# Skaffat valp, tips?
Author: Rafflan

Var iväg och kollade på min lilla powder puff valp och kom nyligen hem.

Där mötes vi av tiken och hanen direkt i dörren och efter kom en valp med viftande svans, han hälsade lite lugnt på oss och gick runt endel och nosade. Väldigt social och söt men aningen försiktig.

Här hemma blev han dock jätte rädd och nervös, det släppte och nu ligger han lugnt och sover. Tips på hur man får honom med framåt och tuff? nya miljöer verkar han ha lätt att ta, men människor är han lite blyg för.

**Funderar på om alla som hälsar ger honom en godis, vad tror ni om det? andra tips?**

## Comment 1
Author: GabbiS87

Jag tror du kommer inse ganska snart att det är skönare att ha en lite blyg hund som inte rusar fram till varenda människa ni möter. Jag tycker inte att du ska låta alla ni träffar ge honom godis, det är det sista du ska göra tycker jag! Låt honom ta sin tid och utforska världen. Valpar tyr sig oftast till en person första tiden, allt är ju nytt och läskigt så ge honom en chans att anpassa sig! Om han fortfarande är väldigt osäker och blyg om några veckor så kanske du kan se det som ett "problem" men inte nu. Nu ska ni lära känna varandra, ha kul och leka ihop och bygga upp en bra relation så att han lär sig lita på dig. Alla andra människor är inte lika viktiga som du!

## Comment 2
Author: Rafflan

**#1** okey, ja jag vill ju bara att det ska bli rätt från början, nu tycker han ju t.o.m jag är lite läskig, men han kom ju hitt för bara 1 timme sen så :P

## Comment 3
Author: Maja2

oj oj, ta det bara lugnt, han behöver ju tid att landa i det nya. Han har precis lämnat mamma och syskon, vore ju märkligt om han vore tuff då. Du får räkna med att det tar lite tid, hela hans värld har ju kastats upp och ner.

## Comment 4
Author: Rafflan

**#3** jo det förstår jag, men vill liksom börja jobba med honom i vardagen för att få honom trygg. tex att låta honom själv gå förbi läskiga saker istället för att lyfta honom om det nu är vad han vill.

## Comment 5
Author: Maja2

Jag tycker att du till en början ska dra nytta av att han behöver någon att följa, dvs lär honom att hålla sig nära dig, och hålla koll på dig. Det har du igen senare.  DU ska ansvara för att skydda flocken mot läskigheter, det ska inte valpen göra.

## Comment 6
Author: isafisa

Ta det lugnt bara :) Umgås med honom och låt honom långsamt vänja sig, när jag hade min valp fick han gå fram till vissa och hälsa. Skulle nog mestadels bara fokusera på att få honom trygg med dig och kunna slappna av hemma först. Var bara lugn och trygg ska du nog se att det löser sig och att du får en jätte fin kamrat :)

Min 6 månaders är översocial, skulle gärna önska att han var lite blyg iallafall ;) Han har precis lärt sig att man inte behöver hälsa på alla :)

## Comment 7
Author: Rafflan

Jo lite skönt att han inte kastar sig över alla han ser, men samtidigt rädd att han ska feg :P

Slappna av han kan, passivitets träningen är ingar problem XD

## Comment 8
Author: Maja2

#7 Det finns många bra böcker om valptiden och valpens utveckling, som är bra att läsa så man hänger med i vad man bör göra. Boken "Lystra" av Memea Mohlin kan vara En bra bok till exempel

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Det kan ju ta lång tid innan en valp eller hund överhuvudtaget landat i sitt nya hem. Man kan inte begära att en liten valp ska vara helt coolt efter bara en timme...  
Efter en evcka eller så kanske ni kan börja se den "riktiga hunden" när han har börjat blir trygg både med er och sitt nya hem.

Ta det lugnt och dra inte med honom till massa platser eller ta hem massa folk nu första dagarna utan ta det bara lugnt hemma och låt honom få finna ro i sitt nya hem.

## Comment 10
Author: Rafflan

Jag har ju bara haft hundar som är framåt tidigare, första gången jag har en sån här ras och rädd att han ska bli rädd och nervig som endel puffar/nakna är :)

Kan även tillägga att han redan är 14 veckor gammal :)

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Jag känner tre puffar så jag har ju inte sådär jättestor erfarenhet men det jag kan säga är att alla tre är väldigt tillgivna sina ägare (det är tre olika ägare alltså inte samma person som har tre). Ingen av dem är nog världens modigaste hund men visst uppskattar alla tre att ut och upptäcka världen. Alla tre är kanske något reserverade mot främlingar men efter att vi hälsat på dem bara ett par gånger kom de alla upp i soffan och ville sitta i famnen. Alla dessa tre hundar är bara "hemmahundar" som aldrig tränats i något särskilt, varken i lydnad, miljöträning eller aktiviteter.

Det jag ville ha sagt med detta är att chinese crested verkar vara en fantastiskt lättsam hundras som jag helt klart skulle överväga om jag önskade en liten ras som jag kunde träna i lydnad, agility eller något annat skoj. Dock är vi ute alldeles för mycket på vintern och de små stackarna verkar ju frysa arslet av sig trots kläder.

Nu är ju alla hundar individer men jag tror inte att du behöver oroa dig så mycket. Som alla tidigare säger, visa honom att du är trygg och stabil så ska han nog våga ta sig an världen så småningom.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Jag förstår förresten vad du menar med att bara ha haft framåt hundar. Vår valp somnade utsträckt på vardagsrumsmattan innan hon varit hemma hos oss ens en timme och första natten sov hon tyst och stilla. Men en mer försiktig hund har ju sina fördelar också.

## Comment 13
Author: Rafflan

Läst igenom tråden nu när man var lite mindre trött, verkar som om ni trodda att jag skulle ta hem hela släkten och alla kompisar typ denna helg och ställda dem på kö och tvinga valpen att hälsa på alla? **Så var det iaf inte.**

Utan om någon frågar när vi är ute och går om dem får hälsa så ger jag dem en godis som dem ger honom när dem hälsar tex.  
Samma nu när vi är ute och går, han är pigg och framåt men rädd för vissa ställen, tex gå emellan parkerade bilar, då tar jag en godis och lockar honom igenom och ger honom den i slutet (_har inte gjort detta annu då jag inte hittat nåt godis han älskar_) eller liknanade, ingen avancerade grejer, utan bara "hinder" som vi stöter på under pormenaden som vi kan ta oss igenom och samtidigt hjälpa honom med självförtorendet.

Han är iaf en riktigt gosig valp, och otroligt lätt för att slappna av, **men undrar om han fryser?** för när vi går ut och jag ställer mig och väntar på att han ska kissa börjar han skacka, vet ej om han tycker det är läskigt eller om han fryser?

**Bild på lilla Disel<3**

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Jag tror att han fryser. De tre puffar som jag har varit ute och gått med börjar darra som asplöv på vintern trots varma täcken. Den ena började alltid frysa om tassarna i snön nästan på en gång men han vägrade att sitta i famnen en stund eller bli buren tillbaka för då korvade han runt som en galning. Så råkade man gå lite för långt med honom på vintern så fick man släpa tillbaka en gnällande hund i selen hem igen. Det är princip den enda anledningen till att jag inte vill ha en puff, för annars tycker jag att de är otroligt trevliga hundar. Men jag vill kunna vara ute en timme eller två med mina hundar på vintern, utan overall, skor och mössa (vilket i alla fall den där hunden som jag pratade om skulle ha behövt).

Vad fin han är lilla Diesel, riktigt söt hund.

## Comment 15
Author: Maja2

#13 Jag skulle inte ge godis vid de tillfällen då valpen visar rädsla. Ta exemplet när ni går mellan parkerade bilar. Om man belönar vid ett tillfälle då hunden är rädd, kan det bli totalt fel. Det spelar ingen roll om du tycker att du belönar att han passerat bilarna, är han fortfarande rädd, så belönar du rädslan och inget annat.   De där sakerna är något han så småningom lär sig att DU är trygg att vara med, det är inget du behöver eller ska belöna.

Jag skulle iofs inte ge godis till främmande människor för att de ska ge honom heller.

## Comment 16
Author: Royalz

Min puff var också väldigt rädd och försiktig i början.

Nu har jag haft henne i 8v och det är stoor skillnad mot vad det var i början :)

## Comment 17
Author: Rafflan

Okej, vi ger honom tid då och ser vad som händer :)

Idag frågade en tjej om hon fick hälsa, han gick lugnt fram med försiktigt kropps spåk och viftande svans, nosade och sen var han klar, det liksom räcker för mig. Han behövde inte älska den här tjejen men vill iaf att min hund ska ha ett intresse av att hälsa på människor :D

## Comment 18
Author: GabbiS87

#17 Låter bra det, ta det lugnt med honom i början. Det är som sagt viktigast att du får en bra kontakt med valpen nu i början! Om folk gärna vill hälsa så brukar jag iaf alltid säga "Ja om hon/han vill hälsa" alltså hunden. Om hunden inte vill så tvingar jag den inte!
