# Foder!
Author: [Borttaget]

Tänkte att jag startar en ny tråd för att få lite tips på foder till just min hund.  
  
Han är en Jack russell terrier på 2 år, väger 9kg och går lätt upp i vikt, då han är kastrerad.  
Jag vill inte hålla på med färskfoder.  
  
Så langa tips på torrfoder som ni tror skulle passa min voffsing! ![Tungan ute](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Någon som testat [Iams](http://www.zoomarknad.se/product-view.asp?catid=11248&prodid=6130&ref=%2Fproduct-dlist.asp%3Fcatid%3D11248 "Iams")?  
  
Hur låter det?

## Comment 2
Author: lizton

Börja med att ge mindre av det foder du nu ger och om det inte funkar så gå över på något light-foder. Magnussons Meat & Biscuit Light funkar för många hundar, men det är individuellt så du får prova dig fram. Fibrer mättar och light-foder har oftast mer av det. Rårivna morötter och vitkål är också bra för att mätta magen.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#2 Han äter Doggy nu, och det var mer en tillgällighet. Vill helst inte köra på det..  
Men tack för tipsen ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 4
Author: [Borttaget]

**Best in Show Fullkost** äter min tik som lätt blir fet. Hon åt lightfoder när hon kom hit, var verkligen smällfet men när jag bytte till BIS och ökade motionen blev hon jättefin. Hon har fortfarande lite hull men är betydligt finare i kroppen, håller igång längre och pälsen är jättefin och hon bajsar regelbundet.

Svensktillverkat och inte alls dyrt.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

nenene inte lighit foder vet flera hundar som går upp av det isf håller sin vikt, o man kan inte minska foder hur mycket som helst heller. Jag rek att man köper ett bra foder med mer kött i det gör att hunden blir mätt.

## Comment 6
Author: Vattnadal

Våra tjockisar (har 3 kastrater) får foder med mycket protein som mättar, så lite kolhydrater som möjligt, och fett efter hur hårt de arbetar. Torrfoder kan gott ligga runt 30% protein och ca 12% fett. Får de mindre fett tappar de päls och mår sämre, då de trots allt är aktiva.

Bäst bantar vi hundarna med barf, men de som "bantar" nu får enbart fodax. När jag ger färskfoder eller barf får de lite, till de når rätt vikt, då vi smyger upp till de "håller nollan", utan att gå up eller ner. Vi ger 1% av vikten dagligen, så Cora som ska väga 20 kg får 100 gram på morgonen och 100 gram på kvällen.

Om du inte vill barfa eller ge färskfoder finns det faktiskt tetror och birkmat som inte innehåller en massa kolhydrater, utan enbart kött. Kostar lite mer, men kan vara toppen.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Okej, tack för tipsen!  
  
#6 Jag brukar blanda i Bozita i Hugos mat.. Är det nå bra? Är i tetra då.  
Jag ska försöka hitta ett bra foder, just nu lutar det åt Iams, Eukanuba eller Hills.

## Comment 8
Author: Vattnadal

Bozita är bra, endast en, kyckling och ris, innehåller spannmål, de anfdra bara lött och mineraler, någon av dem lite örter. Inget tillsatt socker heller, som tyvärr är vanligt.

Fast det är inte så billigt...

Kolla på innehållsförteckningarna på fodren, det som står fäörst är det mest av. Majs gillar inte jag, då det innehåller två hjärn-gasande hormoner, många hundar blir mer stressade av det.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#8 Oki! Då vet jag, tack så mycket för hjälpen! ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 10
Author: Ellenfyrkant

Jag kan rekommendera Magnusson! Tror hemsidan är hundmat.se eller om det är com.

Själv har jag Royal canin mini adult, vilket skulle kunna funka åt din hund också. Försökte med Magnusson till Zigge men fick byta tillbaka till RC p.g.a känslig mage.

## Comment 11
Author: LinaK

Jag har börjat använda Acana och är väldigt nöjd. Magarna har blivit mycket bättre, dom är inte alls lika lösa som dom var när dom åt doggy. Och dom ÄLSKAR fodret. Till och med min havanais som brukar vara kräsen äter det. Bra innehåll och bra pris.  
  
Köpte en 18 kg säck för 599:-. Har räknat ut att det blir ca 300:- kronor i månaden för TVÅ hundar, lite mindre då det kommer räcka i nästan 2 ½ månad. Sigge (som är ungefär i samma storlek som Hugo och även han kastrerad) äter 2 dl uppdelat på två.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

#12 Hugo har ätit Royal canin, men blev så dålig i magen av det.. ![Obestämd](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")  
  
#13 Okej, ska kolla på det fodret också ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
