# Fästingskydd
Author: Charlotta-B

Nu kommer alla fästingar =((   
Dags att skaffa skydd.

Hittade detta på en sida..  
Vad tror ni?? Nån som testat?

[http://www.fastinghalsband.se/fastingavvisare-ultraljud.html](http://www.fastinghalsband.se/fastingavvisare-ultraljud.html)

## Comment 1
Author: MarieEriksson

Det här har jag använt och tyckte det va bra.

http://www.apoteket.se/privatpersoner/radochprodukter/common/produktinformation.aspx?Varuid=207883

## Comment 2
Author: Vosjes

Jag följer den här tråden lite då jag själv letar efter ett effektivt fästingskydd.

Har någon en aning om **hur** gnagare reagerar på dessa ultraljuds vågor?

## Comment 3
Author: MarieEriksson

Kanske såhär:  http://www.skadedjursfri.se/mus-rattfri-50-mbatteri

## Comment 4
Author: Charlotta-B

Vet nån om hunden kan bada med dessa på sej?

## Comment 5
Author: Vosjes

Jag har ju en degu (gnagare) i samma hem så det kanske inte skulle bli så optimaliskt att ha ett sådant preparat på min hund och katt så vi får nog prova ett bärnstenshalsband tills våran 10 åriga degu vandrar vidare.

Jag kanske är helt ute och cyklar nu men stod det inte att den var vattentät? eller vattenskyddad? då bör de kunna bada med dom på annars får du ta av modulen under bad men maila gärna och fråga då jag själv har ett gäng vattengalna katter,hundar och illrar här hemma som inte vill ha fästingar!

## Comment 6
Author: Charlotta-B

Har mailat dom nu, Får se vad svaret blir =)

## Comment 7
Author: MarieEriksson

Hade inte hört/läst om bärnstenshalsband titigare. Låter lite... Men funkar det så är det ju bra.

Hittade den här sidan: http://www.lapphund.nu/festing.htm

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Vi fick hem ett jättefint bärnstenshalsband häromdagen till vår tjej. Det kostar inte mer än ett fästinghalsband från apoteket, tar inte slut (om det inte går sönder, men det är gjort av stålwire i alla fall) och man slipper alla läskiga kemikalier. Insektsmedel är ju aldrig nyttigt och ska helst undvikas, speciellt om det finns andra, ofarliga alternativ.

## Comment 9
Author: MarieEriksson

Självklart är naturgliga lösningar bäst. Men funkar dom här bärnstenshalsbanden? Och får man stötar av djuren som bär dom?

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Jag har inte provat halsbanden tidigare (min hund är bara 6 månader gammal) men har hört dessa halsband rekommenderats från många håll, inte bara från tillverkarna :P

Pälsen ska bli statiskt men människorna eller hundarna känner inte av det. Det blir alltså så pass lite statiskt att man inte får stötar och pälsen blir inte "flygig". Så det jag kan svara på är att man inte känner av den statiska elektriciteten, men om de hjälper till 100% kan jag inte svara på förrän efter sommaren. Men många har som sagt berättat att de fungerar bra. Det är t.ex. vissa hundklubbar som rekomderar dem. Går säkert att googla lite.

En liten varning dock: det finns de som säljer bärnstenshalsband t.ex. på tradera där "bärnstenarna" är tillverkade av människor. Dessa fungerar inte alls, det måste vara riktiga bärnstenar.

Härifrån köpte jag halsbandet: [http://www.elvingsson.com/fastinghalsband](http://www.elvingsson.com/fastinghalsband)

## Comment 11
Author: Chilli10

#10 Funderar också på att beställa därifrån :) Hur länge fick du vänta på ditt?

## Comment 12
Author: Delvoriah

hm... om det enbart är bärnsten i halsbandet borde man väl kunna pilla sönder ett vanligt bärnstenshalsband och knyta ett eget?

## Comment 13
Author: Chilli10

#12 Jadå det borde gå alldelses utmärkt :D Har sett  en annan tråd att ngn skulle göra ett eget :)

## Comment 14
Author: [Borttaget]

#11 Jag fick vänta några dagar bara, tre-fyra.

#12 Ja, det borde man kunna göra. Det halsband jag köpte hade ganska stora stenar, ca 1 cm, och då valde jag ändå det med mindre stenar. Det funkar kanske med mindre stenar också men man måste tänka på att de ska kunna snurra, för det är då det blir statiskt.

## Comment 15
Author: jollycox

Jag har hört att bärnstenshalsbanden funkar och även fästing tagsen: [http://www.fastinghalsband.se/shoo-tag-hund-mot-fasting.html](http://www.fastinghalsband.se/shoo-tag-hund-mot-fasting.html)

## Comment 16
Author: Fridaaaa

#15 Bärnstenshalsband fungerar inte på alla hundar/hundraser, beror nog på pälstyp eller något sånt

## Comment 17
Author: jollycox

#16 Jo jag vet, jag tror dom måste ha lång päls.

## Comment 18
Author: Fridaaaa

#17 Nej måste dem inte, vet en som hade på sin wachteltik (dem har ju lång päls) fungerade inte alls, men det fungerade på deras field Spaniel (med ganska långhpäls), så  vet inte varför det bara fungerar på vissa hundar :)

## Comment 19
Author: Mischa

Har kört med extra b-vitamin (har det till fällperioderna också) och fick väl ta tre fästingar sammanlagt förra året, men min hund är ingen "fästingmagnet" som vissa andra hundar är.
