# Hantera "svartsjuk" valp
Author: Banankaka320

Okej, nu blir jag och min äldre hund galen. Vi får aldrig gosa för då kommer en gigantisk valp och mosar oss båda. Så fort jag eller någon annan klappar Nala (5årig Nakenhund.) springer Stina (½år Rottweiler) och slänger sig på en och tuggar på den äldre hunden och tar över stackars människa som försöker hälsa på Nala.

Hur "tränar" jag bort detta? Detta är väl svartsjuka? Jag ger alltid den äldre hunden mat först, hon ska ut först osv.

Jag har testat ignorera valpen flera gånger men det är så svårt för hon är så stor skillnad på den andra hunden och den andra hunden är dålig på att säga ifrån.

Ibland tvingar jag henne att sitta ca en meter ifrån oss och vänta på godis och det funkar ganska bra, ska jag fortsätta så?

Ex när jag försöker klä på Nakenhunden så kommer Stina och tuggar och drar i kläderna och klänger på mig, kryper under mina ben, in i magen och överallt. Jag kan ju ta upp den lilla hunden på bordet men jag vill ju kunna träna bort valpens beteende så det ska vara möjligt att hantera Nala på golvet utan att bli blir attackerade av en gosignödig valp.

Help me :D

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Svartsjuka nej men vill ha uppmärksamhet :)

Jag kan ge tips ang foderbiten iaf, ge dom i lika rum och va med din vuxna tik äter så hon får ha sin mat i fred. Det låter som att hon hon är väldigt snäll mot valpen. sen detta med täcke det har jag haft strul med men med enkelt lugnt nej o visa annat (våran gilla bära saker) Så jag har med mig någon liten sak som ska bäras hem. På det viset la hon av hänga på täcket. Men säg ifrån du med på bra sätt lugn o bestämn, dom lär sig snabbt om du kör på samam sätt ett tag :)

## Comment 2
Author: Banankaka320

#1 Jag har försökt att visa något annat till henne, någon leksak osv men just tillfället så är mina händer mest intressanta i hela världen bara för dem är för nära den andra hunden.

Sedan när hon vet att vi ska gå ut och jag knyter mina skor så försöker hon krypa in i magen på mig och då puttar jag undan henne och säger åt henne att sitta och vänta (så får hon beröm/godis), då sitter hon där i några sekunder och sen är hon på mig igen. xD

Tålamod vore något för mig :) Och henne :D hehe

## Comment 3
Author: rebz

Det är viktigt att du alltid är konsekvent i det du gör. Du får aldrig tänka att, "nej men nu orkar jag inte mer, gör som du vill" eller "men nu ska vi ju bara.... då gör det inget". I början måste du alltid göra och hålla dig till samma saker och du får inte ge dig!! :) Det är så himla viktigt, och det kräver ju en hel del tålamod.  
  
Det du kan göra är väl att säga åt henne att sätta sig/lägga sig en bit bort och sen sitta/ligga kvar där medan du kelar med den äldre hunden. Så fort hon reser på sig så går du tillbaka med henne. Och så håller du på så. Tänk på att bara göra det korta stunder i början, det blir lättare för henne att förstå då. Och sen utökar du tiden när hon kanske klarar att sitta där 2-4 minuter.

## Comment 4
Author: Banankaka320

#3 Ja jag har inte varit så bra att hålla regler den sista tiden så det är nog inte så konstigt att hon gör som hon gör.

Men tack för tipset. :D

## Comment 5
Author: tsset

Svartsjuka, mjaa.. snarare uppmärksamhetskrävande och vilja att också få vara med.

Du kan mycket väl träna detta, förslagsvis genom att, när du gosar med den äldre, slänga iväg en godisbit åt den yngre så länge den hålller sig på avstånd. Du kan växla, gosa lite med den äldre och belöna den yngre med lite gos när den hållt sig hyfsat lugn (begär inte för mycket i början för då blir det pannkaka av allt!).

Lär den yngre att sätta eller lägga sig när ni ska ut och ligga kvar där tills du är klar. Mycket användbart! Belöna när hon ligger still, och gör det snabbt! Hinner hon resa sig har du inte varit snabb nog och hon får istället belöning av sig själv för att inte ha väntat på ditt ok att göra något annat.

## Comment 6
Author: rebz

#4 Ne man brukar ju bli lite "slapp" på det området med åren. Speciellt när man har en äldre hund och skaffar en valp. Men det gäller att ta sig i kragen och som sagt vara konsekvent :) något jag som har en 6 mån valp också behöver bli bättre på :)

## Comment 7
Author: Karmatarerskanise

#5 Bra råd!

## Comment 8
Author: Trin

Så bettede sig mammas hund när jag och pojkvännen kramades på mitt rum. Då blev han tillsagd och utskickat ur rummet.

Mammas hund är vuxen så det kanske inte funkar på en valp. Men det viktigaste är ju att du sätter ner foten och visar vem det är som bestämmer. Och ge inte upp ! Lycka till .
