# Uppblött eller torrt torrfoder
Author: moonlights

Ger ni uppblött eller torrt torrfoder till era hundar (ni som ger torrfoder)

Vad tycker ni är bäst och varför? ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: fidojunior

Jag ger både och. Till den yngsta brukar jag ge torrt och till den äldre så blöter jag det för att det ska bli lite mjukare eller så ger jag det torrt men krossar de i mindre bitar. Deras mat är i rätt stora bitar och den äldre brukar inte vilja tugga för stort. Men oftast blir det torrt.

## Comment 2
Author: Emaljoh4

När min hund åt torrfoder, så åt hon torrfoder utan spannmål = 100 år innan det blev uppblött. Så vi körde på torrt.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Ville bara se resultat, ger inte torrfoder men nyfiken ändå ![Flört](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Jag ger både uppblött och torrt. En del av våra hundar vill ha si och en del så.

## Comment 5
Author: ahlbergaren

Jag ger uppblött ibland och torrt ibland, funkar lika  bra vilket som på mina hundar :)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Vi gav alltid torrt till våran schäfer mest på rekomendation, men vet inte riktigt varför :P Men det funkade fin fint ^^ Han var inte heller så förtjust i uppblött.

## Comment 7
Author: moonlights

Jag ger uppblött foder nu eftersom att då vet jag att han får i sig vätska, och han har ganska svårt att äta torrfoder nu när han håller på och tappar tänder så det blir att han inte äter så mycket som han ska. Men när skolan börjar så kommer jag att ge honom uppblött foder hemma men på skolan kommer han att få torrt foder eftersom att jag inte har "möjlighet" att blöta upp fodret där ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 8
Author: JessieS

Min hund äter nästan bara färskfoder nu men när hon väl får torrfoder så är det högenergi-foder med massvis av fett i och på utsidan av kulorna. :p Det tar alltså ett bra tag för det att blötas upp om jag inte använder varmt vatten och det vill jag inte. Min hund föredrar dessutom torrt torrfoder och hon är ganska noga med att tugga så det finns ingen vits med att blötlägga det. :)

Jag själv föredrar nog att ge blötlagt torrfoder eftersom att jag tror att det är snällare mot magen. I alla fall för hundar som inte bryr sig om att tugga.

## Comment 9
Author: NathalieT

Jag ger torrt, ser ingen andeldning att blöta upp fodret till Pelle, han äter på med god aptit och tuggar ordentligt! Dessutom är det bra för tänderna med torrfoder :)
