# Klotångstips?
Author: emmeb

Igår då jag klippte klorna på vovvsan så tog jag och studerade klotången ordentligt och insåg att dess glansdagar nog är förbi. Så nu står jag här, villrådig och undrar om det finns någon som kan tipsa om något bra märke eller modell? Visst är detta mycket en smaksak men man kan ju alltid höra sig för lite. :)

Jag vill inte ha någon sån där tång med lampor som signalerar där det är OK att klippa eller så. Det känns mest bara överflödigt utan en rejäl och bra tång som håller. Vovvsan är en boxer så det är inga pytteklor men inte heller gigantiska.

Tips anyone?

## Comment 1
Author: Tizzla

Jag trivs med den modellen som har knallgula handtag, vet inte vad det är för märke men den brukar finnas i de flesta zooaffärer. Den passar mina händer och är inte för stor och klumpig. Funkar alldeles utmärkt till kelpieklor, stövarklor, schäferklor och kattklor ![Skrattande](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Det viktigaste är egentligen inte vilka klor som ska klippas (även om det naturligtvis spelar lite roll också) utan vilken hand som ska hålla i tången och orka klippa minst 18 klor. Sen måste man ju byta ibland för en slö klotång är jobbig att klippa med. Gissar att det även kan bli lite obehagligt för hunden med en slö tång eftersom den klämmer mer, med en ny är det som att skära i smör med en varm kniv...nästan ![Cool](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 2
Author: Bunn

Tror inte att det viktigaste är vilket märke man köper utan att man har bra grepp och att man kan lägga ut ett par slantar extra för att få en bra sax som inte gör att klorna flisar sig, vilket jag upplevt att många "billiga" saxar gör.

## Comment 3
Author: LykkeLii

Jag tycker det är ett smart val att inte köpa den med lampor! Vi fick testa den på schäfern som vi hade och lamporna visade fel och man kunde inte alls lita på den. Tur att man är erfaren annars hade man klippt i pulpan på alla klor!

Jag har två stora tångar här hemma, en har knallgula handtag och den andra med oranga handtag (och lite större). Dock gillar jag den oranga tången för att den har hållit sig vassare längre och fast mina små händer har jag mer styrka och håller bättre med den oranga.

Men kolla inte på priset när du köper utan provhåll i alla som affären har och ta den som du tycker passar din hand bäst och kom i håg att du kommer troligast använda den en gång per vecka, så det bör vara en riktigt bra.

Sedan har jag hört att man ska byta tång eller vässa om dem varje eller vartannat år. Om det stämmer vet jag inte, vi har gjort lite olika. Sedan eftersom vi har varit två stycken som klippt har vi haft varsin och olika.

## Comment 4
Author: Marylojs

Jag tycker det absolut viktigaste är att tången är vass så att man verkligen skär av klorna. Det blir så himla mycket lättare att klippa noga då. Jag har en sån här från Millers http://www.hundliv.se/productcart/pc/viewPrd.asp?idcategory=42&idproduct=1152 och är supernöjd, har aldrig haft en så bra innan!

## Comment 5
Author: AnneN

Jag har en [klotång av märket Millers Force](http://www.millersforge.com/743c.htm) som jag är supernöjd med.
