# Ensamhetsträning
Author: Ascot

Kan man få lite tips om hur man tränar en valp att vara ensam. Har läst om en del olika tips. Vet ej vilket som är bäst.

## Comment 1
Author: Lotta

Jag började med att bara gå ut stänga dörren och sedan gå in nästan på en gång...och sedan utökar man mer och mer. Och lite godis när man kommer in är ju inte heller helt fel ;)

## Comment 2
Author: Ascot

Tack skall prova detta genast. Skall man säga hej då eller ngt liknande eller bara gå?

## Comment 3
Author: Lotta

Gör inte sån stor affär av det, men jag sa hejdå. Vet inte vad andra gjort men det fungerad på mina =)) Och det är lika när du kommer in, ingen stor affär.

## Comment 4
Author: lena1

Jag säger som Lotta, och jag använder "kommer snart" och då resre han sig inte upp ens för han vet idag att jag kommer tillbaka sedan ;-), man kan ju ha ett tuggben eller något att ge också då man förlänger tiden lite, för då har den något att göra om den vill....Lycka till ;-)...

## Comment 5
Author: Malin-A

jag har också gjort som dom andra =)

## Comment 6
Author: Cerrolyn

"Hej då matte kommer snart" har jag alltid sagt. Började också med att bara gå utanför och till miljöhuset. Gick bra från början men jag skyndade långsamt ändå. Lika bra så det inte hännder något.

## Comment 7
Author: Ascot

tack för alla svar. Ni verkar ha samma uppfattning. Det låter bra.

## Comment 8
Author: AnneN

Jag har en hund som har varit väldigt högljud då jag lämnat henne. Jag har då gjort så att jag sagt hejdå och kastat några godisar på golvet innan jag gått ut, sen har jag stått utanför dörren tills hon varit tyst i ca 1 minut och sedan gått in utan att göra nån stor sak av att jag kommer hem.

Fick det tipset att det ska vara roligt då man går men man ska vara jätte tråkig och ignorera hunden då man kommer hem iaf tills man har fått av sig skorna och packat in varorna om man handlat. Och det har funkat utmärkt för mej =)

## Comment 9
Author: Faxlin

Jag har också börjat med att bara gå utanför dörren. sedan väntat längre och längre stunder.

## Comment 10
Author: Nicka

Min vovve vill ju följa med på allt, som han oftast får...MEN..det fungerar inte alltid...Jag börjar alltid att säga hundens namn Och att Stanna Hemma !! Matte kommer snart !! Ha en lugnande ton i rösten..det är viktigt...(brukar lägga honom i hundsängen, där får han en godisbit Och alltid en bit..när Jag är hemma igen.)
