# Importera valp?
Author: Chimney

Undar om någon har koll på hur man gör med stamtalvor på importerade valpar?

Jag funderar på att ta hem en cockervalp från polen, då mina grannar är polska och deras 5 hundar kommer från polen så hjälper dom mig med allt.

Jag tror jag har koll på det mesta, utom just hur det blir med stamtavlan.

Omregistreras valpen till svensk stamtalva när den kommer hit, eller den blir ogilitig i sverige?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Bra gjort av dej att kolla upp såna här viktiga saker innan du slår till![Flört](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Kolla upp med jordbruksverket hur du ska gå tillväga. Dom har säkert koll på vad som bör göras eftersom det är dom som håller i importregler med mera.

 Lycka till![Skrattande](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 2
Author: Tangotime

Eller så ringer du till skk. Jag tror att man skickar in den (i detta fallet) polska stamtavlan inkl alla import papper (kopior?) till skk så skickar dom hem en svensk stamtavla när dom registrerat in hunden i sina register.

## Comment 3
Author: Workingdog

Vet inte riktigt hur man gör, men vi köpte en hund från Norge och hon är reggad i SKK nu iaf :)

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#2 Du har nog rätt. Det är ju skk man ska vända sej till när det gäller stamtavlan
