# Sår som inte läker - Allergi, eller?
Author: Lamina

Det är såhär att mina föräldrar har en hund som är delvis min. I nuläget betalar jag iofs inget för honom, har honom bara hemma hos mig när jag kan, men betraktar honom iaf som min litegrann. För någon/några månader sen vart han sjuk, örininflamation. Ungefär samtidigt fick han ett sår på benet som mer eller mindre ser ut att vara ett liggsår. Vi åkte till veterinären, som sa att han hade fått infektion i örat p.g.a. allergi och att såret var just vad vi trodde, ett liggsår. Så numer får han inte äta några matrester (något som föräldrarna inte tycks fatta, men det går framåt) och han har fått öroninflamationen behandlad och tycks må bättre. Men då envisades han med att slicka/bita på tassarna hela tiden vilket ledde till en infektion i klorna (iaf om man ska tro min syster). Så nu går han med tratt (infektionen har självläkt) och får ligga i princip vart han vill för att liggsåret ska kunna läkas, men det hjälper inte, trots att dom dessutom behandlar det med något (har inte frågat vad) dagligen.

Nu är det så att föräldrarna vill ta honom till veterinären (en annan veterinär) igen, för att kolla upp det. Egentligen tycker jag att det bara är bra, men i dethär fallet anser jag det fullständigt onödigt. Jag har tjatat på dom länge att byta till allergivänligt foder eftersom jag tror att det är det som orsakar alla hans problem. Men det vill dom inte eftersom han ju inte kliar på öronen längre (konstigt då, han har ju tratt -.-). Dom tycker det fodret är jättedyrt, fast jag har erbjudigt mig att betala hälften, och vill inte ha det eftersom det innehåller saker som några av dom andra hundarna är allergiska mot (=sträng övervakning vid matdags). Tycker det är onödigt att lägga ut pengar på en veterinär när dom redan fått beskedet att han är allergisk mot något. Är jag helt fel ute, eller..?

För att förtydliga lite så finns det 3 hundar till i hushållet varav en är allergisk mot fisk och en annan mot spannmål. Man kan ju tycka att sån erfarenhet av allergi borde dom ju egentligen veta bättre än att tro att det räcker att bara förbjuda matrester... ![Obestämd](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 1
Author: Karmatarerskanise

Vill dom gå till veterinär så låt dom göra det. Kanske kan dom gemensamt komma på vad det är för allergi. Det underlättar ju att veta vad det är man ska utesluta.

## Comment 2
Author: Lamina

Problemet är bara att det kommer dröja evigheter tills dom kommer iväg dit (det är ju inte akut liksom -.-) och vetrinären har ingen som helst kunskap om allergi. Vi var där 5-6 gånger med hunden som är spannmålsallergiker och trots att vi bad om allergiutredning flera gånger fick han bara medicin för öronen och blev hemskickad igen. Så vi tog själva reda på vad som var felet.

Jag blir helt galen, dom vägrar prompt lyssna på mig när jag säger att dom ska byta foder. Dom ska tänka på det säger dom, men sen glömmer/skiter dom i det ändå. ![Skrikandes](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes")

## Comment 3
Author: Karmatarerskanise

Ja, slår dom dövörat till finns det tyvärr inte så mycket du kan göra :/  
Om du inte själv kan ta honom till en annan veterinär, erbjuda det.
