# Hundmöten
Author: dundeer

Träningen för mig och Min "lilla" vovve går snabbt framåt och resultat visas men en sak jag inte får bukt med är hundmöten... Fille är inte Aggresiv mot andra hundar men det kan lätt misstolkas av andra hundägare att han är eftersom han inte vet hur man hälsar på andra hundar (och framför allt inte kan förstå Varför man inte får hälsa på andra) och reser ragg och skäller.

jag har försökt på Alla sätt att avleda han, Godis, leksaker, korv, ja allt men han är Totalt Blind för mig när det kommer en anann hund så det är bara för mig att hålla i kopplet riktigt hårt och hoppas att han inte drar det ur handen på mig (om den mötande hunden skäller kan han bli väldigt hasig, men Går den möande hunden bara förbi kan han ta det lite lugnare men håller fortfarande påa att kväva sig själv...) eftersom i dom flesta lägena går det inte att vika undan heller..

Oj, nu låter han som en riktig rabiat pojke, de kanske låter lite värre än det är eftersom jag fortfarande har kunnat haft han hyffsat kontrollerad, men fortsätter han såhär så så kommer det snart hända att han sliter sig eftersom den växande pojjken blir starkare för varje dag som går...

Någon som skulle kunna ge mig tips på vad jag ska göra?

(sen söker jag även efter en Dragsele passande en större Schäferhanne, någon som har en liggandes ? ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad"))

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Tränar du även på kontaktträning? Jag har vart dagmatte till en hane som har lite problem med hundmöten, men när jag börja träna mer på kontaktträning inne först o sen ute så gick möten bättre. Jag gick även kurs med honom just för få lite tips om hur man ska göra, så även det kan jag tipsa om :)

## Comment 2
Author: dundeer

vi tränar kontaktträning ofta, både inne och ute och det går hur bra som helst, men somsagt, han stänger mig helt ute nr de kommer en annan hund :/

jag har aldrig haft problem med hund möten med våra andra hundar, alltid lyckats träna bort det men känns helt omöjligt med Fille... :s

## Comment 3
Author: [Borttaget]

2 då kan jag tips dig om skaffa lite träningsvänner med hund/ar = störningsmoment. Det är inget omöjligt. Jag hoppas förståss att du får massor med andra tips som kanske kan hjälpa dig :)

## Comment 4
Author: dundeer

Det blir först i mitten av Oktober jag kommer kunna börja träna med andra hundar eftersom var jag bor nu så har jag Inge vänner som är ens nästan Intresserade av hundar. Men Blir att flytta i Oktober närmare skolan (annan ort) Och DÄR har vi hundkompisar så de Räcker och blir över! ;p Jag vet att det inte är omöjligt men i juste denna situation så känns det som det, men men, vi får se!

## Comment 5
Author: lambero

Du får börja träna på ett avstånd där du kan få kontakt med hunden. Betyder det att du måste stå på hundra meter för att kunna ha kontakt med honom så är det där borta du får börja. Sen succesivt närma dig andra hundar.  
Kliv åt sidan när du möter andra hundar, många hundar uppfattar det som provocerande att behöva mötas rakt på.  
  
Sen får du nog räkna med att det tar tid. Varenda gång du misslyckas och hunden börjar skälla/dra i kopplet/resa ragg så kliver ni tillbaka i träningen. Konsekvens är väldigt viktigt.  
  
Annars är det kanske ett alternativ att lära honom ett ordentligt stanna kvar och sätta honom ner varenda gång ni möter hundar och sen kräva att han sitter kvar?

Eller ta hjälp av en tränare? Här där jag bor har de flesta kurser som enbart går ut på att lära hundar att klara av hundmöten, så du är ju knappast ensam med det här problemet. ( Jag jobbar själv på detta med hundmöten med min hund :) )

## Comment 6
Author: [Borttaget]

5  Jätte bra tips du kom med.

Men jag ogillar att man ska lära hunden stanna/sitta för varje hundmöten vad gör man om alla lär sin hundar samma? Jag ser det då o då att det är inlärt, vad gör man då när man möter en som lärt sig likadant? Sett det flera gg sluta med att en av dom vände håll o streta med sig sin hund. ser många som gör detta o det ser bara kontigt ut när hunden sätter sig för varje hundmöte den får, kan vara som sagt var ganska klurig o lära den ifrån detta med verkar det som ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 7
Author: lambero

#6  
Jag tycker absolut att du har en poäng där. Det är faktiskt inte en metod som jag skulle välja i första hand. Men TS skriver att hon är rädd att hunden ska slita sig så då kanske det är ett mer angenämt problem att hunden sätter sig ![Tungan ute](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Så länge man varierar träningen borde det inte sluta med en hund som sätter sig varje gång tror jag. :)  
Ibland kan man låta hunden sitta, ibland stå mot en bänk, andra gånger ligga. Det är mest bara i början det är smidigt för det är svårare för en hund att skälla i sådana positioner. Jag gick in benhårt på hundmöten för några veckor sedan, med belöning och beröm varje gång vi såg hundar. In med belöning, beröm, sen sluta och ge igen när hunden tittar på en och undrar var snasket är och be hunden komma med. Sen kan man dra ut på det mer och mer. Började på ett avstånd hunden var trygg med, och minskade allt eftersom. Det svåraste var egentligen att hitta det godis som kunde avbryta vad som helst, haha. x')  
  
Sen kan man ju inte gå undan alla gånger, och många gånger blir hunden mer uppjagad för att det stramar om halsen i sådana situationer, men man får ta det lugnt och ha tålamod. Alla gånger kan inte bli perfekta, det får man minnas. :)  
  
Nu kan hunden i varje fall fortsätta gå vid hundmöten, hålla kontakt och vara tyst. Idag skällde min fyrbenta vän dock på en annan hund som dök upp på, ett för hunden, överraskande vis. Men det är första gången på över en vecka så framsteg har vi gjort tillsammans!

## Comment 9
Author: dundeer

Vi gjorde ett par stora framsteg just med hundmöten, han kunde sitta/ligga och vissa fall stå stilla och tyst när en annan hund gick förbi (om inte den visade något intresse för hanvill säga) men min mamma har nu haft hand om han från den första till 1 oktober och hon är ganska fjånig så han har blivit ett helvete igen. och nu svarar han inte på någonting. sen har vi somsagt ingen att träna med utan de måste bli hundar man möter och det känns inte alls lika bra eftersom i vissa fall blir det ingen alls, ibland ploppar det bara upp m.m. Jag tror ni förstår mig :)

## Comment 10
Author: ahlbergaren

(Har inte läst alla svar i tråden) Vill bara flika in att jag har problem med hundmöten på nära håll (har en väldigt osäker och nervös hund). Jag lärde honom att han skulle sitta lugnt när den mötande hunden gick förbi... det går bra nu.

MEN problemet finns fortfarande kvar om vi skulle möta en hund och fortsätta gå.. Han har alltså inte lärt sig att hundmöten är okej även i rörelse -\_\_- Det är bara att börja om igen..
