# Gå ut med andras hundar
Author: Noa-Nisse

När jag var liten så brukade jag plinga på hos vissa hundägare och fråga om jag fick ut och gå med deras hund. Och det fick jag oftast. Gjorde ni samma sak när ni var små?  
  
Men nu när jag tänker efter, hur vågade ägaren släppa ut sin hund med en främmande människa :S Jag hade aldrig låtit någon gå med min hund oavsett hur snäll den vore!

## Comment 1
Author: fidojunior

Haha jag gjorde samma sak när jag var liten, fick alltid höra "En annan gång" och den gången kom aldrig haha. Gissar att det var deras sätt att säga nej på. :P

## Comment 2
Author: Nicolina

Nej det gjorde jag aldrig, dels för att jag aldrig skulle ha vågat det, var alldeles för blyg för sådana saker (och är väl det än idag...). Dels tror jag nog inte att mamma o pappa skulle ha släppt iväg mig heller, om det inte vore någon av grannarna här i området som kanske hade nån liten skruttvovve att traska runt med. Dessutom så hade jag inte heller det starka intresse jag har idag! Var inte föränns runt 15-16 års ålder som jag började intressera mig för hundträning, innan dess var det mer hundar i allmänhet sådär som jag gillade men inte på samma sätt som idag!  
  
Däremot så är jag uppvuxen i hundsläkt, min faster har fött upp Norwich ända sen jag var liten. Och min farmor har haft hund konstant sen hon var i min ålder. Så när jag var liten så tjatade jag tills dess att vi lånade hem lilla Norwichhanen Stene av farmor på vartenda lov. Sen har det ju vart flera olika vovvar efter det också, men Stene är nog den som jag har umgåtts mest med som just barn.

## Comment 3
Author: zoolatri

Där vi bodde förut kom det ofta barn och knackade på och frågade om de fick gå ut med hundarna, de kom fram till oss när vi var ute på promenader oxå och ville gå med hundarna då direkt eller senare:P Men jag vill absolut inte att några barn ska gå ut med mina hundar. Tyvärr förstod inte barnen ett vänligt med bestämt nej med förklaring, de kom tillbaka gång på gång... Men det var artiga barn:)

## Comment 4
Author: Satum

**TS:** Jooo! Det gjorde jag med![Skrattande](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Gick ut med alla grannars hundar typ, stora som små. Helt sjukt när man tänker efter, precis som du säger. Hur gammal var du? Alltså jag var bara 7-8år!!!

Jag skulle ALDRIG låta någon okänd unge gå ut med mina hundar. Haha!

## Comment 5
Author: Noa-Nisse

#4, Jag var nog lite äldre, kanske 10-11 år eller något! Hehe nej jag skulle aldrig heller låta någon annan gå ut med min hund :P

## Comment 6
Author: Wand

Jag gjorde det inte helt random, men hade en vän som gjorde det och då föjde jag med henne en gång och då fick jag också börja gå ut med denna hund som hon brukade fråga om hon fick gå ut med.   
Förstår det dock, för tanten var riktigt, riktigt gammal och kunde knappt röra sig, antar att hon tyckte att det var skönt att slippa själv haha...

## Comment 7
Author: JoannaLi

Jag följde också med en vän när hon gick ut med en hund en gång, och redan då (kanske 7 år gammal?) funderade jag på hur den här personen vågade låta oss, små barn, gå ut med hennes hund.

Nu kanske jag ska få hjälpa ett par med sin hund, men det är mer uppfostran, då frun inte vågar gå med honom på grund av att han är så ouppfostrad, och eftersom att maken jobbar mycket på dagarna så ska jag försöka hjälpa till :)

## Comment 8
Author: Qepta

Ja det gjorde jag.

Går än ut med en av hundarna, har gått med henne i 9 år nu. ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
Ser henne som min hund.

## Comment 9
Author: sofiek90

Jag lånade grannarnas labbekorsning i flera år, när familjen köpte första hunden var jag ute med båda tillsammans och om labbekorsningen löpte så gick jag med dom var för sig.

Jag var mycket hos dom grannarna som liten, umgicks med deras dotter. så jag var ju inte okänd, och jag träffade deras hund redan från det att den var valp. Oftast så ringde jag innan, men ibland gick jag bara och knackade på. Då blev hunden så glad så hon visste inte vart hon skulle ta vägen, skrutthunden. Promenaderna började inte förrän hunden var runt året, då jag var smårädd föär henne efter att hon bitit mig i armen (jag var då runt 7-8 år gammal när hon bet mig), men när jag fått träffa hunden lite mer så försvann rädslan och jag hade många roliga promenader med henne under flera år. Året runt. ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Min första träningskompis.

när jag var väldigt liten, runt 4-5 år så gick jag och min syster ofta ut med en gammal collie. Det var en gammal dam som hade den, hunden var väl typ lika gammal som tanten ^^

## Comment 10
Author: Mysisa

Jag gick ofta ut med andras hundar som liten.

bla en bearded collie, en terv liknande hund fast större och hårigare och en björnhundskorsning, men de flesta var små typ en cavalier och några blandisar av mindre storlek.

Jag fattar verkligen inte hur ägarna kunde låta mig gå ut med hundarna, speciellt inte de större, men det gick alltid bra och hundarna lyssnade o hade jätte kul, tror jag. Själv släpper jag inte ens ut mina egna barn med hundarna med tanke på vad som skulle kunna hända

## Comment 11
Author: Chieko

Nja. Grannen hade en king charles cavalier som jag gick några gånger med, men han var både snäll och så pass liten att jag hade något att säga till om. De kände mig också väl då deras dotter hade suttit barnvakt åt mig. Men mion kompis var en sån som kunde se att "aha, de har hund jag går och frågar om jag får gå ut med den", oavsett om hon kände dem eller inte! Jag var nog för blyg för det ;)

## Comment 12
Author: NathalieT

Ja det gjorde jag, väldigt ofta :D  
  
Jag har också börjat fundera på det där, jag skulle alrig låta små barn gå ut med Pelle :s

## Comment 13
Author: Maja2

Jag gjorde inte det när jag var liten. Bodde i en by med endast några hus, den enda hund som fanns var en gråhund, som jag då tyckte var både ful och elak. Däremot i vuxen ålder, när jag inte haft egen hund :)

## Comment 14
Author: Loveradio

Haha gå ut med andras hundar var typ det enda jag gjorde när jag var liten ![Tungan ute](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Jag och en kompis brukade gå ut med en grannes tre hundar flera gånger i veckan. Tror det var en Yorkie, Cavalier och nån stor svart spets. Ibland satt vi på deras baksida och lekte med hundarna. Brukade låtsas att det var våra hundar haha.

Brukade också knacka på hos andra och fråga om vi fick gå ut med deras hundar. Ibland sa dom ja och ibland nej.

Själv skulle jag aldrig låta nåt okänt barn gå ut med min hund.

## Comment 15
Author: Karmatarerskanise

Gick bara ut med hundar vars ägare vi kände.

## Comment 16
Author: meilin

Jag brukade gå ut med grannarnas hundar. En golden, tax och kelpie. Själv skulle jag aldrig låta mina grannbarn gå ut med mina hundar! ![Oskyldig](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Nja, vi hade bara en granne som hade hund o det var en gammal dvärgpudel. Han var inte så rolig tyckte jag, så jag gick mer med våran pudel. Men vi fick nya grannar o de hade labradorblaning henne gick jag med men då var jag 15 år, då var våran pudel gammal o senil så han var inte den ärtigaste hunden att ta på långpromenad. Så grannens hund o jag gick varje dag 2.5km helgerna tog vi 5km hon var så glad när jag kom :)

Nu därimot är det en envis liten flicka som ofta kommer o ringer på här o frågar om hon får ta ut våra hundar, jag säger nej. Jag är för rädd om mina små liv ;)

## Comment 18
Author: joheck

Jag och en kompis brukade gå ut med några av hennes grann hundar (en i taget). Det var bland annat en schäfer(!), hur ägaren vågade låta oss ta ut honom vet jag inte.![Tungan ute](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 19
Author: Kalli

Vi hade egna hundar så gick ut med dem när vi blev så stora att vi kunde gå med dem utan att det istället var de som gick ut med oss.

## Comment 20
Author: Michaela-N

Nej, men det är otroligt många som plingar på och frågar oss! Bor rätt mycket småbarn i trakten, Hugo är mycket ute i trädgården och då händer det att barn cyklar förbi utanför och stannar och frågar om de får ta ut honom någon dag. Jag har alltid sagt nej, men får jättedåligt samvete efter det. Ibland har jag haft trickuppvisning i trädgården, det är också en höjdare. Då kommer hela grannskapets barn känns det som, och vill testa att träna själv :o En gång hade vi satt upp lappar på olika mataffärer då vi sökte dogwalker. En dag ringde det två tjejer och sa typ: "Heej vi tänkte gå ut med er hund! Går det bra om vi kommer kl fem? Vi är nio år och älskar hundar!" Mamma svarade att det hade hon egna ungar som kunde göra så där sent, men tackade för samtalet ändå. Såna barn är ju för charmiga. :)

## Comment 21
Author: [Borttaget]

20 ja men får lite det. Men jag har erbjudit tjejen som var idag igen att hon kan följa med mig ut imorgon vid 12 men då ska jag prata med hennes mamma först då vi ska gå lite längre promenad. Hon kan hålla i Donna då. tänkte jag kan då säga varför jag inte riktigt kommer låta henne gå ut med hundarna själv men hon kan gärna följa med på lite promenader o hålla ena då iaf :)
