# Ta med valp till Sthlm?
Author: Emelie

Jag har en valp som snart är 11 veckor gammal. Han har inte visat rädsla mot något, och är väldigt självsäker i sig själv. Idag åkte vi pendeltåg några stationer för att hälsa på en kompis till mig, och sedan tillbaka hem igen.

Min fråga är nu om det är lämpligt att ta med min lilla älskling till Sthlm och vara där några timmar med honom medan jag träffar min pojkvän. Vi tänkte åka till Gallerian där man får ha hundar med, och kanske ta en fika eller liknande. Är detta lämpligt för en 11 veckors valp eller bör jag vänta några veckor innan jag åker till huvudstaden med honom?

## Comment 1
Author: russin

Jag skulle inte åka där det finns massor med främmande hundar/går en massa främmande hundar före vaccineringen.

Hellre hålla mig lite mer runt hemmaplan och ta det lite varligt till valpen har fullgott skydd. Själva tågetr är nog ingen fara, men just det du nämner med gallerian där det får vara hundar känns mindre bra![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: Maja2

Jag skulle nog vänta med större utsvävningar tills efter 12veckors - sprutan
