# Rasval - Bara på skoj
Author: [Borttaget]

Hej.  
  
Sitter och funderar på vad min nästa hund ska bli.  
Har ju två, inte allt för krävande hundar.  
  
Vill gärna ha en hund med liite mer motor, men ingen jättekrävande dock.  
  
Om det blir en liten hund - Vilken ras?

*   Päls spelar inte roll
*   Ska kunna hänga med ut i skogen utan att dö
*   Spåra ibland, men inget krav på varje dag
*   Ingen extrem jakthund
*   Ingen pudel

Om det blir en större hund - Vilken ras?

*   Päls spelar ingen roll
*   Ingen ras jättebenägen att skälla - Lägenhet
*   Ingen ras med en lång sjukdomslista
*   Inget jaktdriv (extremt)
*   Ingen jättetung ras

Ja, det är ju lite samma kriterier på alla storlekar, men.

Mitt liv.

*   Går ut mellan 4-5 gånger om dagen
*   Hemma hela dagarna
*   Jobbar bara helg, då är sambon hemma
*   Hundvakt finnes om det skulle behövas
*   Mycket skogsvistelse
*   En liten tik, en stor hane och två katter hemma
*   Söker ingen valp
*   Föredrar tik nu
*   En trappa att gå i
*   Hundarna följer ofta med om man ska bort
*   Cyklar
*   Spårar ibland

Kan ju ha missat något. Fråga på.  
Detta är ju inget som sker snart, men alltid kul att veta.  
  
Mina erfarenheter kring raser är rottweiler, schäfer, dobermann/schäfermix samt en risenmix med labbe, dobermann/rottweiler och rhodesian ridgeback.  
Pudel och chihuahua(?)mix

## Comment 1
Author: fia-mia

Liten hund tänkte jag på pudel direkt men en dvärgschnauer kanske.

På större hund sheltie, inte jättestor utan mer mittemellan. Labrador eller golden annars.

Svårt att säga på rak arm men det är mina förslag. Vad har du för raser nu?

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Pudel ville du inte ha annars var det en ras med som jag nagga på men varför inte en jackrussel kan vara lite för krävande men du får mycket motor o dör inte av få göra en del, träffat himmla trevliga jrussel :). Dvärgpiincher o där har du en trevlig ras glad alert o lite mindre krävande än jakrussel (jo jag vet dom är olika) Stor hund Golden dom är fina snälla tror det är en favvo ras bland hundarna med, många blir deras vän. Sen du gillar inte collie? Jag tycker dom är vackra o trevliga hänger med på allt :D

## Comment 3
Author: [Borttaget]

**#1** Nu har jag en chihuahua(?)mix och en retriviermix med labbe, flatte och golden.  
  
**#2** JRT är en inte helt omöjlig ras, men pinscher ligger nog närmare hjärtat ![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
Collies har jag inga problem med. Bara träffat nervösa border collies, men inget emot dem så. Långhåriga collies vet jag inget om, jag har bara träffat ett fåtal ![Obestämd](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 4
Author: [Borttaget]

flat coated retrivers ? :P vääldigt pigga och glada hundar :P

## Comment 5
Author: [Borttaget]

sheltie, helt klart.  
vill du ha ännu mindre - Lancashire heeler!  
Annars - kika ur sällskapshundgruppen, dem ovan är vallhundar.

Är du ute efter större - Collie, eller någon retriver. finsk lapphund.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

**#4** Det vill sambon ha, så den ligger faktiskt på listan ![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

**#5** Heeler, de hade jag glömt! Det kanske vore något ![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#6 det är verkligen något! Finns inga härligare skogsmullare! ![Cool](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 8
Author: [Borttaget]

**#7** Kan faktiskt inte så mycket om heelern, men du kanske vill komma med lite personliga erfarenheter? ![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 9
Author: saandrra

Liten hund som alltid följa med dig ut i skog och mark, lättskött päls, därremot lite vaktig. Är även en glad och sprallig hund!

Mitt förslag är **dvärgschnauzer**.

Har själv en tik (peppar och salt) och är mycket nöjd. De är nästan omöjligt att trötta ut henne och när hon kommer inomhus blir hon "lungn och stillsam", gillar även att gosa, är på dagarna tillsammans med en riesenschnauzer och trivs mycket bra!

## Comment 10
Author: [Borttaget]

**#9** Vakt är en egenskap jag har haft på de flesta av mina hundar och uppskattar i rätt mängd ![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
  
Jag har hört att en D.schnauzer är en hund som anpassar sig väldigt bra till ens livsstil.. Stämmer det?

## Comment 11
Author: [Borttaget]

flat coated retrivers dom är ju trevliga. kan tipsa om du letar efter jack russel så finns det massor som söker nya hem tror det är många som skaffar sig en o missar detta med att dom kräver lite sysselsättning :)

## Comment 12
Author: [Borttaget]

**#11** Ja, det är jag väl medveten om.  
Är hundvakt åt en som har ägare som inte riktigt vet vad en JRT innebär.  
Han är 7 månader och de bär honom fortfarande runt halva promenaden.. Han går alldeles utmärkt själv..  
Kanske får leta en blandras mellan flatte och JRT - Haha ![Cool](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")![Flört](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 13
Author: [Borttaget]

hahah ultimata blandingen ![Flört](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") skulle dok inte bli förvånad om det redan finns :)

## Comment 14
Author: destroyed

13# finns det chihuahua och sanktbernad så finns det någ det där också

## Comment 15
Author: [Borttaget]

**#13** Nej nej, finns ju tax/rottweiler och GD/cocker spaniel så.. Varför inte ![Flört](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 16
Author: [Borttaget]

#8 När vi skulle skaffa hund så var vi inne på en mindre ras, jag och terrierns mentalitet går inte riktigt ihop och jag är inget fan av "skägghundarna", jag ville även ha en lite mera samarbetsvillig hund (heelern är ju vallhund) och hunden skulle vilja vara med mig, skulle kunna vara lös i skog och mark och springa lös.  
  
Därav valet på heeler, som jag inte ångrat en sekund. Det är en liten form av enmanshund, vår hund går alltid lös, människor som går förbi bryr han sig inte alls om, när det kommer hundar behöver man påkalla hans uppnärksamhet så att han kommer till ens sida och inte går fram till den andra hunden. Dem är lätta att ha att göra med och är med på allt! Kort päls som förvisso fäller 2ggr/år, men med en borste får man lätt bort det värsta. Finns många även som tävlar med sin heeler i både agility och lydnad, om man tycker det är roligt. Vår hund älskar att spåra, och det är en perfekt aktivering.  
Han är otroligt smart och lättmotiverad, han ger inte upp i första taget, men är inte jobbigt envis.

När vår heeler sedan började bli äldre och jag var ute efter en tävlingshund föll valet på sheltie. En ännu mera samarbetsvillig hund, dock har hon sämre självförtroende än vår heeler och det har vi fått jobba med. Lägger man en godis under en skål är heelern snabbt där för att få fram godisen, ger sig inte föränn han fått fram den. Sheltien där emot puttar lite, när hon märker att det inte går ger hon upp, vi har jobbat mycket på detta och numera är hon en riktig kämpe! Men hon är ännu inte riktigt på samma nivå som heelern.  
Heelern är som en samarbetsvillig terrier, mycket anamma men samtidigt väldigt lättlärd och lätt att ha att göra med.  
Nu är detta min erfarenhet, finns massor med samarbetsvilliga terriers, jag pratar utifrån de hundar och individer jag har träffat.

## Comment 17
Author: [Borttaget]

**#16** Jamen det låter ju kanon.  
  
\*adderar Heelern till listan\*

## Comment 18
Author: saandrra

#9, Tycker jag stämmer bra! :)  
Men även fast dom är små så måste dom verkligen ha motion, och vissa tror att storleken visar hur mycket motion den behöver! ;) Men såklart är det inte så! Och är nästan omöjlig att trötta ut!

D.schnauzern är otroligt kär av sig, följer för det mesta efter någon i familjen. (dock så var det min kompis som skrev det dära om det första, =hennes hund. ;) )  
Men ska själv skaffa en D.schnauzer om 4 veckor ungefär, kommer bli otroligt spännande! ![Tyst](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst") En svart hane! Letar namn till han, om du har några förslag, så kan du skriva ett inlägg på min tråd. "Hundnamn" heter den!

Ska du ställa ut? eller tävla i agility kanske? Agility tror jag verkligen uppsattas! ska prova det med min bilivande, hoppas han gillar det!

## Comment 19
Author: scth

Fin bild =) Dina nuvarande hundar ser ut att passa bra med din inredning ;) sattsa på en till svart så de inte skär sig med varandra ![Tungan ute](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 20
Author: [Borttaget]

**#18** Nej, jag kör bara hemma med spår och aktivitet i skogen. Ställer "mina" rottweilers, det räcker bra det, hehe.  
Ska se vad som kommer hit sen ![Flört](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")  
  
**#19** Haha, tack. Jo alla säger det.  
Kattan är vit, den enda som skär sig är hankatten som är röd och vit, men men, man kan inte få allt ![Flört](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 21
Author: saandrra

**#20** Hehe, okej! Men detta skulle nog bli otroligt bra skulle jag tro! ![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Väldigt fina hundar!

## Comment 22
Author: [Borttaget]

**#21** Ja, det låter ju onekligen bra, hehe.  
  
Tack tack!
