# hunden lyssnar inte på mig överhuvudtaget...
Author: [Borttaget]

När jag är ute med mig hund, en pudel som är ett o ett halvt år, hane och inte kastererad.

så drar han rätt mycket i kopplet , men när kan är riktigt trött går han bredvid mig, och så fort han ser andra hundar, spelar ingen roll om dom är nära eller flera meter på avstånd så blir han HELT "galen" , och skäller jättejättemycket och högt, försöker dra  och springa till hunden osv, han lyssnar inte över huvudtaget på mig, jag "finns lixom inte" när det kommer förbi hundar, jag har försökt få hans uppmärksamhet med godis, prata med han, lugna ner honom, vända bort honom men han låtsas bara som om jag inte är där och bara fortsätter...,när jag väder bort hans huvud så trycker han bara emot och vänder sig igen, och när jag försöker hålla för hans mun med handen drar han bara bort sig och försöker "bitas" ( inte allvarligt, men visa att han inte tycker om att jag gör så)  detta är väldigt jobbigt för det bor väldigt många hundar här i mitt område och det finns alltid minst 5 hundar ute..

och när han är hemma är han jättelugn, snäll mot allt o alla, lyssnar på vartenda ord jag säger och följer mig överallt. så det är väldigt jobbigt att då ut med honom när han inte bryr sig om mig.. ;s

och så när jag är t.ex vid en affär, eller på stan så börjar han skälla jättemycket och bli jättestressad och orolig, hur ska jag träna bort det ? han bara ignorerar mig så fort han kommer utanför dörren..

## Comment 1
Author: Catnap

När du håller på att ta i hans mun, släpa och locka på hunden så stressar du honom förmodligen bara mer och hjälper till att trigga hunden på ett negativt sätt.  
  
Jag tycker att du ska testa skvällerträna din hund, det är både roligt och ffektivt. Man blir själv mycket gladare när man bara fokuserar på att klicka och belöna istället för att på annat sätt avleda och fokusera på att bryta beteendet. [Om skvallerträning](http://evabodfaldt.com/artikelsida.asp?intArticleID=9)  
  
Se till att gå "runt" andra hundar så att du inte hamnar för nära dem du tränar mot, då blir det mycket svårare för din hund att göra rätt. Se gärna till att träffa någon att träna mot i början så din hund börjar greppa vad det handlar om och skapa en förväntan. Då blir det förhoppningsvis lättare när ni tränar "på riktigt" bland okända hundar.  
  
Klicka (eller ge godis bara jag tycker att det är lättaree med klicker än att säga bra i den situatioen eftersom hunden alltid verkar höra det ljudet bäst även när den är igång) direkt han bara tittar mot en annan hund och fukusera bara på det, och gå förbi, ingen korrigering över huvudtaget genom att säga åt hunden osv. en stressad hund tar inte åt sig iaf.   
  
Sen så tycker jag inte att din hund ska behöva gå på stan om han blir stressad, varför utsätta hunden för det? Man kan sucesivt öka störningar när man miljötränar men att ta med hunden på stan är ju något som ofta inte är nödvändigt. Sätt dig i utkanten av stan på en parkbänk och belöna när den är lugn och varje gång hunden blir lughn och slappnar av belönar du och går vidare till en anna plats. Säg inget till hunden utan igorera den bara om dne är orolig.  
  
Att han igorera tränar du bäst bort genom kontakt, lek och spännande händelser under promenaderna, på så gott som störningsfria områden. Gör godissök och belöna varje kontakt du får, jämt. Jag har en likadan hund, han är fortfarande inte perfekt och kommer aldrig att bli. Jag måste alltid fortsätta belöna de beteenden jag vill ha annars hamnar han i sin egen lilla värld.
