# Första hund!
Author: emmaajonsson

Jag och min sambo har för några dagar sedan hämtat hem en lite valp. Vi har inte haft hund tidigare men många i vår närhet har haft och har hundar så vi får mycket hjälp. Men det skulle vara roligt att få mer tips och idéer , vad ska jag _**tänka på**_ nu när jag för första gången i mitt liv uppfostrar en hund?

Kom gärna med många både "gör såhär" eller "gör inte såhär" idéer. ![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: Mischa

Saken är den med hunduppfostran precis som med barnuppfostran att det finns lika många idéer och åsikter som det finns människor.

Det finns väldigt få givna gör och gör inte.

Vad jag iaf tycker är att regler och konsekvens är grunden, sen får du helt enkelt följa vad du tycker känns rätt.

## Comment 2
Author: emmaajonsson

Jo de har jag börja förstå , alla har sina egna knep för att få hunden att bli som man vill. Men de är alltid kul att hör hur andra gör =)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Grattis vill ajg säga med att bli med hund ![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Sen finns det många bra böcker man kan läsa och gå gärna valpkurs. men jätte grattis vill jag säga

## Comment 4
Author: emmaajonsson

Tack så jättemycket ![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Jo en valpkurs ska jag gå också de kan alltid vara roligt att träffa andra och samtidigt lära sig!

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Vad är det för hund ni skaffat? Bara lite nyfiken ;)

## Comment 6
Author: emmaajonsson

Det är en blandning mellan Jack russel och Papillion! En riktigt söt lite krabat måste jag säga![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Jag tror personligen att _"uppmuntra positivt beteende och ignorera negativt beteende"_ är en bra grund, om man har en hund som man får uppfostra från början.

Lycka till! :)

## Comment 8
Author: tsset

Sätt upp regler som alltid gäller, extra viktigt när man är två eller fler. Att ibland tillåta något och ibland inte gör det svårt för valpen att förstå vad som är rätt och fel.

Lär valpen att vara lugn/passivitetsträna. Beroende på hur ni lever är det viktigt att valpen kan slappna av på olika platser. Hemma brukar vara en plats de flesta vill att valpen kan slappna av, det är ju trots allt där man bor. Tror ni att ni kommer besöka stan ofta, sitta i parken, gå i skogen osv. kan valpen behöva lära sig att slappna av på de platserna, det är sällan det funkar på en gång.

Använd inte koppel som koppel, tänk mer livlina. Jag tror att det underlättar att inte ha all kontakt med valpen genom kopplet utan istället agera som att valpen var lös. Om man "styr" valpen med kroppen, rösten osv. istället för att använda kopplet, så tror jag också att man minskar risken för framtida koppeldragande eller rymningar när den "kommer lös". Den lär sig lyssna på er, kopplet ska bara finnas där som livlina. Dock ingen garanti på något sätt, men i mina ögon underlättar det att även ha denna kontakt i koppel.

Vad behöver valpen kunna? Sitt, ligg, stå, fot, vacker tass brukar vara det som man generellt tycker alla hundar ska kunna, men vad behöver just er valp egentligen kunna? Är det viktigare för er att valpen kan "hit" än "sitt vackert", så lägg mer krut på det. Tror ni att ni klarar er utan "skall" så lägg den träningstiden på något viktigare. Ni bestämmer vad er hund ska och behöver kunna, ingen annan.

I övrigt väljer ni helt själva hur ni vill göra och vad ni tycker låter rätt, för som nämnt ovan så finns det lika många åsikter som det finns människor. Personligen tror jag att man lyckas bäst med något man verkligen tror på. Och frågafrågafråga om ni fastnar! ![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Grattis till nya hunden!  
  
I övrigt så säger **#1** något bra.  
Jag har haft 8 hundar, och 8 olika sätt att fostra hundarna på..  
Så man får lösa det genom att se vad som passar bäst för just den hunden och för dig..  
  
Lycka till!

## Comment 10
Author: KitoBonito

Alla ovan inlägg tycker jag låter mycket vettigt. Sen vill jag bara tillägga något jag tycker många hundägare glömmer bort; att betrakta hunden som en individ och inte som "min hund". Det kan man få filosofera hur mycket man vill kring vad som menas, men det jag vill få ut är att se sin hund som en familjemedlem och inte som familjens "accessoar" :) Då tycker jag att man bygger ett starkare band mellan sig och sin hund och det blir som att man kommunicerar och diskuterar med sin hund istället för att ge order och bestämma. Nu hoppas jag bara att folk tolkar min text så som jag vill, så att inget blir fel ;)

## Comment 11
Author: emmaajonsson

Tack för era tips , de går jättebra här hemma och han kan vara ensam hemma och han sover hela nätterna =) Jag måste säga att det är inte lika mycket jobba med en valp som jag hade trott. Men vi har mkt kvar att lära honom och oss själva , de är som att skaffa barn haha =)

## Comment 12
Author: Royalz

Hur gammal är valpen? En valp ska inte lämnas hemma själv!

## Comment 13
Author: Eriiccaa

12# Ensamhetsträning tycker jag man ska börja med tidigt..  
Eller kanske när man haft hunden en vecka.

## Comment 14
Author: emmaajonsson

Han är tre månader , men han har som längst varit hemma två timmar och de han gjorde då var sova så de är ingen större fara med honom.

Jag pratade med en som har en stor kennel och de va hon som hjälpte mig träna honom. De skulle bli jobbigare julängre jag vänta sa hon. . .

## Comment 15
Author: Eriiccaa

14# Det är helt rätt. Ju längre man väntar ju jobbigare blir det när man väl lämnar hunden.  
Tycker inte det är fel att du har börjat med det.

## Comment 16
Author: Royalz

Herregud! 2 timmar ska man inte lämna en 3 månaders valp hemma i 2 timmar.

Bra att du har börjat, men 2 timmar tycker jag låter lite väl mycket för en liten 12 veckors valp..

## Comment 17
Author: KitoBonito

#16, vem vet? Den kanske klarar det superduper bra? ;)

## Comment 18
Author: Xondah

#14 Tycker också det är bra att du börjat i tid.

## Comment 19
Author: Trollhassel

Tycer att det är kanon att börja med ensamhetsträning i tid. Det man dock ska ha i huvudet är att om valpen någon gång lämnas vid fel tillfälle eller för lång tid så kan man lätt sätta skräck i den innan ensamhetsträningen hållit på så länge att valpen fått rutin på det och känner sig trygg. Om ensamhet är relativt nytt för valpen så kan man lätt sabba det man jobbat fram.

## Comment 20
Author: Soffe

Ryker in med en fråga här om det är okej.

Kan man ha 2 hundar ensamma tillsammans när jag som ägare inte är hemma? Eller bör man ha dem åtskilda?

## Comment 21
Author: [Borttaget]

**#20** Ja, varför skulle du inte kunna ha det? Frånsett då att det inte är löptik med okastrerad hane...

## Comment 22
Author: Trollhassel

#20 Ja, om man är säker på att hundarna är vänner och att det som Hilo skrev inte kan ske en olycka.

## Comment 23
Author: Soffe

#21 Ja det är ju därför jag frågar för att jag är osäker :-) Tack för ditt svar iaf.

## Comment 24
Author: [Borttaget]

**#23** Ingen fara, bra att du frågar ![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 25
Author: Soffe

#22 Tack även för ditt svar :-)

#24 Japp :-)

## Comment 26
Author: giffan

#23 Jag skulle vara försiktig om jag är osäker på hur sams hundarna är. Försvinner ledaren vet man inte riktigt hur de blir när de är ensamma.

## Comment 27
Author: Soffe

#26 Jag har inte 2 hundar.. Än.. Men det återstår o se när den dagen kommer och med tiden hur bra just dem kommer att tycka om varann..

## Comment 28
Author: KitoBonito

#26  
Ibland kan hundar komma ännu bättre överrens om "ledaren" försvinner. Då har de inget att bråka om (uppmärksamhet osv).

## Comment 29
Author: Soffe

#28 Okej. Intressant iaf o få läsa andras erfarenheter.

## Comment 30
Author: [Borttaget]

**#26** Kan de inte vara ensamma hemma kan de ju inte vara ensamma i samma rum om matte t.ex. diskar i köket eller liknande..  
Måste man hålla sådan koll på hundarna ska man ju inte lämna dem, men nog tror jag att funkar de fint ihop till vardags är det inga problem att lämna dem ensamma hemma..![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 31
Author: Kakan81

Grattis till din valp!

Mina tips är, har oxå min först hund, är att

1) du och sambon/mannen pratar och diskuterar och är överrens om uppfostran.

2) Jag anser att den gyllene regeln även funkar på djur. Därmed är jag inne på en positiv förstärknings uppfostran.

Jag kan varmt rekommendera Turid Rugaas böcker; "Lugnande signaler" och "vad gör jag när min hund drar i kopplet". Hennes bok "bjeffing" kommernsnart att komma på svenska.

På Turids hemsida finns det en lista på folk som hon har utbildat. Jag vet inte var du bor, men där fann vi att vi hade en tränare utbildad av Turid i närheten och där vi nu gått valpkurs och ska fortsätta till våren.

Lycka till! Glöm inte bort att njuta av alla galna upptåg. ;)

## Comment 32
Author: MartinaLarsson

Glöm inte att social-och miljöträna valpen!:)

## Comment 33
Author: giffan

#30 Inte den erfarenhet jag har. Men det beror ju på hur hunden är.

## Comment 34
Author: emmaajonsson

Tack för alla era svar =) De är super gulligt av er att ni hjälper mig. De här med att lämna honom hemma , de händer verkligen inte varje dag måste jag tillägga. Ibland går jag ju bara ut med soporna vilket tar MAX 3-4 minuter. Jag känner att de är viktigt att min hund klarar av att vara ensam, därför provade vi lämna under en längre period vilket visade sig gå  bra.

Men återigen tack för era tips och ideer ![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 35
Author: [Borttaget]

**#33** Gäller bara att man verkligen känner sina hundar och vet hur de fungerar i alla situationer.  
Jag har aldrig haft det problemet och jag har ..sällan haft bara en hund.. Bara en gång nu när jag tänker på det.  
  
Man fick lära dem, och se till att de funkade fint borta med varandra, ensamma i samma rum, o.s.v. ![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
  
Kan även  tillägga att jag då haft två rottweilers ensamma i samma hus, utan problem trots att tiken vart (p.g.a. sjukdom) hundaggressiv och kunde vara riktigt elak mot vår andra hund..  
Var bara att vara extra hård mot henne, och se där inga problem! ![Skrattande](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")  
Det är så synd när det inte funkar, så därför är jag alltid stenhård med den biten, för jag personligen ser ingen mening med att låsa in hundarna i varsitt rum för att de inte kan vara ensamma tillsammans.  
Då har man lite misslyckats tycker jag.  
_Missförstå mig rätt, jag skulle känna att jag gjort det alltså, säger inte att någon annan är en dålig hundägare!_

## Comment 36
Author: [Borttaget]

**#34** Håller med dig, jag har själv ensamtränat en hund vid ett års ålder.  
INTE roligt.. då önskade jag att vi hade haft henne från början så det hade gått smidigare, men det var bara att bita ihop..

## Comment 37
Author: KitoBonito

#36 Japp, jag vet hur det känns. :P Det räckte med att Kito blev 4-5 månader gammal utan ensamhetsträning (han levde inte med mig då) och han kan fortfarande inte vara tyst när han lämnas. Rasen är visserligen speciell MEN det känns otroooligt jobbigt att han efter 3,5 år fortfarande inte kan knipa igen! Jag får se om han lugnar sig i framtiden när han är äldre. Hoppas hoppas!

## Comment 38
Author: [Borttaget]

**#37** Ja, det där skriket är sällan uppskattat i lägenhetshus har jag märkt..  
Grannarna är mindre glada när man ska ta en tripp ner till affären och har en hund som tjuter i högan sky i 15 minuter..  
  
Som tur är har ingen av de hundarna jag har idag det problemet!!!

## Comment 39
Author: KitoBonito

#38 HAHA, preeeecis. Jag är otroligt glad över att folket i mitt hus är så otroligt tålmodiga och att jag har sen snäll granne som gärna passar. :')

## Comment 40
Author: [Borttaget]

**#39** Yes, de klagade ju inte.. högt i alla fall, men jag hade blivit irriterad om en annan hund lät så.. ![Tyst](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst")  
Skönt!! :D

## Comment 41
Author: KitoBonito

Haha, nej men precis. Blir väl lite OT i tråden nu, men vill tillägga att min snälla granne ibland är lite väl ärlig; "Idag har han ylat mer eller mindre konstant i 3 timmar!" Säger hon med ett leende som jag inte vet vad hon vill säga med xD Haha ... Sånt vill man inte riktigt höra, men det är väl bättre än att inte veta. Samvetet bränner!

## Comment 42
Author: [Borttaget]

**#41** Håller med dig.. men lycka till i alla fall!  
  
Så.. tillbaka till tråden ![Oskyldig](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 43
Author: KitoBonito

Stort tack :)
