# Hur gör ni?
Author: Helenas-Margit

Jag har tänkt en hel del nu när man går i valp tankar,

Mest har jag tänkt på det här vad hunden skall göra när man är på jobbet. för det kan ju inte vara som så att alla som har en hund sitter hemma arbetslösa?!

Så, vad gör ni med hunden när ni är på jobbet? är den hemma själv, isf hur länge eller lämnar ni bort den?

## Comment 1
Author: Rafflan

Hemma själv, mellan 8.30-12.00, sen från 13.00-14.00/15.00 :)

## Comment 2
Author: Helenas-Margit

#1 hur gammal är den hunden?

## Comment 3
Author: Rafflan

**#2** lite över 1 år och 10 år ;)

## Comment 4
Author: Helenas-Margit

okej, alla ni andra då. hur gör ni?

## Comment 5
Author: Rafflan

#4 eller menar du hur vi gjorde när dem var valpar?

## Comment 6
Author: Marylojs

Här jobbar husse hemifrån.

## Comment 7
Author: Gluskap

Här jobbar vi olika tider så hon får vara ensam hemma ca 4 timmar om dagen.

## Comment 8
Author: Trollhassel

Husse hemma på morgonen och dagen, jag hemma på kvällen och natten :)

## Comment 9
Author: Helenas-Margit

okej, men jag jobbar mest halvdagar, mellan 4 och sex timmar, jag har möjlighet att åka hem, det är en dag i veckan jag jobbar nio timmar men då kan min sambo ha med hunden, om inte så kan jag fixa tex hund dagis, tror ni att detta skulle funka?

## Comment 10
Author: QLBA

Själva ganska lång stund vissa dagar, men de är tre stycken så har sällskap. De är alltid så rastade när de är själva att de passar på att sova.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Vill tipsa om att många är gärna hundvakt/dagmatte/husse sen finns det hunddagis som brukar vara poppis för hunden. Sen får man pyssla med tider och allt sånt kanske kan man ta med sig sin hund till arbetat det vet jag flera st som kan. Jag är sjukskriven så har inte det prob nu.

## Comment 12
Author: Helenas-Margit

#11 jag har tyvär inte möjlighet att ta med hunden då jag jobbar på ica. men som sagt, jag har en drös syskon som säkert ställer upp :)

## Comment 13
Author: [Borttaget]

12, då tycker jag du ska drösa på dom :D

## Comment 14
Author: Eriiccaa

Mina hundar hänger med mej på jobbet ( hundsim )  
Funkar utmärkt.

## Comment 15
Author: Vattnadal

Vi har ju huskyn som bor ute i hundgårdar, de flesta valpar f¨r bo med nån snäll vuxen, och det fungerar strålande.

Vittra, goldenvalp, flyttade in i somras. Hon fick snabbt börja vara med de snälalste 2 tikarna, och smet ibland bort till hundgårdarna för att få komma in till dem. När jag jobbar (mindre än 50%, så många lediga dagar och flera korta) har hon varit hos mamma eller med huskyna, beroende på hur många timmar det blev.

Nu, när hon är 10 mån är hon nästan alltid med huskyna när vi båda jobbar. Eftersom vi haft en valpkull på en av huskytikarna precis, där hon fått vara stora-syrra och hjälpa till med lek, uppfostran och "barnvakt" så är hon gärna med dem nån timme även när jag är hemma.

## Comment 16
Author: Maja2

Jag ska iväg på arlanda nu ikväll och hämta min hund :)

Det är en treårig blandrastik från portugal. Jag har tagit ledigt från jobbet så jag kan vara hemma i två veckor. Jag jobbar halvtid, måndagar, onsdagar och fredagar. Jag har skaffat en daghusse, en 60+ som bor i lägenheten under , sjukpensionär,  han ställer upp och har henne när jag ska jobba, åtminstone fredagar när jag jobbar lång dag. Måndagar och onsdagar jobbar jag mindre, men man vet ju inte om och när ensamhetsträningen fungerar. :)

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Hon är hemma själv tills jag kommer hem, men mina grannar brukar rasta henne imellan åt jag kommer hem senast 3

## Comment 18
Author: vallhund

Min är hos en hundvakt när jag arbetar (heltid natt), sist jag planerade valp så hade jag sparat 7 veckor semester/komp.

Har dessutom minst två v per år avsatt för vård av sjuk hund etc,,

## Comment 19
Author: ThunderClap

Vi ser till att någon alltid är hemma med valp. Valde att köpa när min syster inte hade jobb senast nu.

## Comment 20
Author: Helenas-Margit

\# men då funkar det alltså att köpa valp och sen vara hemma i ca två veckor och sen att man har den hos  någon? i mitt fall min farmor?

## Comment 21
Author: vallhund

Nej, två veckor är aldeles för lite tid, anser jag iaf.

Tvivlar på att någon uppfödare säljer en valp på de premisserna.

## Comment 22
Author: Rafflan

**#21** asså om hon är hemma med valpen i 2 veckor och sen är valpen hos hennes farmor när hon ska plugga/jobba, då funkar det ju för då är ju aldrig valpen själv i början :)

## Comment 23
Author: ThunderClap

#22 Fast vad för typ utav stabilitet och uppfostran kommer valpen få?  
I början vill man ju vara mkt med valpen för att kunna forma den och ge den tryghet i sitt nya hem efter den stora splittringen ifrån kullsyskon och mor.

Personligen tycker jag att 2veckor hemma med valpen är på tok för lite tid, orkar farmor med valp som inte är rumsren ännu?

## Comment 24
Author: Ascot

När jag fick min hund som valp, nu är han 3 år, var jag hemma med honom i 1 månad. Efter det körde jag hem på lunchen i ca 8 månader. Nu är han ensam från ca 08.45 på morgonen till ca 15.45. Det fungerar utmärkt. Han har aldrig förstört något.

## Comment 25
Author: Helenas-Margit

jag kommer självklart försöka vara hemma mer med valpen men då jag jobbar kommer min sambo att vara hemma med honom, och så småningom blir det farmor som blir hundvakt

## Comment 26
Author: Rafflan

**#24** oj lära honom vara ensam ca 3 timmar första månaden, det lätt snabbt tyckte jag, dock kör jag mitt eget race och anpassar mig efter hunden så vet ju ej vad som är normalt ;)

## Comment 27
Author: SaraC

Jag pluggar på distans, alltså hemifrån. De dagar jag har praktik eller är i skolan är han hos mormor, min mamma eller min syster om inte sambon är hemma. Har tur och har en familj/släkt som gärna ställer upp och där många jobbar skift.

## Comment 28
Author: Helenas-Margit

det gick och sket sig med farmor, då får man väl kasta planerna åt stöpet ![Gråter](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 29
Author: destroyed

Killens mamma kommer hem vid 9-10 tiden och jag går 7.30 och sindra är ensam hemma framtills att hon kommer hem

## Comment 30
Author: Rafflan

**#28** Dagmatte?

## Comment 31
Author: Helenas-Margit

#28 jo jag ska kolla på de

## Comment 32
Author: [Borttaget]

Min Border Collie får först en 1,5 timmars promenad på morgonen kl 06:00, lämnas därefter från kl 07:40 till kl 11:40 och sedan från 12:30 till 15:30. Han är lite över året och det går jätte bra, bara han får den långa prommenaden på morgonen och på lunchen samt extra lång prommenad på eftermiddagen eller träning.  
  
När han var valp tog mina morföräldrar hand om honom då jag var i skolan (jag bor hos dom). Så det var perfekt, dom är pensionärer.

## Comment 33
Author: Helenas-Margit

#32 det låter bra!

## Comment 34
Author: ingann

#24 ensam så länge redan vid 3 månader??? Det är inte ens lagligt...

Valpar **under 4 månade**r får endast lämnas ensamma under **väldigt korta** stunder...  typ att springa till tvättstugan/närbutiken...

## Comment 35
Author: tjiivans

Ingen mer som vill dela med sig av hur ni ser till er hund under arbetsdagen?  
  
Väldigt nyfiken själv då vi går i valptankar.

## Comment 36
Author: ThunderClap

#35 Man ser till att skaffa valp när man har tid att vara hemma med den.

Sedan när den är vuxen får man se till att antinge kunna komma hem på lunchen, ha någon annan som kan hjälpa till (familj/kompis/doggywalker) eller lämna in den på hunddagis.

Finns liksom bara begränsat med options om man jobbar full arbetsdag på 8h plus restid och inte kan ha hunden med på jobbet.

## Comment 37
Author: tjiivans

#36 Det är självklart att man skaffar valp när man har tid att vara hemma med den.  
  
Sedan hur man ser till den under dagen finns ju som du säger massa olika möjligheter, men det kan ju vara kul att höra andras erfarenheter om hur de gör.  
  
De flesta som svarat här har antingen lite olika arbetstider mellan sig eller så jobbar de hemifrån.  
Ingen som skrivit att de använder sig av dogwalker än. Hade vart kul att höra om någon gör det.

## Comment 38
Author: ThunderClap

#37 Tittar man på andra svar i tråden så har det inte alls varit särskilt självklart ;)

Vi har lämnar iväg vår nuvarande hund hos dagmatte tidigare när alla i familjen jobbat. Haft två olika dagmattar, båda har fungerat mkt bra., men vi har också varit petiga i urvalet. Vi har väldigt liten lättsam hund, så är väldigt lätt att lämna iväg, kräver inte mkt alls, förstör inte mkt alls = lätt att få dagmatte till. Är klart svårare att få dagmattar till större hundar. Sedan beror ju det på hur man bor, jag bor i stockholm så finns ju mkt folk runt omkring =större chans att någon vill få extra slant för att vakta hund.

Jag har två hundägare som jag tar betalt av för att ta ut deras hundar när de jobbar (den ena jobbar heltid men jag vägrar ta hennes hundar varje dag, den andra jobbar timmar så tar bara hennes hund till och från), kommer hem till dem och tar ut deras hundar på promenad mitt på dagen. Skönt för hundarna att vara i sina egna hem (och jag vill inte ha hem dem hos mig) och de får komma ut och göra sina behovn och får lite motion så att de kan vila vidare i väntan på ägaren.  
Jag anser lite grand dock att de som använder dogwalker överlag är mindre seriösa, att något felar när de inte kan lämna iväg hunden så att den är hemma hos någon annan. De hundar jag tidigare promenerat åt andra har även de tenderat till att vara hundar som har ägare som inte har pli på dem för fem öre, deras ägare kan helt enkelt inte lämna in de hos hunddagis, vilket jag egentligen ser som ett bättre alternativ för både hund och ägare.

## Comment 39
Author: tjiivans

#38 _"Tittar man på andra svar i tråden så har det inte alls varit särskilt självklart ;)"_ Det har du visserligen rätt i ;) Men för mig är det självklart =)

Om jag ser på hur jag själv känner så skulle jag lätt kunna tänka mig en dogwalker till min hund. Då får hundern vara hemma med sina kattkompisar och sedan kommer någon och tar ut henne en stund och så får hon komma in sen igen och sova till vi själva kommer hem och tar ut henne.  
Du är ju själv lite av en dogwalker?  
  
Vill inte gärna lämna bort hunden hela dagen då det känns som om dagmatten får mer tid med min hund än vad jag själv får..  
  
Men det är som det ser ut nu. Och jag har ju ingen hund än.  
Hoppas på att kunna få halvtidsanställning antingen där jag är nu elller någon annan stans och då löser det där sig bättre.

## Comment 40
Author: marinelady

Jag har ju en vuxen 5 årig tik och när jag jobbade heltid hade jag en hundpromenerare som tog henne på 1h promenad mitt på dagen under tiden jag jobbade. Funkade hur bra som helst men sen så är ju min hund vuxen och van. Så totalt var hon själv mellan 07-12 och sen mellan 13-17. Då har jag räknat in pendlingstiden.

PS Thunderclap det är tråkigt att du har den erfarenheten av hundar som lämnas hemma, du skulle ha träffat min hund som absolut inte hör till den kategorin som du räknar upp ;). Jag vill inte ha henne hos någon annan för jag vill själv kunna arbeta med min hund när jag kommer hem, hon känner sig trygg och lugn i sitt eget hem och lär sig inga dumheter av personer som inte delar min idé om hur hon ska spendera sin tid. Jag har en terrier som jag håller stenhårt på att hon ska inte bete sig som en terrier, alltså uppjagad hetsig och hela tiden över tänd. Det går att få henne till en sån hund ganska enkelt så vi försöker undvika det och hittills så funkar det super!

## Comment 41
Author: Sannich

Min hund är med mig på jobbet på dagarna. Skulle jag behöva så är grannen dagmatte år honom. Funkar super!

## Comment 42
Author: ThunderClap

#39 Jag är seriös med hundarna jag doggywalk:ar, det är ägarna det är fel på ;) (jag har ägare som inte klarar av att gå med sina egna hundar utan att bli omkuldragen)

Dagmatten lär ju få mer vaken tid med din hund, ja. Hur mkt stimulans den ska få måste man ju kunna prata med dagmatte om?  
De flesta hunddagis har rätt strikt policy här omkring på att hundarna ska vila större delen utav tiden på hunddagis och matte ska ha varit ute med den ordentligt innan den kommer in på morgonen. Finns bara fåtal som verkar ha policyn att matte ska ha färdigmotionerad och aktiverad hund för dagen när den blir hämtad och behöva göra så lite som möjligt.

#40 Säger inte att det bara är oseriöst eller dåligt, men att det verkar som marioriteten utav de jag pratar med har valt doggywalker pga fel anledningar, det verkar dra till sig fel sort.  
Tittar man på de som annonserar för att vara doggywalker privat så är det många som gör det tillfälligt bara och det anser jag inte heller är en bra lösning, jag vill ha stabilitet och veta att jag kan lita på den som hanterar mitt djur.

## Comment 43
Author: marinelady

#42 Det handlar inte så mycket om motion det handlar all kontakt hantering belöning och hur hunden motioneras och promeneras, hur hon ska behandlas i möten med andra hundar. Min hund är ingen problem hund men en liiten ovana som dagmatten inte tänker på exempelvis låter hunden fokusera på andra hundar och ha ljud för sig, eller ger godis eller beröm när hunden hälsar genom att hoppa upp det kan man inte veta om eller styra. Därför ser jag hellre att min hund är i sitt eget hem med dom regler som vi har. Visst kan dessa ovanor uppkomma med en doggywalker men det är mindre tid att utveckla ovanan på.  Om min vilja är att hunden ska ta det lugnt under tiden som jag inte är där finns det inget behov av dagmatte, min hund kan ta det lugnt helt själv.

## Comment 44
Author: [Borttaget]

De få dagarna jag hade långa pass hade jag hundvakt annars har jag haft ganska bra schema där jag mest bara jobbat kanske en förmiddag eller kväll.
