# rolig hund
Author: slemmis

hej jag är ny här och på nattten och på morgonen så lägger sig min 2 åriga amstaff/pittbull sig under täcket och slickr mig på fötterna. och det tycker jag är kul och det kittlas ganska mycket. skriv gärna nån rolig sak som ern hund gör/gjort. det skulle bli så kul att läsa.![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") har tyvär ingen bild.

## Comment 1
Author: fidojunior

Förut brukade mina hundar slicka mina ben när jag kom ut från duschen.

De brukar dra sig som katter mot tyger som hänger ner från saker t.ex. en jacka som hänger på en stol. :P

## Comment 2
Author: slemmis

haha roligt![Skrattande](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Min hund puttar på saker med nosen sedan backar han och vickar på huvet som om han förväntar sig att den ska säga någonting :D  
  
och när han blir busig så brukar han alltig börja med att stjärt glida och sedan blir han en kanon kula :D  
  
och när ja har råkat skära mig när ja tex rakat benen eller något så ska han alltid slicka där och tvätta mig sedan står han och flemar :D jätte gullig :D  
  
Flema betyder: när hundar lutar eller slickar på nått gott så har dom ett organ som heter jakobssons organet som dom stoppar upp tungar där och så förstärks alla luckter  vanligst som man har sett är när hästar gör så och lyfter upp över läppen :D

## Comment 4
Author: [Borttaget]

jag har bara haft min hund i 3mån och hon älskar handukar, hänger det en i badrummet går hon och gnider sig mot den, ligger det en på golvet rullar hon sig på den haha.

Sen om hon ser en spann eller dunk, går hon och puttar på den med tassen så den välter, samma gör hon med laptopen om jag har ställt den på golvet, går fram och fäller ihop den med tassen, ingen aning varför, men så jävla söt är hon :)

## Comment 5
Author: Belimas

Varje gång min hund ska väcka mig på morgonen så hoppar hon helt sonika upp och sätter eller lägger sig uppe på mig, antingen sätter/lägger hon sig på min mage om jag ligger på rygg eller så blir det på min sida (i kurvan mellan höften och revbenen).  
  
Där sitter/ligger hon sedan och vrålglor på mig tills jag visar något livstecken, då börjar hon slicka frenetiskt i ansiktet på mig tills hon är helt säker på att jag har vaknat helt. Knastjej! Jag är glad att hon inte är så tung i alla fall, drygt 4 kg bara =)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Här har jag en hund som står o tycker synd om den som durshar för det är ju inte roligt o dursha. När man väl är klar står hon redo för torka o trösta än. Sen går hon gärna o hämtar toapapper den sitter allså på sin toahängare i badrummet så drar hon ut så mycket hon kan o sen slackar pappret till 100000 små små små små bitar, har en till hobby det är att ta strumpr från tvättkorgen och så biter man så många små hål man kan. ![Flört](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Så nu har matte vart o köpt ny tvättkorg som inte små nosar kommer åt kläder genom de små springorna som är på den gammla tvättkorgen ![Oskyldig](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#5 HAHA! Läste det som om det vore jag som skrivit, dock väger min hund 20kg ungefär;)

När Alvin tycker att det är dags för mig att kliva upp så piper han lite, funkar inte det så sitter han och blänger på mig vid sidan av sängen. Lyssnar jag inte på han då, ja då hoppar vi upp på mig och lägger tassarna i ansiktet, pussar. Ibland brukar han lägga sig PÅ mitt huvud och sova![Tyst](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst") Hehe, men oftast lägger han sig längs min kropp när jag ligger på sidan eller så lägger han sig över mig och glor när jag ligger på rygg![Flört](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Det gulligaste är nog när jag öppnar ögonen och ser lyckan i hans ansikte, äntligen klarade han det ;)

Min tik ÄLSKAR handukar! Såfort det regnat ute och jag plockar fram en handuk så står hon där och trycker och gnider huvudet på den. Något mer är att alltid när hennes aktivitetsboll är slut så tar hon den och lägger den i mitt knä, har den fastnat så springer hon till mig för då ska jag hjälpa henne. Såå gulligt <3

## Comment 8
Author: Belimas

#7  
Ja men exakt, min tjej blir också jätteglad när hon märker att jag har vaknat \*skratt\* Småylar och viftar på svansen och är allmänt tokig. Tokskallar! men jag hade aldrig stått ut om hon hade vägt 20 kg ;-)

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#8 Haha Jag tycker faktiskt att det är riktigt mysigt med en stor klump över ansiktet som envisas med att ligga där, huvudsaken är att jag får luft ![Flört](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Måste säga att jag tycker att det finns inget bättre än att bli väckt av sina hundar (hatar att bli väckt av allt annat) ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 10
Author: Belimas

#9  
När min lilla tös sätter sina tassar på fel ställen så gör det sjukt ont så jag tänker snarare på hur det skulle kännas om hon hade vägt 20 kg = AJ AJ AJ \*skratt\*. Ja, det är 10 gånger mysigare att bli väckt av dom än av en väckarklocka, det håller jag med om =)

## Comment 11
Author: [Borttaget]

#10 Haha jo "ajje.. pucko!" är något Alvin får höra varje gång han väcker mig då han har en förmåga att pricka rätt ställen riktigt bra! Ja verkligen =)
