# hur är det nu med avmaskning?
Author: Noa-Nisse

förr skulle man alltid avmaska en gång om året, men nu på senare tid har jag hört att man inte ska göra det i onödan. alltså bara när man misstänker mask i magen eller om man vet att hunden har det.

vilket stämmer?

## Comment 1
Author: Ankilika

Jag har hört det senaste och det är även vad vi lärt oss i skolan _(går djurvård)_. Så själv kör jag på att avmaska när det behövs

## Comment 2
Author: Zebben

Bara avmaska när det verkligen behövs.

## Comment 3
Author: Noa-Nisse

okej va bra! finns det några "farliga" ämnen i avmaskningsmedlet som gör att man inte ska göra det för ofta?

## Comment 4
Author: Zebben

Nä..tror inte det. Men anledningen till att man inte ska avmaska för ofta är ju för att de inte ska bli resistenta mot medlen.

## Comment 5
Author: Noa-Nisse

#4 aha okej då förstår jag!

## Comment 6
Author: Scully

Om man är osäker på om hunden har mask så finns det ett kit på apoteket som heter "Kolla masken". Detta är just framtaget på grund av just vad #4 skriver.. att inte masken blir resistent ![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 7
Author: poppysmarsvin

... samt att mikroorganismer ute i markerna inte heller tål maskmedlet. Det kommer ju faktiskt ut "i andra änden" så att säga, och blir ett bekymmer för naturen också.
