# Wheaten som första hund?
Author: Majsbecka

Trots att det är ett bra tag tills jag skaffar hund så har jag börja fundera på lite raser och är väldigt inne på Irish Softcoated Wheaten Terrier just nu. Det finns några uppfödare att välja på runt omkring mitt område, den fäller inte, allergivänlig (har förstått att det inte är en garanti, men mer eller mindre. Det är min pappa som är allergisk inte jag :)) och en aktiv hund.  
  
Skulle vilja aktivera den genom agility, lydnad och eventuellt lite spår också, beror på vad hunden finner mest stimulerande och roligt.  
  
Själv är jag ganska bestämd och kan sätta gränser. Har hört att en Wheaten inte är en nybörjar hund just för att den är en terrier och därmed ganska envis (?)  
  
Vill höra om ni tror att den här rasen kan passa mig, och om inte gärna komma med förslag på en alternativ ras. Mer information om just Irish Softcoated Wheaten Terrier (eller annan passande hundras) skulle också uppskattas :)

## Comment 1
Author: Anibaz

Innan jag köpte min hund var jag sugen på en Wheaten. Tycker inte det är något problem sålänge du är kunskaper inom hund, beteende och träning.

## Comment 2
Author: Sophie&Segra

Klart du ska ha en Wheaten!

Tycker dom låter perfa för dig! ![Skrattande](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 3
Author: Majsbecka

#1 Har det inte riktigt än, men är ett tag kvar så jag har tid på mig att läsa på. Grejen är ju bara att jag inte har så mycket praktiska hundkunskaper, vilket man kanske borde ha?

## Comment 4
Author: Majsbecka

#2 Toppen, tack för ditt svar :)

## Comment 5
Author: Bunn

Det handlar i först hand om individer, de kan skija mycket ven inom samma ras och kull. På [http://www.swtk.se/swtk\_2/](http://www.swtk.se/swtk_2/) finns mycket "matnyttigt".

Min syster har en Wheaten som är helt underbar. Lugn, lättlärd och väldigt harmonisk. Syrrans fem barn går ut med henne själv, utan problem och Saga, som hunden heter, lyssnar väldigt bra även på barnen.

Om du inte har ett stort intresse för pälsvård så är Wheaten inget jag rekomenderar dock.

## Comment 6
Author: SaraC

Jag tycker egentligen inte om uttrycket "nybörjarhundar" och uppdelningen med vad som rekomenderas som nybörjarhundar och vilka som sägs inte vara bra sådana.

Jag tror att det hela bara handlar om matchning mellan vad man som köpare av en hund vill ha och viktigast av allt, **kan erbjuda hunden**.

Om jag var uppriktigt intresserad av en ras och hade läst allt som jag hittat att läsa om en ras, pratat med och träffat ägare och hundar av rasen och haft ordentlig kontakt med uppfödare av rasen och även fått deras synpunkter på om jag skulle passa med rasen eller ej så skulle inte jag tveka att skaffa den rasen även om jag inte haft hund innan och vissa ansåg den inte passa som nybörjarhund. Om allt det jag nämnde innan stämde in med till exempel Wheaten som du skriver om, skulle då jag aldrig skaffa en till exempel Pudel bara för att den anses lättare som nybörjarhund. Vem blir det bra för att jag lever i 10-15 år med en hund som inte alls är det jag vill ha?

## Comment 7
Author: Zebben

Som SaraC skriver så är inte jag heller förtjust i ordet  "förstahund".  

Så länge man är klar med vad man vill ha för typ av hund och vad detta innebär så anser jag att man är redo för att köpa hund oavsett vilken ras det blir. Sen om det blir en pappilon eller malle är ointressant. Bara man är insatt i vad rasen rent generellt kräver och vad Du kan erbjuda den, så har man ju lång tid på sig att lära sig tillsammans med sin hund.

Har man viljan att lära sig mer och utveckla sig själv, så kan det "aldrig" bli fel. Jag har en bekant som köpte en labrador som första hund. En ras som räknas som "enkel" och bra "förstagångshund". Det hon fick lära sig pga den individen är det få som får lära sig hunder hela sitt liv som hundägare. Det var en hund med många egenskaper, tyvärr många dåliga sådana. Hon fick fel instruktörshjälp varpå det blev helt galet fel. När hon hittat rätt träningssätt var det försent. Han avlivades som 2-3 åring och det visade sig att  i stort sätt hela hans kull blev avlivade som unghundar. Det brast rejält i mentaliteten. Men oj vad hon lärt sig.

En wheaten är egentligen inga komplicerade hundar. Sen är de terriers, men det vet Du ju om ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Rasen har en rätt stor könsskillnad tycker jag. Tikarna är oftast mycket mildare medan hanarna kan ha en hel del testosteron i sig.

## Comment 8
Author: jollycox

Jag tycker det låter som en bra hund för dig. Dom brukar älska agility och spår, även lydnad går hem hos många. Vi har för tillfället fyra wheaten hemma så har du någon fråga kan jag säkert besvara den. :)

## Comment 9
Author: Zebben

#8 Har Du tikar/hanar?  Hur tycker Du att könsskillnaden är som är mer insatt i rasen? Jag har bara erfarenhet av 5 st wheaten och på dessa har jag märkt stor skillnad.

## Comment 10
Author: jollycox

#9 Vi har två tikar(kastrerade) och en hane, plus en 7månaders hanvalp men jag har träffat många andra. Jag har erfarenheten att hanar är lite mer stressade, har svårt att lägga sig ner och ta det lugnt men alla hanar är inte så men flera av dom jag träffat. Tikarna är betydligt lugnare. Och så har jag lite dåliga erfarenheter av kastrerad tik + okastrerade tik eller hane, dom bråkar.

## Comment 11
Author: Majsbecka

Tack för alla svar!  
  
#5 Har varit inne där och kikat lite, men ska nog ta mig runt hemsidan lite mer grundligt :)  
  
#6 Det är sant allt du säger. Tänkte bara jag som aldrig har haft en hund och därmed inte har någon "praktisk" träning, kan jag lära mig det mesta från böcker? Lite tankar som jag har :)  
  
#7 Tack för ditt svar, ska läsa på en hel del innan det blir nått ;)  
  
  
#8 Åh, låter toppen! Hur ofta måste dom bli klippta och hur mycket kostar det? Förstår att det beror på hur lång man vill att pälsen ska vara, men sådär mittimellan så att den inte är superkort men inte särskilt lång heller ![Flört](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 12
Author: jollycox

#11 Det beror ju på hur lång du orkar ha pälsen innan du klipper den igen till sådär mittemellan. Om du kontinuerligt vill hålla den så blir den ungefär varannan månad, beror på hur snabbt pälsen växer. Annars om den kan bli längre kan det räcka med var 3 - 4 månad.

Hur  mycket det kostar beror alldeles på vart du far. På en salong får du nog räkna med 600kr. Lär du dig själv är det "bara" kostnaderna för klippkurser du lägger ut. När min syster klipper brukar hon ta 250kr för klippningen som privatperson.

## Comment 13
Author: Ketang

Jag har haft rasen i 15år och kommer inte att skaffa någon mer. Mest på grund av envisheten. Min hund var envisare än envisast på det mesta. Ville hon inte träna gjorde hon inte det. Ville hon inte gå ut när det regnade gjorde hon inte det. Ville hon jaga harar så nog försökte hon så gott hon kunde, även i koppel. Som unghund tog hon allt hon hittade och tuggade i sig/ sönder hälften av allt hon tog. Hon vaktade allt hon stal.

Hon fick in rutinen att gå ut på kisse promenad halv sex när vi skulle till jobb/skola, detta fortsatte hon med hela livet även på helgerna. Hon gnällde och skällde och yrade runt tills man gick upp och tog ut henne.

Jag hade nog otur med henne för så extrem har inte andra varit som jag träffat. Men hon avskräckte mig ![Flört](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 14
Author: Majsbecka

#12 Tack, det är bra att få en idé om ungefär vad det kan kosta och hur ofta hunden behöver klippas :)  
  
#13 Va synd att du har haft en sån dålig erfarenhet av rasen :/

## Comment 15
Author: jollycox

#14 Jag fick veta av min syster att temperamentet sitter i linjerna, amerikansk och irländsk. Dom har ju två olika hårlag, amerikansk och irländsk, amerikansk är mer mjuk och ullig och irländsk mer blank men torkar fortare(det är det jag tycker är egenskaper för dom hårlagen). Irländska linjer är mer hetlevrade än amerikanska och hanar är mer tillgivna. Att komma ihåg är att en amerikanskpälsad kan ha irländska linjer, och tvärtom.

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Tror det blir super med en softis jätte trevliga hundar :)

## Comment 17
Author: Majsbecka

#16 Härligt att höra :)

## Comment 18
Author: Carpedium

Jag har två stycken okastrerade wheatenkillar, underbara hundar ! Mina är helt okomplicerade och väldigt lätta att ha att göra med.  Tror inte du kommer att ångra dig om det blir en wheaten !   : )

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Min första hund var en wheaten. Den bästa hunden du kan tänka dig. Tycker det låter perfekt för dig. Riktigt trogen vänn som kommer att ge dig mycket goda skratt i livet:).

## Comment 20
Author: [Borttaget]

PS Jag har ganska svår pälsallergi och ja klarade av henne utan några som helst problem. Även väldigt många kompisar till mig tålde henne trots allergi:). Visst dom är envisa som åsnor men de är också de som gör att dom arbetar bra dom ger sig inte i första taget. Envisheten har jag aldrig sätt som ett hinder mer som en fördel om ja ska vara ärlig:)

## Comment 21
Author: [Borttaget]

#15 Jag har haft 3 irländare hos mig alla dom va mjuka och tillgivna dom amerikanska ja har träffat har varit lite mer egna. Tycker de är bättre att titta på föreldrarna och träffa dom de säger mer om rasen och hur valparna kommer bli än vad hårlagen säger:).  
  
Nu blev de många inlägg på rad här:P'

## Comment 22
Author: jollycox

#21 Jo men dom kanske har haft amerikanska linjer bakom sig. Min syster har rätt stor koll på hundar och främst wheaten men visst kan det finnas undantag. :)

## Comment 23
Author: [Borttaget]

#22 Nä de va irlänska linjer men irländarna var kända för sitt temprament för ca 30 år sen men de är bort avlat näst intill helt:). Så idag är de en helt annan hund tyvärr är den gamla synen kvar. Men har träffat många Wheatens genom jobbet och aldrig någon som varit otrevlig:). Visst kan de vara ren tur men min erfaranhet är bara positiv:).

## Comment 24
Author: Dosi

Min väns föräldrar har en Wheaten och honom är det fart i! Han blir överlycklig när det kommer någon och är en väldigt trevlig hund.

## Comment 25
Author: malinroth

Jag har en Wheaten tik som är 8år 10mån. Hon är min första egna hund och det har gått hur bra som helst. När jag köpte henne hade vi en bichon havanais som var hela familjens. Jag var 16år när jag köpte henne och hade ingen prakisk erfarenhet av rasen eller en mer krävande hund än vår havanais (som var en väldigt enkel hund och som jag heller inte hade så mycket ansvar för). Jag läste på allt jag kunde om rasen, den var inte alls lika vanlig då för 9år sedan som den är idag så jag hade aldrig ens träffat en innan jag var och hälsade på hos Nellys uppfödare för första gången. Det har alltid varit full fart med Nelly och hon var väldigt barnslig till ca 2års ålder. Vi har gått mycket kurser och provat på allt möjligt och hon tycker att det mesta är roligt! Hon är en underbar hund på alla sätt och vis, lite fjantig för att vara en terrier dock :) Hon är inte heller särskilt envis (men det händer ibland) vilket förstås inte är ovanligt att de är. Nelly är en sorglös hund som är glad i allt och alla och hon är väldigt lätt att ha att göra med :) Det blir ju endel pälsvård, jag brukar försöka borsta henne varje dag för då tar det bara någon minut att borsta igenom och blir varken jobbigt för Nelly eller mig. Bada henne gör jag ungefär en gång varannan vecka eller vid behov. Klipper gör jag när jag känner att det börjar bli dags, oftast blir det efter att jag badat henne men iblend behövs det bara klippas där det är kortare osv. Det beror ju lite på hur kort man klipper osv. Jag gick en klippkurs när Nelly var ca1år och sedan dess har jag klippt henne själv.

Jag tror att bara man har vilja, engagemang och tid så ska det nog inte vara några problem alls med en wheaten som första hund :)

## Comment 26
Author: LinaK

En av mina vänner hade två stycken softisar, jag fullkomligt älskade deras hundar. Båda två var så otroligt kärvänliga och roliga. Dom gillade människor och speciellt barn. Kommer aldrig glömma dessa hundar ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
  
Vet att pappan i familjen tränade mycket lydnad.

## Comment 27
Author: jollycox

#23 Nä det är fortfarande så. Min syster berättade om två olika hundar från olika irländska linjer som båda gjorde utfall i utställningsringen. Men det är ju individuellt och det beror väl på uppfostran också.

## Comment 28
Author: [Borttaget]

#27  
uppfostran är stor del. Sen är många utställningshundar tyvärr avlade efter utsende mer än psyke. De gäller att hitta rätt bara;)

## Comment 29
Author: malinroth

#27 Att döma alla hundar med irländska linjer efter 2individer är väl kanske inte så signifikant? :)

Jag har inte märkt nån skillnad på de wheaten jag känner iaf. Min vovve har irländska linjer (evntuellt även amerikanska men de jag vet vart de är från är irländska) och hon har ett riktigt trevligt temperament, mer åt det fjantiga hållet än hård. De två (enda) wheaten av alla jag känner/känt som är aggressiga är en tik och en hanhund och båda är amerikanare. Jag tror det är viktigare att kolla upp föräldrarnas temperament än om det är irländska eller amerikanska linjer.. Ofta är ju linjerna dessutom blandade idag verkar det som?

## Comment 30
Author: jollycox

#29 men dom två var ju bara exempel.  
Det är iallafall så med irländska linjer. Sen är ju alla individer.

## Comment 31
Author: [Borttaget]

28 tycker det är så med många raser ;) det gäller att leta efter bra uppfödare som har bra utstälda hundar och som även arbetar med sina hundar samt har bra hundvett i skallen tror jag :)

## Comment 32
Author: [Borttaget]

#31 jo absolut!:)  
Tycker de är synd när de utsendet blir viktigare en tempramentet. Antingen ska dom ha både och eller kanske något skönhetsfel med ett stabilt temprament:)

## Comment 33
Author: [Borttaget]

32, ja du det är dom som anser det tyvärr, men det finns undantag o anser en hund ska vara hel o fungerande med ![Flört](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Ni som har fina softisar med bra temprament och faktis kan göra ett slag för eran ras kan ju tipsa vart man hittar dessa guldklimpar till TS :) Jag tror säker att det uppskattas sen gör det inget om man råkar varna för en o annan uppfödare som man kan akta sig lite för med ![Flört](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Gör det via PM så slipper man hänga ut folk ![Cool](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 34
Author: [Borttaget]

Sant:P Min uppfödare har tyvärr gått över till bara Jack russel terrier:P. Men det finns flera andra bra också. Men där kan ja tyvärr inte tipsa då ja inte köpt från någon annan:P

## Comment 35
Author: Majsbecka

Tack så mycket för så fina svar!  
Blir ju så otroligt sugen på en liten vovve och allt man kan hitta på med den, men jag får tjå mig nå år till (:
