# Ännu en foderfråga
Author: zoolatri

Tänkte byta foder till min tik(åtta år) eftersom hon inte tycker att det fodret hon har nu smakar så gott. Hon har alltid haft lite svårt att hålla hullet och har aldrig haft någon vidare aptit. Nu är hon perfekt i hullet och ska varken gå upp eller ner i vikt.

Sedan börjar det bli dags för unghunden att byta från juniorfoder till vuxenfoder. Han verkar lite känslig och vi har haft ett par veterinärbesök pga analsäckar, lite känslig mage och lindriga hudproblem. Så för hans del kanske man behöver ett ganska milt foder. Han är annars ett riktigt matvrak så han kommer nog äta vad vi än ger honom...Han växer fortfarande men uppfödaren har rekommenderat oss att gå över till vuxenfoder om det är så att han reagerar på proteinet i juniorfodret. Jag har alltför bristfälliga kunskaper när det kommer till foder...

Tiken äter magnussons meat and bisquit och hanen äter royal canin medium junior nu. Tanken är att de ska äta samma foder hädanefter.

Själv vill jag gärna köpa svensk foder(med hänsyn till transporter och miljön), med så lite kycklig som möjligt(av etiska skäl) och ändå så BRA för hundarna som möjligt. Tidigade idag var jag inne i djuraffären och kollade på Standart, men de har mycket ris i fodret. Är det bra eller dåligt? Vad finns de för andra bra torrfoder? Gärna ekologiskt/kravmärkt;)

## Comment 1
Author: rebz

Mitt tips är att du tittar närmare på fodret Robur, det är svensktillverkat och med hög kötthalt.  
  
Sen det där med att reagerar på proteinet i det fodret. Det är väldigt sällsynt att en hund blir protein allergisk. Om det är så att han är känslig mot något protein så är det något speciellt ämne i fodret som han tar protein ur som han reagerar på. Tex Kyckling, då är han alltså känslig mot kyckling protein osv.

## Comment 2
Author: zoolatri

#1 Tack! Angående proteinet var det precis så jag hade för mig att det var. Jag har för mig att jag hört att robur inte ska vara så bra? Tinka har ätit det någon period för många år sedan och jag kommer inte ihåg varför jag slutade ge henne det.

## Comment 3
Author: zoolatri

Visst är det majs som inte är så bra att ge? Robur innehåller en hel del majs:/

## Comment 4
Author: LinaK

Standardt kanske vore något för er, verkar som många gillar det fodret. Skulle själv kunna tänka mig det.

## Comment 5
Author: LinaK

haha såg precis att du redan skrivit om det ![Tungan ute](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 6
Author: rebz

#2 Jag har inte hört att det är dåligt. De flesta tycker att det funkar vad jag vet. Men det är ju individuellt vad just sin/sina hundar funkar bra på. Men det är svårt att hitta ett foder som man tycker är bra som är svensktillverkat då det finns mer som inte är tillverkat i Sverige. Men kanske Standart då? Du får väl kolla in det.  
Själv vill jag ge hunden ett bra foder, svensktillverkat eller ej. Så Bino som ska börja med vuxenfoder har börjat lite smått med Acana. Ett foder från Canada.

## Comment 7
Author: rebz

Såg inte inläggen #4 #5 förens nu och såg att du skrivit om Standart :P haha.

## Comment 8
Author: zoolatri

#4+5 Ja, jag sitter på foderbilens hemsida och jämför standart mot andra foder;) Det är just det att jag fått för mig att det är bäst med kött som största ingrediens, och det har inte Standart.

#6 Jag vill absolut hitta det bästa tänkbara fodret, men jag vill att det ska vara bra för hundarna, miljön och produktionsdjuren som fodret görs av. Just nu lutar det åt att prova Standart:) Synd att min tik inte gillar magnussons, för det stämmer in på mina andra kriterier:P

## Comment 9
Author: AnneN

#8 Du har inte funderat på att ge färskfoder eller barfa istället för torrfoder?

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Varför inte färskfoder? Jag har gett våran unghund+vuxna detta o de äter med glädje (dok inte unghunden vid löp men annars) Jag ger nordic bas

## Comment 11
Author: zoolatri

#9+10 Jag skulle gärna ge färskfoder! Men det fungerar inte tyvärr. Vi har för liten frys och sambon vill inte. Jag skulle gärna kombinera ett bra torrfoder med färskfoder men det får bli senare. Tiken fick färskfoder under en period för några år sedan, vi provade hallas färskfoder och hon älskade det! Jag känner mig trygg med färskfoder men är inte helt bekväm med att barfa, det känns lite krångligt och mycket att hålla reda på?

## Comment 12
Author: [Borttaget]

11 ja barfa skulle jag med tänka mig men det kräver ännu mer frys. till mina två hundar 4kg och 12kg räcker med en låda foder i frysen. ![Flört](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Vi har stor frys men jag har just 2 till hundarna ena är godis,ben mm andra är foder. Finns billiga frysar vi köpte en ny till stugan för under 1000kr så även där har vi några korvar. men jag förstår vad du menar det tar lite plats.

## Comment 13
Author: AnneN

#11 Barf behöver oftast inte vara speciellt krångligt, bara man har läst på lite så man vet ungefär hur mycket man ska ge av olika saker för att hunden ska få i sig alla näringsämnen, ungefär som att ge oss själva hälsosam mat fast utan att tillaga den ![Glad](http://hundar.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Vill du ha svenskt torrfoder så se till att hitta ett med så hög kötthalt och så lite spannmål som möjligt, ju mer kött desto bättre foder.

## Comment 14
Author: zoolatri

#12 Tyvärr finns det ingenstans i den här lägenheten heller där jag skulle kunna ställa en extra frys. Och jag har redan ockuperat den minsta lådan i frysen till fiskarnas frysmat, så jag kan nog itne förhandla till mer åt djuren;)

#13 Då kanske det blir barf senare när det blir tillfälle att läsa på. Jag trodde att det var en hel vetenskap. Men först torrfoder!:)
