# YEAH!!
Author: [Borttaget]

Äntligen har det kommit 1 liten tik i kull nr 3!!

Jag håller tummarna på att den tiken är lovande nog att uppfödaren vill ha den kvar! Men tyvärr så är det bara att vänta och se!

Men den här väntan dödar mig :P

## Comment 1
Author: Adalissa

Jag håller tummarna för dig!

## Comment 2
Author: EternalWinter

Vi håller tummar och tassar här hemma! ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 3
Author: Maja2

Håller tummarna jag åxå :)

## Comment 4
Author: meilin

Håller tumme jag också! :)

## Comment 5
Author: Alexandra-S

Vad roligt! ![Skrattande](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 6
Author: KvirrZ

Så kul!! ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 7
Author: NathalieT

Vad kul :) Håller tummarna!

## Comment 8
Author: Qepta

Vi håller tummar och tassar!

## Comment 9
Author: Jenniferri

Håller tummarna att hon blir en bra tik som uppfödaren gillar :)

## Comment 10
Author: Beckibus

Håller tummarna nu för att uppfödaren gillar valpen så att du kan bli fodervärd.. Såg i en annan tråd att föräldrarna har patella (i en annan kull allstå) är det samma uppfödare??

## Comment 11
Author: LinaK

Vad kul! Då hoppas jag på det bästa för din skull :)

## Comment 12
Author: [Borttaget]

#10

Jag har pratat med henne om detta och oron osv. Men jag har fått väldigt bra beskrivning ifrån henne och hennes vetrinär hur det har har tänkt osv :) Så en vetrinären har gett det ett grönt ljus.

Det var väldigt mycket men hon håller på att få bort patella nu så gott det går.. problemet är att det finns så få hundar som hon kan få tag i som har UA :S Men hon impoterar en hund nu som har UA som ska bli den nya avels hunden.

## Comment 13
Author: LinaK

#12 Är föräldrardjuren till denna kull fria från patella?

## Comment 14
Author: [Borttaget]

#13

Hanen har patella 0/1 och tiken har UA.

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Tyvärr blir det inte den här tiken, hon skulle behålla henne, men det är på gång med nästa kull :)

Gör ju inget om det blir till sommaren heller.

## Comment 16
Author: Cassii

Vad jobbigt det måste vara för dig att vänta så här länge..

## Comment 17
Author: [Borttaget]

#17

Ja det är det... men det är bara att fortsätta, jag kan ju inte säga att jag inte har tid att planera :S

Men om man väntar på nått som är värt det så är det lättare :) Får borsta och hålla på med min sambos collie ;)

## Comment 18
Author: Royalz

#16 Så är det väll när man vill ha en hund gratis ;-)

## Comment 19
Author: [Borttaget]

#18

.... jag väljer fodervärd av många anledningar..  jag är väldigt ny på rasen och det ger en trygghet känner jag att vara fodervärd, jag kommer få lära mig så mycket vilket är också otroligt roligt !

Om allt går som det ska så blir hund nr 2 en pom från samma kennel som jag har köpt :)
