# Bullterrier aktivitet?!
Author: L-martinsson

Hej! Jag ska börja passa en bullterier! Och ägaren nämde att de gör inget om jag försöker få hunden att bli mer aktiverad!

Tänkte höra vad för lekar mer än gömma godis och lydnads "lek" finns det?

Tack på förhand

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Dragkamp, drag, kasta godis i gräset/snön, aktiveringsboll, trickträna. Bara fantasin sätter gränser :)

## Comment 2
Author: L-martinsson

Tack! Blev till stor hjälp! :)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Du får säkert jätteroligt tillsammans med bullen :)

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Ska jag komma som tråkig bullterrierägare och avråda från dragkamp nu?

Jag gör nog det, eller ger en hint i alla fall. Speciellt ifall det inte är din hund. Nu vet jag ju inte hur just den bullen är, men tänk på att de har lätt att stressa upp dig över sånna saker. Kan du lugna ner bullen igen om den gör det?

Jag tror att bullar nästan alltid behöver utmanas mer mentalt än vad de gör. Trickträna, leta och låt henne/honom jobba med hjärnan mera! En lugnare och mindre stressad hund :)

Ha så kul! :)

## Comment 5
Author: L-martinsson

Hunden är väldigt lugn och skäller aldrig väldigt lat och vill aldrig ut och gå!

## Comment 6
Author: L-martinsson

Hunden är väldigt lugn och skäller aldrig väldigt lat och vill aldrig ut och gå!

## Comment 7
Author: L-martinsson

Hunden är väldigt lugn och skäller aldrig väldigt lat och vill aldrig ut och gå!

## Comment 8
Author: [Borttaget]

understimulerade hundar blir ofta så. Visa hunden att det är roligt att vara ute! Lek mycket, variera promenaderna, gå i skogen, ta en sväng ner på stan. Om du är rolig så kommer bullen uppkatta leken och promenaderna :)

## Comment 9
Author: toodiloo

jag har hört att man absolut inte ska leka "kamplekar" med bullterriers. Har hört det direkt från uppfödare.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Jag tycker man kan belöna med en kort dragkamp, sedan sitta ryggsäck med hunden efter lek. (Lugnande moment)

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Det är väl upp till var och en. Jag och Bella har inte dragkamp. Vi hade det förr, innan jag visste bättre får jag väl säga, och det ångrar jag nu. Jag har alltid kunnat avsluta lek med henne, men inte andra. Och den nivån av stress och intensitet som hon når på en bråkdelssekund kan jag inte se som bra eller kul, bara just det det är. Stress. Att hon dessutom då blir hoppig och inte riktigt har koll på om hon biter i arm eller leksak gör att vi absolut inte leker sånna lekar längre :)
