# HJÄLP!!!
Author: [Borttaget]

Vet inte vart jag skulle lägga inlägget men eftersom detta är som jakt så får den ligga här. Behöver verkligen hjälp och råd :(

Min hund Nova är man lite ledsen över just nu när jag märkt att hon vill bita ihjäl kattungarna  ![Gråter](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") 

Känns så ledsamt om det är så att hon kommer jaga katter och ha ihjäl dem, hon var till och med tokig och ville komma åt deras mamma.

Nova bara skakar när hon ser katter, slickar sig runt munnen som om hon verkligen vill äta dem  ![Gråter](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") 

Hur skall jag kunna ha en hund när jag har katter? Jag vill absolut inte ge upp hoppet om katter för dom är små liv som är mjuka och goa att ha i sitt knä och även i sängen, Men ändå vill jag ha Nova för hon gör så jag känner mig trygg om dagarna och kvällarna.

Nova har jag haft sedan hon var 8 veckor och då har hon bott med ett hus med katter och även råttor men när hon närmade sig 1:års åldern så har hon blivit tokig i både råttor och katter.

Hur kunde detta gå till? Hur kunde hon bli på detta viset? Vad ska jag göra åt saken?

Det jag vet just nu är att hålla djur borta från Nova, alla djur för utom katter och råttor så springer hon in i hagar med hästar och kor. Hon jagar till och med dem och springer hon inte in till dem så skuttar hon fram och tillbacks på vägen. \* Suck \*

Just nu känns det bara som om det kommer bli stora problem med henne, Tar man promenader så ska hon alltid krångla och jaga en massa djur och en promenad med koppel är en obekväm promenad då hon kommer dra som bara den  ![Gråter](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") 

Någon har sagt till mig angående råttorna bara är att hon inte skall få träffa dem men hur lätt är det? Då kan man aldrig sitta med råttorna då hon ska vara med hela tiden. Man har ju bara en sån lust att börja gråta.   

Det som kändes så lätt när hon var valp och det fanns inga problem men nu dyker det bara upp fler och fler  ![Gråter](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 1
Author: AnneN

Vad är hon för ras? En del raser har ju mer jakt i sig än andra och kan behöva mer träning på att inte jaga.

Hon är nu även i en besvärlig ålder där det gäller att ha mycket tålamod, vara konsekvent och träna hunden både fysiskt och mentalt så mycket som den behöver.

Om hon inte lyssnar på inkallning då hon är lös _(vilket jag tolkar det som då du skriver att hon springer och jagar hästar bla)_ och drar i koppel så tycker jag det låter som att ni är i behov av att gå en allmänlydnads kurs.

## Comment 2
Author: Maja2

Jag tycker som AnneN att det låter som att ni är i behov av en allmänlydnadskurs. Även om man har en jakthund, så ska man inte bara stå hjälplöst bredvid och se hunden jaga hästar, katter eller vad som helst. Ta kontroll över situationen, det är INTE hopplöst!! Ta hjälp på kurser så lär du dig hur du ska lära din hund.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#1

Hon är en flatcoates retriever, Apportör :)

Hon kommer på inkallning men bara det att när hon redan är inne i hagen så lyssnar hon inte på mig på en gång...

## Comment 4
Author: Maja2

#3 Men då gäller det ju för dig att kalla in henne INNAN hon springer in i hagen

## Comment 5
Author: tsset

Skulle du vilja beskriva lite närmare hur situationerna med katterna ser ut och hur hon beter sig då?

För, slicka sig runt munnen är ju en lugnande signal hos hundarna och det KAN ju vara så att hon är osäker på kattungarna... de har ju ett helt annat kroppsspråk, precis som att hundar kan bli lite oroliga kring valpar. Även rädda hundar skäller och gormar ju...

Kan också vara ett sätt för henne att få ut någon form av jaktlust. Hur mycket tränar du henne? Jaktmässigt, nosmässigt och i övrigt?

Och annars behöver du inte ge upp hoppet! Du kan utan tvekan lära henne att inte dra efter vilt när hon är lös(skvallerträning är jättebra, finns en tråd om det här och massor av info om du googlar på det), och att sluta dra i koppel också.

## Comment 6
Author: ProCanis

Skaffa något som han verkligen tycker om o äta även om han älskar mat så finns de alltid något som är godast. Något som han gärna äter inte bara fr att det är ätligt. sen går du ut dit du kan släppa honom och kallar in honom titt som tätt och använd alltid samma ord när du kallar på honom, ord eller namn eller vad du brukar använda, men bara 1. När han kommer så ger du honom gobiten. Använder du tillräckligt god belöning så sätter sig inkallningen mycket bättre och hunden komme mer än gärna varje gång du ropar fast än den kanske ser ett rådjur eller hare.  
Tänk då på attman måste träna detta belöningssyetem kontinuerligt i 2 veckor innan och prova hunden i mellanåt under trningen genm att tillföra störningar, samt träna detta på olika ställen så att hunden inte tror att denhär principen bara gäller på ett ställe.

Om jag vore du så skulle jag kanske också lära hunden detta för att få ordning på hunden-vill-äta-katten-problemet: http://www.youtube.com/watch?v=zNAOe1djDyc&feature=channel

man kan använda samma princip bara att man gör det med katterna eller mössen.

Om man lär sig principerna som tjejen på clippet lär ut så kan man bygga vidare i dethär fallet och komma fram till en väg att lära hunden att helt enkelt alltid sk\*a i dom andra djuren i hemmet.
