# Fått i sig choklad! AKUT HJÄLP!!
Author: deleteduser

Nu behöver jag akut hjälp! Det är så att min lilla älskling har fått i sig choklad i form av chokladbollar.

På sidan;

[http://www.veterinaren.nu/artiklar/hund/forgiftningar/chokladforgiftning-hund/21](http://www.veterinaren.nu/artiklar/hund/forgiftningar/chokladforgiftning-hund/21)

står det att man ska försöka få hunden att kräkas. Jag har försökt med både salt och senap men ingenting hände. Vad ska jag göra? Eftersom att jag är ensam hemma och inte har tillgång till bil så är enda sättet att komma till veterinären är att ta en 1½ timmars resa med buss och spårvagn för att komma till blå stjärnan. Är det värt det?

**Så vad ska jag göra? Hon har fått i sig c:a 30 gram ren kakao. Snälla hjälp jag skulle inte klara av att mista min underbara tös!**

Just nu ligger hon mest och andas snabbt. (hon är en keeshond med MYCKET päls så det är inte ovanligt att hon andas snabbt)

Tack på förhand!

**_Älskar dig hjärtat!_**

## Comment 1
Author: LinaK

Ring och rådfråga veterinären snarast anser jag!

## Comment 2
Author: Elshira

Jag vet inte om det kanske blivit för lite salt eller så

##### "Teknik för att åstadkomma kräkning

Det enklaste och snabbaste sättet att få hunden att kräkas är att lägga in vanligt salt längst bak i munnen. Mängden salt beror på hundens storlek. För små hundar räcker 25 ml salt, för större 75 ml."

Tyvärr vet jag itne själv vad du ska göra annars, men ring en veterinär! De kostar inget att få hjälp via telefonen! Googla bara, behöver ju itne vara där du bor heller. Så kankde du kan få tips om vad du ska göra för att få hunden att kräkas bara.

Men jag tror nog att en tur med buss på 1.5h är värt. Du kan ju inte göra något annat hemma heller så det är nog lika bra att åka.

Hoppas det går bra för er. ![Rynkar på näsan](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 3
Author: Twisted_T

Håller med #1. Du har ju en liten hund med, då tål de ännu mindre. Finns det ingen möjlighet att någon av dina föräldrar kan komma hem och köra om det nu skulle behövas?

## Comment 4
Author: Michaela-N

30 gram är rätt så mycket.

Gå över till någon granne (som du känner någorlunda eller så) och berätta hur det är så kanske de kan köra o lägga ut för veterinärvård tills dina föräldrar kommer hem.

## Comment 5
Author: myismyname

Såhär står det på [Veterinären.nu](http://www.veterinaren.nu/artiklar/hund/forgiftningar/chokladforgiftning-hund/21):

_Om hunden har fått i sig skadliga doser choklad eller om man är osäker på hur mycket den har ätit bör man se till att hunden kräks. Det cirkulerar en massa hemmagjorda recept på hur man kan får hundar att kräkas men inget av dessa är att rekommendera då effekterna av hemlagadekräkmedel kan vara lika allvarliga som av chokladen. Istället vänder man sig till en veterinär som kan ge en spruta med ett medel som kallas apomorfin. Apomorfin inducerar kräkning inom ettpar minuter efter att det givits. Effekten brukar vara magnifik och normal får man då upp allchoklad och allt annat hunden har ätit under de senaste 3-5 timmarna._

## Comment 6
Author: deleteduser

#1 & #3 Jag har ringt veterinär och då sa dom att jag skulle prova med salt och om inte det funkade skulle jag prova senap.

#2 Jag tog 50 ml salt så det verkar ju ganska hyfsat rätt.

**Mamma kommer hem nu så vi åker till Blå Stjänan!**

## Comment 7
Author: myismyname

Såhär står det också:

_En dödlig dos teobromin är ca 100-200mg per kilo kroppsvikt men redan doser på 20mg/kilo kroppsvikt kan ge förgiftningssymtom. Halten teobromin varierar väldigt mellan olika choklad typer men mörk choklad innehåller vanligen ca 10-15mg teobromin per gram choklad medan mjölkchoklad innehåller ca 2mg per gram. Det är alltså farligare att äta mörk choklad än ljus._

## Comment 8
Author: Sophie&Segra

Bra! Håll oss uppdaterade ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Vi håller tummarna här hemma!

Själv skulle jag aldrig försöka kräka min hund med salt - risken för saltförgiftning om hunden INTE kräks är ju enorm.. Och det vill jag inte vara med om!

## Comment 9
Author: Twisted_T

#6 Okej. Vad bra att din mamma kommer hem. Lycka till!

## Comment 10
Author: deleteduser

Tack för erat engagemang! Nu är mamma hemma så vi åker om ett par minuter.

**Det enda vi kan göra nu är hålla tummarna för min älskling!**

## Comment 11
Author: LinaK

Lycka till hos veterinären!

## Comment 12
Author: deleteduser

#12 Tack!

## Comment 13
Author: deleteduser

Nu är vi hemma igen! :D Tösen mår bra och veterinärerna bedömde att det var för liten mängd choklad för att vara farligt, så vi åka hem efter en kort undersökning.

**Tack så jättemycket alla som hjälpt till! Det betyder jättemycket!**

## Comment 14
Author: Elshira

#13 Om veterinären inte fick hunden att kräkas är det kanske bra att försöka få i din hund extra mycket vatten nu i och med saltet. Lite saft eller så kanske gör susen för att dricka lite exra :)

## Comment 15
Author: deleteduser

#14 Eftersom att hon väger 16 kilo och endast fick i sig en mindre mängd teobromin ansåg veterinären att det inte var någon fara sålänge hon uppför sig normalt :)

## Comment 16
Author: Jenniferri

Tur att det inte var så farligt med den mängden choklad/kakao. (:

## Comment 17
Author: Noa-Nisse

Min käkade 500 gram ckoklad och veterinären tyckte inte heller det var lönt så 30 gram är nog verkligen ingen fara! för din är ju också en ganska stor hund. Men man blir jätterädd, det blev jag med!!

## Comment 18
Author: deleteduser

#16 Japp, en himla tur!

#17 Ojj! Jo, jag blev jätterädd. Jag kände mig ganska hjälplös när jag satt hemma utan möjlighet att ta mig till veterinär... Hur gick det med din hund?

## Comment 19
Author: Kalli

Fast det är ju skillnad på choklad och ren kakao, ren kakao innehåller mer teobromin än choklad.

## Comment 20
Author: Noa-Nisse

Jasså det var 30 gram REN kakao! det missade jag. Klenod fick i sig 500 gram choklad i form av en hel oöppnad ask aladdin.  
  
Det gick bra, men jag ringde jourveterinären och pratade med dem. Men de sa att eftersom man inte vet när hon fick i sig det, mellan 18:00 och 22:30 så tyckte hon att jag skulle ha kolla på tempen och ta pulsen var 15 min i ca 1 timme. Sen skulle jag ringa igen om det inte blev någon drastiskt skillnad för då skulle jag köra in direkt.  
  
Men hennes puls låg jämn och fin och tempen likaså. hon var dålig  i magen efteråt och hennes bajs luktade typ ren choklad :S Hon drack mängder med vatten den kvällen. typ 4 liter eller så och veterinären sa ju att det var bra om jag fick i henne vatten men det skötte hon själv.  
  
Men jag var JÄTTERÄDD och hade bilnycklen i handen och jackan i princip redan på när jag ringde till jouren för jag tänkte att jag var tvungen att åka in direkt!

## Comment 21
Author: Elshira

#15 Jag tänkte på saltet. Du stoppade ju i henne 50 ml salt ungefär, och det är nog bra om du får i lite extra vätska så att hon kan kissa ut det så fort som möjligt.

Det är ju bara att titta på kakaohalten i choklad. Vanlig mjölkchoklad är typ 35-40%, och mörk choklad är oftast 70 (eller om det står % på paketet).

Så 30 gram kakao är ju vara ungefär lika mycket som 100 gram mjölkchoklad :)

## Comment 22
Author: deleteduser

#21 Saltet var inte uppskatat så det spottade hon ut DIREKT, tror knappt att hon fick i sig mer än 10 mg salt. Jag vågade inte ge henne mer efter det på grund av risken att saltförgifta henne. Hon har druckit och kissat en hel del så förhoppningsvis finns det inget salt kvar i kroppen på henne.

320 mg ren kakao är **Skadligt** för en 16-kilos hund medan 1600 mg är **dödligt.** Hon fick endast i sig 300 mg.

## Comment 23
Author: thilda-

jag bruka stoppa fingrarna i halsen på de för att få dom till att kräkas ist för att mata med salt ;)

## Comment 24
Author: Kalli

#22: 30 gram är 30.000 mg.

## Comment 25
Author: deleteduser

#24 du har helt rätt! Då har jag räknat fel.

## Comment 26
Author: Michaela-N

#25 Det måste inte alls vara helt fel det du säger, men att det inte är ren kakao det handlar om utan rent teobromin, som är det farliga i kakaon.

## Comment 27
Author: deleteduser

#26 Ja, det var så jag räknade. I 30 000 mg kakao är det 300 mg teobromin. Så det var alltså inte helt fel.

## Comment 28
Author: russin

Ge ALDRIG salt för att försöka framkalla kräkning hos hund. Ofta tar folk för mycket och saltförgiftning är oerhört farligt.

Är det en akut sam så kontaktar man veterinär. Ju längre man vängtar och laborerar hemma, desto större är chansen att något går galet.
