# Arg på folk som förstör en morgon!!!
Author: sara7012

Jag är så arg just nu. Jag och min 5 månader gammla valp va ute på morgonpromenad. Han är lite osäker och skäller vid möten av andra hunder så jag försöker öva kontakt med honom just vid hundmöten. Så idag såg jag inte hunden i tid så han satteigång att börja skälla. Jag stannade å försökte få kontakt med honom så att den andra hunden kunde gå förbi eller om vi kanske tom hade kunnat fortsätta.

Hon som hade den mötande hunden hade själv stannat och efter en stund börjar hon ropa till mig att jag ska flytta på mig. Så jag förklarade för henne att vi övade just hundmöten och att min valp är lite osäker. Då började hon skrika att om inte jag flyttade på mig fick jag skylla mig själv om hennes hund flög på min hund för hon kunde minsan inte hålla den.

De är väl inte min uppgift att gå omvägar runt alla med hund. Om hon inte kan hålla hunden bör hon ju träna den och kanske ta en omväg själv när hon ser en hund.De tycker iaf jag.

Som tur va så gick jag därifrån i ren ilska. Och Wille skötte sig jätte bra hela promenaden.

Nu har jag fått skriva av mig lite så kanske kan äta frukost nu.

Ursäktar eventuella stavfel och liknande. Och hoppas att jag valde rätt kategori annars är de bara att flytta de till rätt, tack.

## Comment 1
Author: Pylva

Min pudel på 1,5 år är väldigt skällig på andra hundar, och han ser verkligen ut som ett monster när han står där och morrar och hoppar uppochner, men han är också väldigt osäker! Jag tar liksom du, varje hundmöte som ett litet träningspass och försöker få extra kontakt med honom där för att förhindra hans utfall.

Men de hundägare jag möter dömer en så fort när ens hund börjar skälla och hoppa.

Sist igår mötte jag en tant med sina två hundar som sa till mig, Om din lilla hund kommer nära min så kan jag lova dig att den får storstryk! Sen vände hon på klacken, och jag och vovven stod där, arga båda två! Hundägare borde ju kunna prata med varandra och ha en dialog när man stöter på varandra på promenaderna!

## Comment 2
Author: sara7012

#1 Jag vet ju att min hund är snäll men lite osäker men de vet ju inte den man möter så jag ser ju till att han inte kommer fram till varken mötaden personer eller hundar. Jag har heller inga problem med att gå ut en bit i gräskanten så att de finns gott om plats på vägen.

Men när någon säger åt en att man ska gå en omväg eller 20m åt nått håll och ställa sig bakom ett staket för att dom ska kunna gå förbi... Då har de gått lite för långt tycker jag. De kan ju min hund se som att vi går och gömmer oss för andra hundar och de vill jag ju inte.

Sen att vi vart hotade att hennes stora hund skulle flyga på min valp om jag inte flyttade på mig å de skulle va mitt fel. Jag är bara glad att jag inte flög på henne just nu :P De är ju ändå inte mitt ansvar att se till så att hennes hund inte attakerar andra hundar.

## Comment 3
Author: Pylva

Precis ;)

## Comment 4
Author: Mischa

Det är inte din eller andras uppgift att flytta/gå omvägar för att hennes hund har problem, det är hon som blir ersättningsskyldig när hennes jycke gör något.

Hon får helt enkelt rasta sin hund där alla andra är trygga från den om hon inte kan hålla den, det är ingen rättighet att få äga hund det är ett priviligie och om hon inte ser till att sköta det snyggt kan hon få sin hund avlivad.

## Comment 5
Author: sara7012

#4 Precis men tyvärr så kan ju min lilla valp bli rädd för alla andra hundar och han kan bli väldigt skadad om han blir attakerad. Är svårt att göra nått åt saken utan att riskera säkerheten för mig och min hund. Jag vill ju inte att Wille ska bli mer osäker eller skadad.

## Comment 6
Author: LinaK

Vilka människor det finns, varför kan man inte samarbeta som hundägare istället? Så tråkigt när det blir så.
