# hundvalp
Author: Emmast

hej jag är ny här på Hundar i fokus me ville bara visa min lilla hund Dino som är 10 veckor :) tar gärna emot råd om hur man kan träna en valp ![Skrattande](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Välkommen hit!  
Vad är det för ras på din lilla skrutt?  
Otroligt söt.

## Comment 2
Author: Morotter

Grattis till sötnosen! Har själv en liten kille på snart 10 veckor. Måste säga att det är alldeles underbart!

Jag tränar med klicker. Fungerar jättebra. Sedan så uppfostrar jag honom givetvis också. ![Flört](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 3
Author: Emmast

#1 han är blandning mellan Schäfer, Labrador och Australien shepherd :)

## Comment 4
Author: Emmast

#2 tack :) ja jag tränar mest med godis men ska testa lite mer

## Comment 5
Author: [Borttaget]

**#3** Otroligt söt ![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 6
Author: Morotter

#4 Kan rekomendera klickern när det kommer till "trick". Mysak har bott hos oss i en vecka och kan nu sitt, ligg, loss, tass, snurra, spinn, "fråga först" med hjälp av klickern.

## Comment 7
Author: Catnap

Jag kan ge lite tips om böcker jag personligen tycker är bra när man har valp :)  
  
"Från uppmärksam valp till tjänstvillig hund" av Mohlin  
Även  
"Kontaktkontraktet" av Bodfäldt  
  
Som alltid när det gäller hundar och hundexperter, ofta självutnämnda, ska man lyssna på sin egen magkänsla om vad som är rätt och fel. Plocka från de böcker, teorier som känns rätt för dig och gör aldrig något med din hund som du är tveksam till. Det är inte alltid lätt om man hamnar på en hundkurs och tränaren ber en göra si eller så med sin hund att stå emot och säga att man inte vill träna på det sättet. Alla träningsätt passar heller inte alla hundar. Som hundägare får man mycket råd, även om man inte ber om dem, det är iaf min åsikt. Sålla bland dessa och lita på dig själv.  
  
Haha, vilket flummigt och luddigt tips kanske, men jag har fått så mycket konstiga tips ibland att man ibland tvekar till vad som är rätt och fel om nu något sådant finns. Det tar tid att hitta de träningssätt man gillar :)  
  
Lek mycket med din valp, lär den olika trix och annat så att du får dem att tycka att du är roligare än allt annat. Ett bra sätt att få valpens uppmärksamhet, och när man väl har fått en uppmärksam valp kan man komma långt inom allt. En instruktör sa en gång till mig att kan man leka med hunden i alla situationer och miljöer så behöver man inte miljö träna särskillt mycket. Anatar att det ligger lite i det eftersom man vinner otroligt mycket på att kunna fånga valpens uppmärksamhet även om valpen får syn på något roligt och få den att välja dig före allt annat.  
  
Jag har min första valp (och en äldre omplacering) nu så jag är långt ifrån expert på valpuppfostran. Det är otroligt kul med valpar (och ibland otroligt jobbigt)  
  
Just ja, ett till tips, fota och filma mycket de växer förfärligt fort  ![Cool](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 8
Author: tsset

Oj så söt!

Råd, ja du... lägg mycket fokus på socialisering och passivitet, att han får besöka olika miljöer och träffa hundar som kan lära honom hundspråk, att han kan slappna av i hemmet och på andra ställen ni tänkt besöka i framtiden. Och besluta redan nu hur du vill ha honom, är det okej att ligga i soffan även om ett år, vill du att han sitter och väntar när ni ska ut medan du klär på dig? Börja redan nu! Det är mitt främsta råd, se till att lägga störst vikt på grunden och de regler du/ni satt upp för framtiden. Det är lättare att lära en vuxen hund vacker tass än att lära en vuxen hund att varva ner på nya platser. Bygger man en bra grund för valpen vinner man mycket!

Sen kan man självklart ägna sig åt diverse träning av annat också, men glöm för guds skull inte det andra som är så viktigt! ![Flört](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 9
Author: Emmast

#7 och #8 tack för era bra råd ![Skrattande](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Jätte söt Grattis till Bli med hund! ![Kyss](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 11
Author: Emmast

#10 tack :) <3

## Comment 12
Author: Paimon

#6  Mycket på en vecka =) men vad är fråga först?

## Comment 13
Author: Morotter

#12 Jag lägger/slänger en godisbit på golvet och han får inte ta den förrän han har kollat mig i ögonen och jag har sagt varsågod.

## Comment 14
Author: SusannAlg

Vi har också skaffat oss en liten valp. En Engelsk Cockerspaniel kille som är 9 veckor.

Tänkte passa på att fråga om tips hur man får en valp till att inte nafsa och bita i kläder å div. kroppsdelar......

Jag säger NEJ och försöker att avleda uppmärksamheten med någon leksak. Men ibland lyckas jag inte utan då tar jag honom i nackskinnet å säger NEJ igen.....  ibland riktigt attackerar han oss med sina bett..... tur att han är liten....men tänderna är sååå vassa!

Så ge mej gärna tips! (Eller går det över av sej själv när dom blir större?)

Emmast Förlåt min trådkapning....

## Comment 15
Author: Tangotime

#14 Strunta i honom och sluta lek med honom alt. gå där ifrån. En valp som inte förstår ordet Nej vet inte vad du menar/vill och kan uppfatta ditt sätt som lek osv. Så jag hade gått där ifrån när han börjar bitas. Träna förbud med honom också. Lär in ordet nej så kan du lättare stryra honom när han börjar bitas.

## Comment 16
Author: SusannAlg

Tangotime Om jag går ifrån honom hänger han i byxbenen på mej.... men jag ska testa.

Har du något tips hur jag tränar "förbud" med honom?

## Comment 17
Author: Tangotime

#16 Ett snabbtips då, för att inte stjäla tråden för mycket :-)

Sätt honom ner vid dig ta gott godis och lägg framför hunden samtidigt som du håller en hand framför honom så han inte kan gå fram till godiset samtidigt som han vill ta den säger du lugnt nej. Så fort han slappnar av tar du bort handen och säger varsågod. När han kan det kan du börja kasta godiset en bit bort osv. Öka svårigheten med leksak eller nåt annat kul längre fram.
