# Hjälp oss hitta hunden Sindy!!!!!!!
Author: ToveSofieLantz

Hunden Sindy försvann torsdagen den 30/12-10 vid 17 tiden från våran hus i Olsfors(mellan borås och göteborg). Hon sågs senast springa i Hultafors på bron då en volvo stannat till vid henne. Detta var runt 18 tiden samma kväll. En person som har kört en volvo har hört av sig och sagt att han försökte få in henne i bilen men att hon sprang iväg.. Frågan är bara om detta var samma bil/person som några andra personer såg stanna till vid henne?!  
  
Antagligen har hon blivit skrämd av en smällare så att hon har sprungit iväg ifrån vårat hus.Vi har letat överallt, varit i kontakt med polisen, satt upp efterlysningar på internet och i affärer m.m.  
  
Om Sindy:  
Hon är en 4 årig renrasig Berner Sennen  
Tatuering i örat (ID-märkt)  
När hon försvann hade hon ett mörkbrunt läderhalsband med guldiga "nitar" på sig. Hon har ett litet överbett.  
  
Om någon ser en hund som likar Sindy, en granne om helt plötsligt har fått en likadan hund, ser en annons på internet eller i en butik m.m.. Alla tips är viktiga!!  
  
Vi behöver all hjälp vi kan få för att få tillbaka våran älskade tjej!  
  
Vet inte hur vi ska klara oss utan henne!!  
  
Vet du något, hör något eller har annan viktig information,  
ring vilken tid som helst på dygnet!  
  
Sara Bengtsson 0763-053810  
Fredrik Lindvall 0722-972496  
Eller ring hem till oss på 033-295262  
eller ring till polisen på 11414  
  
  
SPRID GÄRNA DETTA VIDARE SÅ VI FÅR HEM VÅRAN TJEJ!

http://www.facebook.com/?ref=logo#!/event.php?eid=144008342320027

## Comment 1
Author: ToveSofieLantz

ALLA TIPS ÄR GULD VÄRDA!!

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Lägg gärna ut detta på alla hundforum för att synas lite mer. Jag bor för långt borta o kan inte hjälpa till o leta tyvärr. Håller tummarna för att hon ska hittas o vara välbehållen. Förstår eran oro!

## Comment 3
Author: twinkime

Jag har medelat manniskorna runt omkring som bor i det omráde. Háller tummarna fór er och att Sindy hittas och fár komma hem.

## Comment 4
Author: Emaljoh4

PUTT

## Comment 5
Author: ToveSofieLantz

TACK!

Jag och ägarna till hunden är evigt tacksamma för all hjälp med informationsspridning, minsta lilla tips mm som vi kan få!

## Comment 6
Author: ToveSofieLantz

PUFF
