# HD/AD-röntgen
Author: [Borttaget]

Av ren nyfikenhet tänkte jag kolla hur många av er här inne som har röntgat era hundar. Ni får gärna berätta vad hundarna hade för röntgenresultat, varför ni röntgat eller varför ni inte har röntgat.

## Comment 1
Author: Glamgirl

Våran boxer är både HD o AD röntgad.  
Min blandras är inte röntgad. Dvärgpinschern är inte röntgad.

## Comment 2
Author: Nikkis

Min yngsta Schäfer är ED/HD (ED = Gamla AD)  röntgad med UA resuttat.  
  
Gammelmannen (Schäfer) är faktiskt inte röntgad, mestadels för att han var 6 år när han kom till oss och ett resultat hade kvittat...  
Men nu tror jag faktiskt helt ärligt att han också är helt fri, dels pga hans nu höga ålder (12 år) och hunden har Inget annat än mindre sk "ålderskrämpor" såsom stelhet som börjat visa sig Nu, och det dels pga det extremt goda avelsarbetet han är resultatet utav.

Pekingesetiken är inte röntgad (Behövs inte för rasen), men däremot Patella UA.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Ad/Hd ua har blandras.

## Comment 4
Author: Taci

Jag har faktiskt röntgat min hund idag, både för AD o HD. Har då givetvis inte fått resultaten än, så jag håller tummarna, dels för hundens skull i sig, o dels för att vi har en uppfödare som gärna vill låna honom till avel. Om han såklart får bra resultat. Men vi har Patella-status och Ögonlysning kvar innan allt är kollat.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

4, Håller tummarna :)

## Comment 6
Author: anaprincess

Varken AD eller HD då det inte behövs men är patella kollad med UA.

## Comment 7
Author: Vattnadal

Nuvarande golden är inte kollad än, men då hon precis passerat året närmar det sig dags att boka datum. Givetvis kollas höfter och armbågar. Duger detta och hon har övriga meriter som passar,ögonlyser vi innan ev avel.

Huskyna som duger till avel både gällande vänstervarvande och till drag, kommer givetvis att få höfter, armbågar och ögon kollade, även om rasen är frisk, innan de går i avel.

## Comment 8
Author: Sannich

Min flatcoated hane är röntgad HD/AD med UA. Jag röntgade både och för att veta att han är hel. I rasen så krävs det bara HD röntgen.

## Comment 9
Author: Tangotime

Jag svarade att mina inte är det. Man röntgar inte toypudel och whippet normalt sett. Men min storpudel HD röntgade jag och han hade A höfter. Min blandis HD/AD röntgade jag och han hade D med KBP på ena höften och MBP på andra och A på armbågarna.

Jag tycker man ska röntga alla hundar som kräver det för avel även om man inte ska avla och alla lite tyngre/större blandraser.

## Comment 10
Author: Maddepadde

ED-röntgad en gång med resultatet UA och HD-röntgad två gånger med resultatet A båda gångerna.

## Comment 11
Author: Gluskap

Min är inte rötgad än, men hon ska bli det inom en snar framtid.

## Comment 12
Author: tsset

Både HD och ED(fast då hette det nog AD), A och UA.

Röntgade främst för vår egen del, för att jag ska veta om ev. brister och på så sätt kunna hjälpa min hund från onödig smärta. Just HD/ED röntgen kommer jag göra oavsett hundras, det känns som något extra viktigt för mig att ha koll på då hunden alltid rör på sig, jag är inte soffliggare och därav blir det anstängande vandringar för hunden och jag gör hellre en undersökning för mycket än för lite!

## Comment 13
Author: Fridaaaa

Min är inte men ska göra det :)

## Comment 14
Author: Royalz

Min är inte röntgad.

Men ska göra det om några månader. Han är 11,5 månader nu.

## Comment 15
Author: fettmedkevlar

Blandisarna är inte röntgade.

Schäfertiken på 2 år är röntgad HD: ua ED: 00

Andra schäfertiken skall röngtad när hon blir äldre.

## Comment 16
Author: [Borttaget]

15, vad är det för blandisar du har? tänkte varför inte rönka dom?

## Comment 17
Author: fettmedkevlar

#16 Det är huskysar, jag tänker inte röngta dem eftersom dom inte ska gå i avel och är ändå inte stenhårt arbetande hundar.

## Comment 18
Author: SaraC

HD A, AD Ua

Han är röntgad eftersom han gått i avel.

## Comment 19
Author: Catnap

När vi köpte vår 4 åriga omplacering så HD och AD röntgade vi honom, dels för att uppfödaren skulle kunna utvärdera sin avel och han föräldrar har gått i avel sedan dess. Jag anser även att det är viktigt och gynnar rasen och för att vi ville veta hur det stod till eftersom det kan komma att påverka framtida träningupplägg. Förra ägaren hade lovat uppfödaren att röntga men struntade i det.  
  
Han resultat var HD A, AD Ua  
  
Valpen är för liten, men armbågrana röntgades innan bogledsoperationen och de såg jättefint ut. Jag röntgar och kommer att röntga alla mina hundar. En ras som golden ska man både röntga och ögonlysa oavsett om de går i avel eller inte tycker jag och jag köper bara från uppfödare som vill att vi gör det samt MH och funktionstestar alla sina valparna vid lämplig ålder.

## Comment 20
Author: Lagbodas

Jag har röntgat båda mina schäfrar och den ena är HD A, ED ua och den andra HD A, ED LBP (1). Dom är röntgade dels för att de var tänkt att dom eventuellt skulle gå i avel och för att det är arbetande hundar. Men det är också för att deras uppfödare ska kunna utvärdera sin avel.

Som det ser ut nu kommer vår tik som är friröntgad att gå i avel till hösten men ännu är inget bestämt. Det är så mycket annat än bra HD/ED som spelar in.

//Mia

## Comment 21
Author: Alfakrull

Min jaktlabbetik är nyröntgad oh resultatet kom förra vecka - HD A och ED ua.

Röntgade både för att hennes uppfödare ska kunna utvärdera sin avel och för egen del - vill ju veta att hon är hel och att vi kan fortsätta köra på som vi gör.

## Comment 22
Author: [Borttaget]

Ludde (blandras) är inte röntgad.

## Comment 23
Author: emma93

Har HD- och ED-röntgat de 4 sista hundarna jag har haft. De 3 första jag hade fanns det inte en tanke på att göra det annat än om de visade på något problem då det är en ras som inte ansågs ha några ledproblem. Av de som är röntgade är 2 av bruksras där röntgen krävs för avel. Jag röntgar för att själv få veta status på hunden, inför framtida avel, för avelsutvärdering och för att bidra till att statistiken blir mer rättvisande inom raserna ju fler som röntgar.

Den yngsta har även patellaundersökts, när vi ändå var igång och kontrollerade övrigt. Mina hundars resultat har varit: En HD B, resten HD A och ED ua, och så ua på sistnämnda patellaundersökning.

/emma93

## Comment 24
Author: monsterblom

gammelhunden är HD/AD röntgad u.a  
och hon har B-höfter. även ögonlyst u.a, hon används varken i avel eller i någon form av arbete.

lillskiten är inte röntgad men det är dags nu när hon börjar närma sig 1,5 år. ska även ta prov på om hon är genbärare på någon sjukdom (kommer inte ihåg namnet) då hanen jag vill para med har den genen i sitt släktträd som ärvs ner om båda föräldrarna har genen...

## Comment 25
Author: Rafflan

Min älsta hund har vi båda AD och HD röntgat, kommer inte ihåg vad han fick på AD, men på HD fick han D och E.

Min yngsta hund ska röntgas ;)

## Comment 26
Author: Taci

Idag fick jag hem svaren på SKK på min hane, med resultatet A på höfter och UA på armbågar, jag är SÅ glad!

## Comment 27
Author: emma93

#26 Gratulerar! Vad skönt!!![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 28
Author: [Borttaget]

#26: Grattis! :-)
