# Bästa fästingmedlet?
Author: [Borttaget]

Vilket fästingmedel tycker ni är bäst? Har ju hört att det finns gifter och så i några :O Är det nån som har testat bärnstens halsband, och vad tyckte du om det isf? Och det finns ju massa olika huskurer med vitlök i, är det nån som tkr att de verkar bra? Ska få en valp till sommaren, och vi kommer spendera den mesta tiden på landet. Så jag vill gärna hitta ett "valpvänligt" medel. Tack på förhand :)

## Comment 1
Author: Karmatarerskanise

[Här](http://hundar.ifokus.se/discussions/4da5987cd4ebea681a001ce0-barnstenshalsband) har du en lång tråd om just bärnstenshalsbandet.

[Här](http://www.google.se/search?hl=sv&&q=Fästinghalsband site:hundar.ifokus.se) har du olika trådar om fästinghalsnand som man hittar då man söker på fästinghalsband här inne .![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

[Här](http://www.google.se/search?hl=sv&&q=Fästingmedel site:hundar.ifokus.se) har du trådar om andra fästingmedel.

## Comment 2
Author: Reptile-Lovers

Fixodida tycker jag verkar vara bäst.

Halsband kan ju trilla av.

O det kan finnas gifter i det.

Fixodida lägger du på maten

## Comment 3
Author: Chilli10

#2 Bärnstenshalsband kan ju trilla av, men inga gifter där inte.

Jag kan rekommendera bärnstenshalsband, har fungerat mkt bra för oss. Men det kostar ju en del, och om ni ska köpa valp är det ju bättre att köpa det när hunden är färdigväxt.

Någon av alla "fästinghuskurer" som finns tror jag fungerar bra. Skulle inte sätta på min valp ngt giftigt..

## Comment 4
Author: Zebben

Har kört bärnstenshalsband och visst fungerar det, men inte 100% och det är det enda som gäller. Räcker med en fästing för att hunden kan insjukna rejält. Så här kör jag nolltolerans!

Huskurer har jag inte provat.

Frontline är inte bra, då giftet går ner så långt i huden att fästingarna kan bita ändå, men dö vilket resulterar i att de smittar hunden i alla fall.

Exspot använder jag och är supernöjd! Inte en enda fästing, inte ens några som kryper i pälsen. Gift, visst, men fästingfritt och dessutom så finns det inga fakta på att hunden faktisk tar skada av giftet.

Scalibor halsband var också 100% på mina hundar men slutade då jag fick barn.

FIxodida har jag hört så väldigt mycket negativt om så det vill jag inte ens prova.

## Comment 5
Author: Chilli10

#4 Exspot, är det sånt man gnuggar in/häller i nacken?

## Comment 6
Author: LinaK

#4 Vad har du hört för negativt om Fixodida?  
\------------------------------------------------------  
  
Jag använder fixodida nu sen någon månad tillbaka, och innan vi började med pulvret så hade dom dagligen fästingar. Nu har dom haft ca 2 fästingar var (krypandes) Den ena hunden har även bärnstenshalsband också.  
  
Det är jätte svårt det här med fästingmedel. man vet inte vad man ska välja

## Comment 7
Author: Zabina

Jag använder också Exspot och är jättenöjd! Har hittat någon enstaka fästing ändå men det har varit när medlets verkan börjat gå ur.

#5 Ja det stämmer!

## Comment 8
Author: rebz

Finns ett nytt halsband som börjar säljas i Arken Zoo affärer v.22. Det heter petwise, finns även som spray. Det är vetenskapligt testat och är inte farligt för varken barn,vuxna eller andra djur. Det innehåller en speciell olja med eucalyptus och citrus som motverkar fästingar och även andra bitande insekter. Det luktar en hel del i början. Men jag ska definitivt köpa ett till Bino.

## Comment 9
Author: Eywa

Scaliborhalsband är det bästa jag har testat. Inte en enda fästing på alla år jag har använt det. Inte ens någon krypande. Köpte ett för några månader sedan och glömde det vid standen =/ Två fästingar redan och det har bara gått en vecka sedan hon blev av med halsbandet :(

## Comment 10
Author: Zebben

De negativt jag hört om Fixodida är kraftiga magsmärtor hos flera hundar (gäller 3 el om det var 4 hundar på klubben där jag tränar)

2 helt andra hundar har kräkts och haft diarre.

Sen är jag klart skeptisk till ett "tillskott" som från början varit bra för något helt annat och sålts till detta ändamål. Sen försvann det från marknaden och dyker upp som fästingmedel.

I deras ursprungsreklam så stod det att Fixodida var testat på hundskolans hundar. Hrm...är sollefteå verkligen bästa orten att testa fästingmedel på?

Och det finns ingen som helst studie på att detta medel fungerar. Så jag är klart skeptiskt. Men som Du skriver, det är en djungel vad gäller fästingmedel. Jag tar det enkla fram annat och tar det som fungerar på min hund. Jag har flera hundvänner som förlorat sina hundar i olika former av fästingsjukdomar och jag vill inte ta risken att mina hundar ska råka lika illa ut.

## Comment 11
Author: Karmatarerskanise

#9 jag hoppas ni varit och hämtat halsbandet, det förstör naturen och ska lämnas i på apoteket.

## Comment 12
Author: Eywa

#11 Vi åkte tillbaka på kvällen men då var det försvunnet! Jag vet att det är dåligt för naturen och det var därför jag tog av det så att inte fisken i vattnet skulle bli sjuka men när vi kom hem och skulle ta på halsbandet fanns det inte i någon av väskorna så vi har ingen aning om vart det hamnade =/
