# När ska jag lära honom klicker?
Author: [Borttaget]

Hej

Jag har en valp på 8 veckor (vet inte HUR ofta jag sagt detta nu xD ) som jag ska träna med klicker när han blir större. Hur gamla måste de vara för att börja med det?

## Comment 1
Author: Catnap

Man kan börja direkt, kanske inte första dagen då allt är nytt och spännande men efter dag två. Jag började eftre bara någon dag :)

## Comment 2
Author: Fridaaaa

Du kan börja redan nu lite smått :) Bara bra för valpen med lite stimulation redan från början :D

## Comment 3
Author: Catnap

Om man vill jobba med shajping så ska du ju börja på en gång, passa på att fånga hans beteenden redan från början. Finns ingen idé att byta till det inlärningsätt man senare vill använda om man redan vet att man vill träna klicker. jag lärde in sitt och ligga så när min valp var runt 10 veckor. Valparna fattar jättefort ![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
  
Kul med valp förresten, grattis till nytillskottet

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Tack för alla svar! Ska inhandla klicker med en gång.
