# Varför gör hon så??
Author: IdaBabe

I min familj har vi 4 småhundar, och en av dom är min egna. Hon är verkligen en "enmanshund" och är väldigt fäst till mig. Hon har inget emot dom andra i familjen förutom en av mina storasyskon.  
När min syster kommer hem morrar hon alltid som fasen, till och med ibland kissar hon framför henne. Likadant gör hon när hennes pojkvän kommer hem till oss. Hon gör det ALDRIG när någon annan i familjen kommer hem, utan bara när det är någon av dom två.  
Min hund har alltid haft något speciellt emot min syster, även när hon var valp, konstigt nog.. Alla i min familj har rakt hår, men min syster har ängla lockigt hår, men det kan ju inte vara därför? Hon kanske tycker hon skiljer sig från "flocken" med de håret? :S Jag kan verkligen inte förstå varför hon gör så mot henne, och även mot min syrras pojkvän.. Vi har försökt göra allt för att få henne att sluta med det tramset, men inget funkar.. Nu är hon 1 ½ gammal.  
  
Någon som vet varför hon gör så, och som kanske har något tips på vad man kan testa för att få det att sluta?

## Comment 1
Author: Cassii

Tass

## Comment 2
Author: Maja2

Det låter som att din hund blir osäker. När hundar kissar framför ngn så är det ofta för att de vill att fokus ska hamna på kisset istället för på dem själva. Morrningar är till största delen osäkerhet även det.

## Comment 3
Author: IdaBabe

#2 Okej tack. Men vad ska hon göra för att hon ska känna sig säkrare? Min syster och min hund brukar ibland leka och spela boll på tomten. Dom funkar hur bra som helst här hemma för övrigt, men det är just när hon (och hennes kille) kommer hem och ca 5 minuter efter dom kommit som hon visar det beteendet "/

## Comment 4
Author: Maja2

Hur gör hon i övrigt när det kommer någon? Springer hon alltid till dörren? Hur gör din syster och hennes kille när de kommer? Hur ser mötet ut i hallen?

## Comment 5
Author: IdaBabe

#4 Hon har alltid varit ”den försiktiga damen” av sig. När hon hör att det är någon som kommer in från dörren stannar hon upp och lyssnar väldigt noga (om hon är långt inne i huset) och om hon hör att det är Jennys röst (min syster) eller Lucas röst (hennes pojkvän) så börjar hon morra och klättrar upp i famnen och ska ”skydda” mig eller min mamma..  Vi visar henne att det ät fel av henne att göra så när dom kommer. Om hon hör att det är någon annan så springer hon till hallen. Men det här har hon ”bara” hållt på med i ca 2 månader.. Innan detta så sprang hon glatt fram till hallen för att kolla vem som kom, och när hon såg att det var någon av dom så ändrade hon beteende.. Förövrigt är hon överlycklig när någon annan kommer hem. Om det är folk som hon aldrig har träffat förut så ställer hon sig längre in i hallen, viftar glatt på svansen och kollar på avstånd, sen när hon känner sig redo så hälsar hon.  
När Jenny och Lucas kommer hem så hälsar dom på alla hundarna, men min hund går inte fram utan håller sig på avstånd när hon ser dom, och börjar morra ist och går iväg (och i vissa fall kissar hon). Dom säger hennes namn och kallar på henne för att visa att hon också är välkommen och får komma och hälsa, men hon vill inte veta av någon av dom.. ![Rynkar på näsan](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Jag skulle för det första inte visa att hon gör fel, för hon kan koppla det negativa till att din syster kommer hem. Iställer skulle jag om jag var du gå fram till systern och hälsa själv och bjuda fram hunden så DU visar att din syster är helt okej.Att ni båda sitter ned också och när du lockar på hunden så får hon sedan godis eller leksaker (beroende på vilken belöings som hon tycker om) av din syster. För då visar du att systern är välkommen in i flocken, det är inget hunden behöver skydda mot samt att din syster blir positiv med hjälp av belöningen

## Comment 7
Author: Maja2

Jag skulle inte låta någon hälsa på henne, och inte låta henne hälsa på någon, på ett par veckor. Varken ute eller inne, inte släppa fram henne till hallen heller.  Hennes osäkerhet beror nog på att hon inte riktigt vet hur hon ska hantera när det kommer någon, därav att hon ibland kissar. Som jag sagt tidigare, osäkerhet.

Låt henne slippa hälsa, låt henne slippa ta ansvar över hallen....  Styr ut henne därifrån när det kommer någon, låt henne inte vara där överhuvudtaget.

## Comment 8
Author: IdaBabe

#6 Tack för ditt svar och dina tips. Hon kan vara väldigt svår att muta med godis när hon är på dåligt humör haha ![Flört](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")  
Det där när vi "säger till" henne är det när hon hoppar upp i vår famn och klättrar upp på axlarna och slickar i ansiktet och massa sånt typ.. De är inte så trevligt faktiskt. "/ Då tar vi ner henne och säger typ "nej". Och just det att hon hoppar upp och klättrar på axlarna har blivit bättre faktiskt sedan vi tar bort henne o säger nej ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
  
#7 Aha tack, detta är ju kanske också ett alternativ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Har aldrig testat det men det är ju verkligen värt att testa och hålla på med några veckor och se om det funkar. Ska jag hålla henne borta helt och hållet från dom som kom till oss, tills dom har gått igen? eller kanske bara ett litet tag? ![Tungan ute](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 9
Author: Maja2

#8 Jag skulle hålla henne borta från att hälsa, åtminstone två veckor. Då menar jag hela tiden.  Tills de gått.

## Comment 10
Author: IdaBabe

#9 Tacktack, ska testa de ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Har du själv gjort det någon gång och vet att det kan funka?

## Comment 11
Author: Maja2

Ja, en av mina hundar var så otroligt osäker på människor när han kom. Jag har tre fd gatuhundar. Jag provade precis det jag sagt, han behövde inte hälsa på någon, och ingen fick hälsa på honom. Nu är han den mest sociale lille kille :)

## Comment 12
Author: IdaBabe

Ohh vad kul att höra  och att det funkade så bra ![Skrattande](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Då blir detta vårt nästa uppdrag att lösa :) Tack så jätte mycket för ditt tips!:)
