de spelades in så var de måndag, och hon fick vattensvansen på lördag kväll. Så hela lördag natt låg hon och kunde inte sova för hon hade så ont. Men sen blev hon som vanligt igen :)  
Haha jaa, nu ser jag hur de hade varit om vi kapat den på henne! Måste säga att hon hade lite sämre balans där ett tag när svansen hängde som värst :P

## Comment 42
Author: woollo

Skönt att det löste sig. Tycker så synd om hunden när den får vattensvans. Varje gång min satte sig ned skrek han och tittade frågande på mig. Vet inte om han trodde det var mitt fel att det gjore ont eller vad det var. Jätte jobbigt att inte kunna göra mer

## Comment 43
Author: Jenna_Nord

#42  
Ja nu är den nästan helt uppe som vanligt :) Så tror hon kommer vara helt återsätlld efter helgen iaf.  
Ja den natten hon hade ont så låg hon inte still två minuter. Sen låg hon och gnydde och tittade på mig. Flera gånger kom hon och "grävde" ner huvudet i bröstet på mig. Tyckte såå synd om henne :( Hoppas verkligen att det var första och sista gången.

## Comment 44
Author: Pilon

kära nån :/
