# Är det mitt fel?
Author: Banankaka320

Jag har en liten Nakenhund på 6år och hon gör ofta utfall och börja skälla/skrika på andra hundar och människor som kommer för nära. Men hon har blivit vän med många hundar när dem fått vara lösa, och hon vänjer sig vid människorna om dem ignorerar henne.

Jag har försökt träna bort detta jättelänge, vad gör jag för fel? Så fort jag ser henne spänna sig och resa upp svansen när hon ser någon så ropar jag hennes namn så hon riktar uppmärksamheten mot mig istället och då berömmer jag henne. Börjar hon spänna sig och skälla drar jag i kopplet och petar på henne och säger Nej och då slutar hon ofta, när vi går förbi och hon gör utfall håller jag kvar kopplet och stampar i marken och säger nej så slutar hon direkt.

Jag minns första gången jag mötte henne när hon var valp, hon kom fram och luktade på min hand och morrade på mig och gick tillbaka till uppfödaren.  Kan det bero på någon medfödd störning eftersom Kineser är ganska hårt inavlade från början?

Gör jag något fel eller behöver hon träffa med folk/hundar oftare eller är hon bara sån?

## Comment 1
Author: alskadeida

En del hundar gör så här fast man tränat dem i flera år. Vissa blir inte bättre och man måste tyvärr leva med det men inte ge upp.

Ta hjälp med en tränare som är bra som vet vad hon gör.

De sista man ska göra är att överge hoppet.

Inte ditt fel.

## Comment 2
Author: rudy

jo

va tänkte du på då du valde en hund ... en VALP som morrar på dj ??

## Comment 3
Author: alskadeida

Det undrar jag med- morrade en hund åt mig hade jag INTE valt den.

Vad säger uppfödaren?

Många hundar men även andra djur och människor föds med beteende störningar.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Om hunden inte lider av nåra psykiska problem, eller smärta så, ja, det är ditt fel.  
Utan att låta taskig dock.. Men så är det.  
Det började i mina öron när du valde en hund som morrade åt dig..  
  
Jag skulle anlita en tränare, och jobba med det ordentligt..  
Mer råd kan jag inte ge.  
  
En hund som morrar och gör utfall är inte en hund som inte bara vill ha hundarna upp i ansiktet.. som min tik.  
Hon vill inte ha andra hundar nära, och det behöver hon inte heller..  
Hon kan vara i samma rum, och samma soffa, men är de för på. så markerar hon.. Detta låter inte som en sådan grej.  
  
Lycka till.

## Comment 5
Author: Kakan81

Jag har en kompis som har en naken hund. Denna hund är också skepptiskt mot nya människor. Så lite ligger det i kinesens !arv". Min kompis har lagt ner jättemycket tid och nu är hennes kines jätteduktig på att möta nya människor.

PM:a mig så kan jag ordna kontakt mellan er och du kan få massor av tips och hjälp.

## Comment 6
Author: tsset

En valp som morrar åt en kan mycket väl ha en del osäkerhet i sig. Har hon det, och det är därför hon gör utfall, så hjälper du henne inte alls genom att stampa i marken och säga nej. Du gör mer en stor grej utav det och hon får uppfattningen att det ÄR något hon måste skälla på, få bort, vara osäker på. "Matte blir ju också arg och stöttar mitt skällande på det vi möter". Det är min spontana tanke, då du också skrev att hon blivit vän med många hundar när de varit lösa. Det är du som uppmuntrar henne till att ta till dessa, som jag förmodar är, avståndstagande medlen. Vilket säkerligen är omedvetet från ditt håll, då du ju skriver att du vill göra det motsatta - få bort det.

Försök istället att få henne att koppla folk och hundar med något positivt. Kanske börja med att arrangera möten med folk, be någon gå förbi er utan att titta på eller uppmärksamma din hund och släppa ifrån sig något gott godis, eller favoritleksaken. Börja på ett stort avstånd så hon har en verklig chans att "göra rätt", alltså att inte bli osäker. Gå sen steg för steg, 10 meter, 8 meter osv. öka/närma er inte för mycket i taget! Tvinga henne dessutom inte till att gå nära, låt henne ha möjlighet att ta större avstånd om hon vill. Hon ska vara den som tar initiativet till att gå närmare, inte du. Säkerhet kan vi inte tvinga fram, det är något som individen måste bygga upp själv.

Det kanske inte är möjligt att göra henne till en "jag älskar all människor och hundar och vill pussa dem i hela ansiktet"-hund, men osäkerheten kan minskas och däärmed också utfallen om du jobbar på rätt sätt med henne.

Ett annat förslag är skvallerträning, lite liknande men där tanken är att folk/hundar eller vad man nu vill skvallra på är signal för att något kul händer, hunden tar kontakt och drar sig till föraren när den ser något för att få belöning. Det är väl typ så den vanligaste användningen är. I korta drag låter man något bli en signal/kommando för att utföra något, som vanligt, men istället för att man själv ropar på hunden kanske hunden använder åsyn av katt som inkallningssignal. Finns en artikel+film inne på blandrashundar.ifokus om jag inte minns del, dessutom går det utmärkt att söka på det :)

## Comment 7
Author: edlira-hund

om du vill att den inte ska skäla so ska du köpa mun skyd. Do kan hunden inte skälla lika mycket.Men om det inte det hjälper och den skäller so ska du dra den i örat och seja nej med bestemd röst.Hunden komer inte voga skälla mer . Om ni gor förbi en meniska och den inte skäller ska du ge den en godis och helst dens favorit godis.

## Comment 8
Author: tsset

#7 _Ja, för en hund som är tyst pga att något trycker ihop käkarna blir ju sååå mycket mer självsäker!..._

Tyvärr, men det funkar inte så. Skällandet är i stort sett alltid en följd av något annat, osäkerhet, rädsla, aggressivitet, stress, glädje... bara för att man får bort skallet i sig betyder det inte att hunden mår eller kommer må bättre. Det kan till och med bli värre, lite energi förbrukas ju genom skallen och tvingas de bort kan energin slå ut på annat kanske mindre lämpligt sätt. Orsaken till problemet finns fortfarande där och vill man få en lugn, trygg och stabil hund så hjälper man den till att själv hitta rätt mentala läge, inte straffar den för skall den troligen inte har kontroll på och riskera att få fram ännu värre beteenden.

Är hunden helt inne i sin rädsla för mötandet och arbetar hårt med skall och "utfall" för att få bort mötandet och den plötsligt får ett ryck i örat kan den omrikta beteendet till det som drog i örat och hugga föraren i handen. Inget man vill ska hända och inget hunden gör med flit!

## Comment 9
Author: Maja2

#7, att skrämma en hund till lydnad, är ALDRIG en bra idé.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

**#7** Hoppas du inte är seriös..

## Comment 11
Author: Maja2

#7 Tycker i och för sig att det är lika fel att ge hunden godis om den går förbi en människa utan att skälla. Hur ska hunden veta vad den får belöning för? Det är om man ger den en uppgift i samma stund som man möter människan, och hunden gör sin uppgift, Då kan man belöna.

## Comment 12
Author: Banankaka320

Tack för alla svar.

Uppfödaren låtsades inte höra henne morra och blir helt "förvånad" när hon gjorde utfall mot några hundar en gång när hon var med.

Jag var tretton år när jag fick henne och hon som valp morrade åt mig, så jag tänkte inte för mig att den hunden förmodligen kommer bli svår. 

Vardagen fungerar jättebra med henne, det är bara då och då när någon kommer för nära henne och hon blir överraskad. Det är då hon blir osäker.

Men kan detta bero på dominans också? Eftersom hon reser med svansen högt upp när hon ser någon, en osäker skulle väl ha hängande svans och ihopkuren kropp?

## Comment 13
Author: Rafflan

Det är svårt, allt beror ju på varför hunden gör dessa utfall.

osäkerhet? nervös? stress? eller att du omedvetet uppmuntrat detta beteende? något som hänt?

Först när du hittar orsaken kan du börja träna. Ta hjälp av en tränare ;)

Och det är inte hopplöst. Min hund är nervös och stressad i rasen och gillar inte andra människor och hundar. Men med mycket träning har vi fått en fantastiskt trevlig och glad hund som är posetiv mot andra människor och hundar :)

## Comment 14
Author: Banankaka320

Vet inte om någon bra tränare. Jag tror inte jag kan ha uppmuntrat det, kanske när jag var yngre för jag blev nervös när vi mötte andra. Men när jag stampar i marken och säger Nej till henne så slutar hon skälla och ge mig uppmärksamhet och väntar på komando, och det bruka bli "kom" så fortsätter vi att gå och då har hon redan lugnat sig.

Jag tvingar henne aldrig att hälsa på andra, säger åt folk att ignorera henne och inte titta på henne.

Men däremot om det är en annan hund som gör utfall mot henne och skäller på henne så ser det ut som om hon skäms lite och tittar inte ens mot hunden, och låtsas att den inte finns.

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Du kan ju annars skvallerträna henne på hundar. Stampa i marken för att få uppmärksamhet kan hos många hundar tolkas som aggression och kan ge samma effekt i slutändan som att skrika till en hund dvs det gör mer skada än nytta. Det finns andra sätt du kan fånga hennes uppmärksamhet med så som att böja dig ner framför henne vid mötande hund och låta henne fokucera på en godis/favoritleksak, det kan du också kombinera med skvallerträning.

## Comment 16
Author: Banankaka320

#15 Jag får prova med det, det enda lilla problemet där är att hon är lite överviktig och inte har någon favoritleksak. Men jag ska leta upp ett fetsnål godis :)

## Comment 17
Author: tsset

#16 Godis i belöningsform ska endast vara en liten bit, tänk halv lillfingersnagel eller mindre än så. En köttbulle kan jag dela i minst 16 bitar, det är 16 möten om man vill av/bortleda med en godis vidn möte. Det ska ge smak, inte mätta för dagen ;)

## Comment 18
Author: Banankaka320

#17 Ja men min hund har lätt att gå upp i vikt xD Men hon kan nöja sig med knäckebröd, hon äter allting :)

Men skinka gillar hon nog mest

## Comment 19
Author: SaraC

#18 Då kan du ge henne delar av hennes foder (om hon äter torrfoder) som belöning till exempel.
