# Hur mycket motion får din hund?
Author: Mixxie

Är lite nyfiken på hur mycket motion och träning era hundar får

Hur mycket motion och träning får din hund? Skriv gärna ras och ålder.

vet inte om det redan fanns en sådan här tråd :/

## Comment 1
Author: Fridaaaa

Namn: Lillan  
Ras: Sankt bernhard, tik  
Ålder: 3 ½ år.

Motion: 1-3 timmar/dag  
Aktivering: Några dagar/vecka

## Comment 2
Author: Mixxie

Oj glömde skriva vad min får

cavalier på 2 år får:

Morgon: kissrunda 10-20min

ca kl 15: 30 min -1 timme promenad och får vara lös

ca kl 19: ca 45min promenad

ca: 23.00: ca 15 min kissrunda

på helger brukar vi åka ut på landet där han får springa fritt :)

Sedan tränar vi tricks när tiden räcker till :)

och en gång i veckan tränar vi agility

## Comment 3
Author: [Borttaget]

**Namn:** Diablo

**Ras:** Australian Shepherd/Samojed

**Ålder:** Snart 3 år

**Motion:** Hela tiden, promenad morgon och kväll ibland extra. Han är alltid lös och springer runt hela tiden och får sin egna motion. Vi tränar även agility varje dag.

**Aktivering:** Varje dag

_(Liten bild när han har sitt dagliga dampryck)_

## Comment 4
Author: Mixxie

oj verkar som om det blev lite spam var inte meningen ngn medarbetare som kan ta bort alla onödiga puttar??

## Comment 5
Author: lambero

Coton blandis (men betydligt större än en coton, väger runt 11kg), 3 år.

Minst 3 timmar promenad varje dag. Men det säger ju egentligen inte mycket eftersom att jag borde kolla på längd inte tid. Men har ingen aning om hur långt vi promenerar.

Aktivering blir lite varje dag. Vi pysslar inte med något seriöst direkt. Kör mest tricks och inkallning just nu. Blir agility till hösten.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

**Namn:** Smilla

**Ras:** Australian Shepherd

**Ålder:** 6 år

**Motion:** Pga värmen så blir det 3-4 korta kissrundor på 10-15 min och sen är långpromenad på kvällen/natten på ca 1-2 h. Övriga årstider blir det va 3-5 promenader om dagen då varje är mellan 30-60 minuter. Plus joggingturer, cykling och simning.

**Aktivering:** Trickträning**,** lydnad, spår

## Comment 7
Author: Verticalvein

**Namn:** Melker

**Ras:** Chihuahua

**Ålder:** 1,5 år

**Motion:** Kissrunda på ca 30-60 min. Övriga promenade från 1-2 timmar.  
Följer med husse och springer 5km en gång varje helg ungefär.

**Aktivering:** Trickträning, lydnad, leta godis, balansövningar.

## Comment 8
Author: Zabina

Min vovve är en borderblandis på 2 år. Han får några timmars motion varje dag. Ibland är vi ute hela dagarna och går, badar, leker med hundkompisar osv. Minimum är en timmes promenad per dag, oftast lös! Alla promenader innehåller någon form av träning, tex inkallning och följsamhet. Mental aktivering får han varje dag. Vi tränar alltifrån kantarellsök, personsök, viltspår, tricks, agility osv....

## Comment 9
Author: Noa-Nisse

Klenod  
Grand Danois 1½ år gammal  
  
morgonrunda: 40-45 min  
  
Middagsrunda: 10 min  
  
kvällsrunda: 1 - 1½ timme  
  
Nattkissturen: 5 min  
  
Aktivering, Klickerträning ca 2 dagar i veckan, antingen mer eller mindre.

## Comment 10
Author: Workingdog

**Namn:** Tyra

**Ras:** Cavalier/Cocker

**Ålder:** Snart 4 år

**Motion:** en runda på ca en timme på morgonen. en promenad på 1-2 timmar runt 12-13. En promenad på ca en timme vid 8. Sen slinker det in kissrundor osv mellan det. Hon går lös på varenda promenad då hon lyssnar och kan gå vid mig om jag säger det.

**Aktivering:** Varje dag. Varje promenad. Det blir alltid någon form av aktivering på promenaderna, ibland mer, ibland mindre. Men strukturerade träningspass några gånger i veckan. Och då menar jag huvudsakligen lydnad, men någon gång blir det agility också. Ett planerat träningspass som vi går ut och kör helt enkelt :)

## Comment 11
Author: rebz

**Bino -** Japansk Spets som nyligen fyllde 1 år.  
  
**Motion**: 1-3 timmar per dag.  
Längden på promenaden och hur mycket vi är ute skiljer sig rätt mycket beroende på hur varmt det är. Nu är det ju rätt varmt och Bino har tjock päls så han orkar inte vara i solen så mycket. Så ibland går vi en sväng och sedan tar vi paus i skuggan innan vi går vidare :)  
  
**Aktivering**: Flera gånger i veckan.  
Brukar köra lite sök = slänga ut godis han får leta upp, eller gömma godis inomhus som han får leta upp, träna lydnad och så :)

## Comment 12
Author: Zvintos

**Grim**, staffordshire bullterrier 1 år & 4 månader.

Hur långa promenader det blir beror på väder. Regnar det eller ex är vinter och väldigt kallt, så blir det korta kiss- & bajsrundor. Samma om det är varmt, då blir det bara korta rundor på dagen och sen lite längre på kvällen. Grim är även av åsikten att promenad = supertråkigt. Vi har ett fält i närheten som jag brukar ta honom till istället där han får springa lös och härja, samt även "spåra" lite ibland. Kommer även att börja mer med weight pull med tillhörande träning, som han provat på och verkligen älskar.

## Comment 13
Author: Magrat

Ivana, borzoi på 11 månader

Det är jätteolika, vissa dagar blir det bara några timmar sammanlagt medans andra blir i princip hela dagen. Vårt största problem är värmen nu som vår tös har rätt svårt för, därför blir det mer sova under dagen och motion på kvällen. Men -minst- fyra promenader per dag mellan 2-3 timmar sammanlagt. Utöver det så får hon "springa" lös varje dag. Springningen brukar vara mellan en halvtimme- timme om dagen, inte alla dagar hon springer dock. Oftast får hon ett par extremryck och springer och sen går hon runt och nosar och utforskar.

Aktivering är vi dåliga på, det är mest lite godissök och pränta in allmänlydnaden som hon gärna tappar fort annars. Fast å andra sidan är hennes form av aktivering mer lösspringandet. Vi håller på lite smått med lure-coursing också men hon är inte riktigt gammal nog att träna det fullt ut, och har inte heller greppat det här med luren helt och hållet.

## Comment 14
Author: amela87

**Namn:** Ruby  
  
**Ras:** Cavalier King Charles Spaniel  
  
**Ålder:** 7 månader  
  
**Motion:  
**Kissrunda på morgonen ca 20 min.  
1-2 st promenader på eftermiddagen ca 30 min -1 timma (om det inte är jätte varmt ute för då blir det kanske runt 20 - 30 min)  
Kvällspromenad + springa löst ca 40-60 min (beroende på vädret)  
  
Ibland går vi 2-3 timmars rudor i skogen där hon får springa löst med andra hundar.  
  
**Aktivering:   
**Tränar apportering.  
Tränar även lydnad samt sök (gömmer godis så att hon får leta)  
Ibland får hon springa på stora gräsplan och jaga fåglar/harar.

## Comment 15
Author: [Borttaget]

**kl. 6.00ca**

**kl. 9.00ca**

**kl.12.00ca**

**kl.15.00ca**

**kl.18.00ca**

kl.21-23 släpper vi ut dom i trädgården för en nattkiss.

Promenadlängden varierar beroende på väder och hur mycket tjejerna vill gå. Men en längre promenad tar vi i alla fall.

Mellan 9-19 står altandörren öppen så vovvarna kan springa ut fritt. Jag aktiverar Shanti med target träning och ibland med tricks. Luna har inte tränat här än då vi bara haft henne i 12dagar. Men jag leker med henne.

## Comment 16
Author: simonelund

vill bara säga vad ducktiga alla är som motionerar med sina hundar

vi har granar där man aldrig ser hunden ute och det verkar bara bli mer och mer vanligt så ska det inte vara.

foxterrier korsning

motionerar henne cirka 2 tim om dan

och cyklar med henne och apporterar.    ska också börja på ett hungymnasium med henne så det blir en ny upplevelse.

## Comment 17
Author: Eywa

Jag har en blandning mellan Border collie, labrador och schäfer.

Vi går promenader 4-5 gånger om dagen när allt är som vanligt.

Morgon: 10-15 minuter

Lunch: 1-2 timmar

Middag: 30 minuter

Kväll: 10 minuter

Min tik är inte så väldigt påverkad av värmen som andra hundar verkar vara. Visst hon svettas men hon lider verkligen inte och vi har alltid med oss vatten som hon får dricka och jag gnider in hennes päls vid behov.

Men är det riktigt varmt så väntar vi med att gå tills middagspromenaden.

2 dagar i veckan joggar vi även i 30 minuter.

Aktivering: Jag tränar rallylydnad och freestyle på hobbynivå, kör ett pass minst varannan dag. Hon får även leta godis, leka med aktiveringsboll/leksaker varje dag och träffa nya hundar och godisspåra rätt ofta.

## Comment 18
Author: [Borttaget]

**Namn:** Seth och Sigrid  
  
**Ras:** Tja, gissa själva =) Den ena nånting Schäfer, den andra nånting retriever  
  
**Ålder:** 1,5 - 2 år och 3 år  
  
**Motion:  
**

Kissrundor, joggingtur på över 10 km eller promenad + lek i park, skog eller liknande. Beror på väder och tid. Just nu vill de inte gå ut ens på kvällen för det är för varmt. Bor i Spanien vid medelhavet... På helgerna blir det bad i havet eller promenad i bergen och massvis med lek!

**Aktivering:   
**Tricks, Seth olika sorters lydnad och tricks, Sigrid gillar att hoppa. Seth klickertränas några gånger om dagen kortare pass, Sigrid lite mer sällan men hon får i gengäld riktiga simturer när hon apporterar i havet. Även lek inomhus med hela flocken =)

Bild på när leken är som roligast och när det gäller att hålla sig ur vägen om man är tvåbent ;)

## Comment 19
Author: Patriszija

Namn: Elwiz & Gibzon

Ålder: 1,5 år

Ras: Papillon/Tibetansk spaniel/Japansk spets

Mellan kl: 8-10 på morgonen öppnar vi oftast dörren till baksidan (inhägnad tomt) så där springer dom och har sig, morgonkissar osv. Dörren står öppen i princip hela dagen när det är bra väder.  
Nu i värmen får koppelpromenaderna vänta tills det är svalare och då brukar vi gå en runda på minst 2km. Brukar inte ta tid utan tänker mer på att aktivera dom, balans och hoppövningar, lydnads och trixmoment. Hemma i trädgården gömmer vi godis eller ibland middagen som dom får leta efter. Sista rastningen i trädgården blir mellan kl:22-00 på kvällen.

På vintern eller vid dåligt väder blir det en snabbkissning på baksidan sedan går vi promenad efter frukosten, vid lunch, middag och kväll. Tiden varierar mellan kanske 10-60min då.

Utöver detta åker jag ofta och badar i havet med dom, går på stan, i parker eller annat!

## Comment 20
Author: Ellenfyrkant

Jag har en Shetland sheepdog, 4 år.

Han släpps ut i trädgården där han kan gå lös först på morgonen, innan frukost. Sedan står dörren ofta öppen nu under sommaren så han kan gå ut och in som han vill. Någon gång mitt på dagen går vi långpromenad, aldrig mindre än 3 km. Det kan sträcka sig till 5 km eller mil också. På kvällen blir det oftast kissning i trädgården men ibland kvällspromenad på 15 min. Under dagarna hänger han alltid med på vad vi gör, om vi åker bort, sysslar med trädgårdsarbete etc.

Utöver detta tränar vi trix ganska mycket som mental stimulans, vi tränar också agility.

## Comment 21
Author: thilda-

Namn : Red Basta Ruben - " Akillez "  
  
Ålder: 14mån  
  
Ras: Perro dogo Mallorquin ( - Ca De Bou )  
  
Alla våra promenader går efter tid lust o ork :)  
ibland är vi ute hela dagen, ibland blir det bara små korta kiss o bajs promenader... är så olika från dag till dag och nu under sommaren är vi ofta hos mina svärföräldrar och badar i sjön :)  
  
och aktivering kommer lite titt som tätt när lusten faller på

## Comment 22
Author: [Borttaget]

**Namn:** Ozzi

**Ras:** Chines crested powderpuff / Pudel

**Ålder:** Snart 4 år

**Motion:** På vardagar får han sin första promenad vid 9-10, sen en promenad vid 3-4 när jag kommer hem från skolan, sen får han en runt kl 19 och sen en sista kissrunda innan vi lägger oss. Helger - Första rundan vid halv 11- 11. Sen en promenix vid ungeför kl 16. Sen en vid 19-20. Och sen en innan vi lägger oss. Promenaderna brukar väll ligga på ca 30-45 min.

**Aktivering:** tre dagar i veckan kör vi wp.

## Comment 23
Author: [Borttaget]

Har en Lapsk Vallhundshane på 6 år. Minimum motion är en timma om dagen, men det varierar beroende på hur man jobbat, vädret (man vill inte vara ute länge när det är -20 ute tex) och orken.

Aktivering blir det olika med. Har haft en svacka när det inte blivit så mycket av "ren träning" men det kommer nog tillbaka det med.

## Comment 24
Author: Chilli10

#21 Hur menar du vatt din hund "svettas"?

## Comment 25
Author: SaraC

Det är ju helt olika från dag till dag. Ibland kan vi vara ute i skogen en hel dag, en annan dag kan vi ligga hemma i soffan/sitta ute på gården och lata oss och bara ta rastningsturer.

Men generellt sett så får han väl promenader på som minst 1 timme/dag. Mental aktivering kan vara allt från 5 minuter till flera timmar per dag, beroende på om man räknar hundens egna sätt att aktivera sig eller inte. Tränar aldrig hunden längre än cirka 30-60 minuter om dagen, men är vi på något nytt ställe där han får springa runt lös hela dagen till exempel så aktiverar han sig själv hela tiden genom att nosa och undersöka.

Jag har en japansk spets på 12 år.

## Comment 26
Author: Eywa

#28 Jag menar att hon flåsar :P

## Comment 27
Author: KungArthur

Arthur Lhasa apso snart 2 år.  
  
Det beror på. han går kissrundor på en 15 - 30 min. Sen så brukar vi vara ute i skogen och springa i ca 1 timma.  Eller så går vi en längre proenad på eftermidagen ca 1 timme.  
  
Aktiveriing. Lite blandat offtast brukar jag trötta ut honom med min energi och allt så han brukar inte behöva så mkt mer. ![Flört](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 28
Author: LinaK

Väldigt olika med motion, men vi försöker åtminstonde åka ut i skogen med dom en gång per dag så dom får springa av sig lite.  
Bor ju tyvärr mitt i stan annars hade jag gärna gått i skogen mer.  
  
Sen får dom flera kissrundor på 10-30 minuter  
Och oftast blir det en långpromenad på 1-2 timmar.  
  
Sen försöker jag ge dom någon slags aktivering varje dag, leta godis, träna lite trix, lydnadsträning mm

## Comment 29
Author: [Borttaget]

Här hemma promenerar vi efter humör. Brukar gå en 30min runda innan jobbet och sen blir det promenad efter jobbet och innan sovdags. Han får springa lös mycket och vi försöker variera vart vi går (antinget mot mycket folk eller mot mycket öppna fält typ) så att han ska få känna nya dofter hela tiden. Släpper honom lös om andan faller på och då springer han sig trött för egen maskin.

Aktivering försöker vi göra när andan faller på. Oftast klickerträning eller gömma godis lekar. (lite svårt bara då ena katten gärna tar hans mat...)![Skrattande](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
