# Om hunden blir stucken av geting
Author: Emaljoh4

Vad ska man göra då? ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Det har inte hänt, men jag vill bara veta i fall att.

Kan man göra något själv eller är det veterinären som gäller?

## Comment 1
Author: Zebben

Det är olika från hund till hund. Min förra hund var lite fixerad vid surrande ljud så hon letade alltid upp jordgetingbon bla. Vet inte hur många gånger hon blev attackerad av en svärm. Men hon klarade det fint. Det gjorde ju ont och så men hon blev aldrig allmänpåverkad.

En av gångerna såg hon extremt svullen ut i hela ansiktet, men vi höll koll på henne och det la sig efter 1-2 dagar.

Men visst kan det finnas hundar som är överkänsliga precis som för oss människor, så man ska ha hunden under observation.

## Comment 2
Author: Loveradio

Vad jag har läst så brukar inte getingstick vara någon större fara. De kan få svullnad men normalt så lägger sig svullnaden efter några dar, som #1 skrev. Har hunden blivit stucken i munnen/i tungan så ska man åka till veterinären direkt. För då kan svalget riskera att svullna igen. Har hunden blivit stucken många gånger kan det också vara allvarligt.

Annars bör man kontakta veterinär vid överdriven svullnad, feber eller ifall allmäntillståndet påverkas.

## Comment 3
Author: Loveradio

Vad man kan göra själv är väl att hålla koll på hunden, se till att den har tillgång till vatten. Och se till att hunden vilar upp sig.

## Comment 4
Author: Emaljoh4

Tack för informationen! ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  Då vet jag att det inte är något att oroa sig för ifall min hund inte visar tecken på överkänslighet eller att det träffar fel ställe!
