# Basenji eller mellanpinscher?
Author: zoolatri

Jag och sambon planerar att köpa en valp om ungefär ett år. Vi har blivit väldigt intresserade av basenji och mellanpinscher när vi kollat runt bland olika hundraser. De verkar passa oss ganska bra.

Just nu har vi en hund, en släthårig foxterrier på snart 8 år som är en envis, underbar rackare. Vi vill såklart hitta en hundras som kommer passa bra ihop med hennes temprament och beteende oxå. Vi har inte mött så många hundar av de här raserna, bara sett dom utan att känna någon.

Vad vet ni om raserna som kan vara bra att känna till? Finns det någon hundägare som kan rekommendera någon uppfödare man kan åka och hälsa på kanske?

## Comment 1
Author: SaraC

[Här](http://spetsarochurhundar.ifokus.se/Articles/Read.aspx?ArticleId=fc597b98-ddb6-4abd-9152-f1ffcb5a151c&GroupId=e30b16cc-209d-44b4-ae21-e11b2ab6b6ff&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ArticleGroup) finns en jättebra artikel om Basenji. Och KitoBonito som skrivit den svarar säkert om det är något särskilt du undrar.

## Comment 2
Author: Jespersen

Vet att jag har skrivit det förut, men din hund är så himla söt! Tinka heter hon va?

Jag har läst massor om Basenji innan för det är verkligen en av mina drömraser utséendemässigt. Dock verkar den vara lite av "hundarnas katt", en väldigt egen hund. Tyvärr inget för mig, men ack så vackra att se på :)

## Comment 3
Author: zoolatri

#1 Tack! Vi har faktiskt varit ute och spanat på hennes hemsida redan;)

#2 Visst är dom vackra! Men vi inser att vi har fler krav:D Tinka tackar och bockar.
