# Smällare
Author: Bonnie_lee

snart är det nyår år med det kommer alla dessa smällare.

Hur har ni gjort föregående år för att underlätta för era hundar? Min hund blev skrämd tidigare i år av några idiotiska ungar som smällde smällare bakom oss när vi var på promenad. Efter detta reagerar hon väldigt starkt på höga plötsliga ljud. Vi bor i ett stort radhus område och jag kan föreställa mig att det kommer skjutas av ordentligt. Jag har frågat mina närmsta om någon kan vara hundvakt i något lugnare område, men på nyår är det inte lätt att få tag på någon. Har hört mig för om att det finns lugnande, men jag vill inte droga henne.. Kanske nån av er vet något bättre? hur gör ni? är eran hund rädd för ljuden på nyår?

## Comment 1
Author: Juliette-

Hej

Jag har en hund som är fruktansvärt rädd för smällare.. har jag tv:n lite högt eller kanske radion och de har smällare så reagerar han...

De har blivit bättre med åren att han kan höra de på tv osv men nyår är ett helvete... (dom smäller ju inte bara på just den dagen de ska heller så de som jag stöter på med smällare får sig en redig utskällning)

Jag har testat lugnande men de funkar inte.. inte för min hund i alla fall stressen blir så stark när dom smäller att de inte spelar nån roll så min hund firar alltid nyår i badkaret.. han känner sig tryggast där och då får han sitter där..

Åker dock alltid till mamma för att underlätta.. hon bor i ett litet samhälle utanför stan.. de hjälper lite då de är inte alls är lika många som smäller..

Mer kan jag tyvärr inte göra för min hund då jag inte vill söva ner honom de känns absolut hämskt de med.. jag som sträckte mig till lugnande :( men de hjälpte ju i alla fall inte

## Comment 2
Author: Vattnadal

Köp CD´n med ljud, spela fyrverkerierna ofta, och höj långsamt.

Vi köpte den förra året, och den gör skillnad. Nu har jag faktisk slarvat, men förra året började vi flera veckor före, spelade den varje kväll, med start när de fick middag. Höjde vartefter, hade den på hela tiden i bakgrunden.

Nyår firar vi i stugan, där man kanske hör ett enstaka poff på håll, men sista april hemma gick bra. Vi hade helt enkelt skivan på då med, och då de ljuden var vana, dolde de de där ute, så det gick bra. Bara sista kissen var jobbig. Vidar ville inte kissa med Krisyter, men kunde tänka sig att kissa när jag gick istället. Då smällde det naturligtvis till rejält, men jag stod lugnt kvar och pratade med grannen till Vidar kunde vinka och äta en godis. Sova kunde han dock inte förrän vi startade radion i sovrummet.

## Comment 3
Author: linasvovvar

Min ena hund är livrädd för åska och smällare raketer osv, nyår är hemskt, fast det inte smäller så mycket här ute på landet. Så minsta lilla får hon panik. Så iår, har jag planerat allt i minsta lilla detalj, mina föräldrar kommer hit som Julia älskar, tänkte att det kan förvilla, sen ska jag passa 3 hundar och mamma och pappa har en hund, så det blir tio hundar totalt och ingen av dom andra är rädda för smällare så vi ska ha en hundnyår med hunbdlekar kel i sffan och nbara kunna ge Julia full uppmärksamhet om hon blir nervös

## Comment 4
Author: Bonnie_lee

2# det lät ju jättebra, vart får man tag på en sådan skiva?

## Comment 5
Author: Alex

Mexx har ännu inte vart hemma under nyår, har vart hos sin uppfödare ute i skogen. ;) Förra året var vi bortresta, så han fick bo där i en vecka, året innan var han bara ca 5 veckor gammal, så vi hade inte fått hem honom än. Men han är livrädd för fyrverkerier, så vi får se hur det går i år när han ska vara hemma i stan..:/

## Comment 6
Author: Vattnadal

#4 Jag köpte min när jag var på föreläsning med Anders hallgren. Tror att det stått i hundsport var man kan beställa... Det var en artikelserie om skotträdsla för något nummer sedan...

## Comment 7
Author: nattfrost

Finns att köpa för 198:- på [http://www.canis.se/nettbutikk/omtale.php?id=444](http://www.canis.se/nettbutikk/omtale.php?id=444)

## Comment 8
Author: Juliette-

Häromi har de också

## Comment 9
Author: moa

Jag ger min hund lungande som veterinären skrivit ut efter en nyår då vi trodde hon skulle stressa ihjäl sig. Hon slutade inte hyperventilera förän 5 på morgonen. Det fungerade väl ganska bra. Hon är fortfarande mycket stressad men lugnar ner sig mycket snabbare.

Vi är alltid hemma under nyår och tänder lamporna, spelar musik eller har tv på högt.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Detta är första nyåret jag o min hund firar tillsammans. Har dock tyvärr märkt att han reagerat på de smällare som redan börjat när vi varit ute... Vi får se hur illa det blir på nyårsafton.

De värsta tycker jag är att det håller på så himla länge, i flera veckor, så har man en skotträdd hund vågar man ju knappt gå ut. Usch jag gillar absolut inte smällare o sånt elände.

## Comment 11
Author: Sandra

Det är alltid jag som fått sitta med mammas o pappas hund o kelat när det är nyår. Mina föräldrar har knappt fått ta i henne för då springer hon iväg o sätter sig vid mig. Krafsar som en galning tills man sätter sig på golvet med henne. Hon får vadd i öronen. Sen drar vi på stereon ganska högt och så öppnar jag min garderobsdörr så går hon in där o sätter sig. Hon brukar va rätt orolig ändå. Men det är lugna gatan om man jämför med de lugnande tabletterna hon fick förut. Hon kissade ner sig när hon fick de... de hjälpte inte.  
Som tur är så är hon ganska döv nu på gamla dar så jag tror det blir lugnt i år =)

## Comment 12
Author: Puzzel

Jag har tyvärr också två skott, smällar o åsk rädda hundar min äldre tik är värst, det tar flera timmar innan hon kan varva ner efter att hört en mällare på långt håll, hon stressar konstant under den tid det är smällare som tyvärr där vi bor är 1 månade innan och 1 månade efter nyår, så i år kommer jag troligen få skriva ut något lugnande till dem, det hjälper inte med skiva på mina, och jag har TV, stereo mm på men då de har extremt bra hörsel så hör hon smällare ändå.

Här i onsdags hade vi en bekant över med sin hund en 1,5 årig labbe tik värdens mysigaste var hon. Tyvärr finns hon inte längre, tack vare dessa förbannade smällare.

Vi var ute med hundarna, då några får man skriva snorungar kastade smällare mot oss, detta var vid lunch så man tycker ju de borde varit i skolan men tyvärr skjuts det där med, mina två hudar säppade iväg med migefter medans kompisens hund vart helt paralyserad, de bor mitt på landet så de har inte utsatts för smällare, på sin höjd skott från jakten, vi fick bära hem Tess, när vi ställde ner henne på golvet i hallen började hon krampa, sen plötsligt kräks, kissar o bajsar hon blod. Vi ringer till veterinär, kastar oss i bilen, men innan vi hunnit fram inser vi att hon redan dött, hon obduceras och där visar det sig att blod kärl brustit bla aorta, där av kramperna när hon ik sye brist i hjärnan, detta var en av de hemskaste saker jag sett, tackar gudarna att inte mina barn var hemma.

## Comment 13
Author: Sandra

#12 Vilka fina hundar du har. Men vad hemskt för labbens matte =( Usch. Fattar inte ungar att det kan va farligt? Kan man anmäla en sån händelse? Jag menar, man får inte smälla smällare redan, och hunden dog ju uppenbarligen av chocken från smällen. Inte för att en anmälan ersätter saknaden, men det kanske ger föräldrarna till barnen en tankeställare.

## Comment 14
Author: Puzzel

#13 Jo det är anmält och ett av barnen kändes igen så polis har varit där och pratat med föräldrarna som har ersatt min kompis, men som du själv skrev så ersätter inte det hunden. Tyvärr verkar det inte å ovanligt att djur går åt varje nyår, hemskt att en sån sak får hända och ändå får fyrverkerier mm vara tillåtet.

## Comment 15
Author: skogismalin

ush vad jobbigt det låter för era hundar, våran är som tur är inte rädd för smällare jätte skönt faktiskt, men mammas hund blir livrädd o springer in i badrummet och håller sig där tills det värsta är över..  förra året träffa vi faktiskt på några ungdommar som skulle smälla en massa smällare ute på gården, när jag och min pojkvän var på väg in ifrån bilden med både våran hund och mammas, dem såg att vi kom  och frågade om hundarna var rädda, vi sa att den ena är det och dem väntade tills vi hade kommit in i porten och dörren hade stängts igen.. tyckte det var himla snällt av dem, många tar ju tuvärr inte hänsyn till sånt...

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Tänk dig själv; du har ingen aning om vad nyår är. Rätt som det är ljuder en fruktansvärd smäll i dina öron. Du vet inte varifrån det kommer, du blir livrädd. När du äntligen har lugnat ner dig upprepas detta inferno igen, och igen. Det skulle nog få även dig att bli totalt vettförskrämd!

Så har du en livrädd hund, försök lämna honom till landet (om du kan) eller be veterinären skriva ut något lugnande. För det är otroligt påfrestande för en smällrädd hund.

## Comment 17
Author: TinaH

HEj  
känner på mig att jag inte an håll tyst här längre och folk har redan givigt många förnuftiga svar, och andra som bara vill komentera för att bara villja ha sagt nått.  
  
För det första så är det skillnad på raket och pistol skott.  
Raketen är det så höga decibell, och ljuddecibell så det är det hunden reagerar på, och inte själva smällandeto om raketen.  
Skott rädda hundar, reagerar på smällen från geväret/pistolen.  
Så man kan ha en hund som är skotträdd men inte raketrädd, och tvärt om.  
  
Det spelar inte någon roll om man har Jakt, bruks, IPO, eller Utställningshund, eller vad man har för hund, för att hunden ska blir raketrädda.  
Det sitter inte i rasen, utan mest i hela hunden, pskyket, upplevelser etc.  
  
Det finns jaktraser som tex inte är avlade på att ha till jakt utan till utställngar och det finns IPO-hundar som kan vara raketrädda men inte skotträdda.  
  
så det snacket att det sitter i rasen, har inte med saken och göra.  
jag vet om många jakt, IPO-hundar som är raketrädda med inte skotträdda, och så har jag vänner som har bruks raser som inte rör en fena.  
  
Hunden blir vad man gör den till, och inte vad den är framavlad till, jo det åsså, men inget säger att det skulle vara fördel för en jaktras att inte vara raket rädd och en bruksras att vara raket rädd.  
  
Jag lider fruktansvärt mycket med dem som har hundar som behövs sövas och drogas ner på nyårsafton....dem har det inte lätt dem små liven bara för att vi människo varelser ska ha "kul" några timmar....![](http://vovve.net/i/ikoner/mood2.gif)

## Comment 18
Author: Faxlin

Jag har den turen att mina inte är varken skott rädda eller raketrädda. Dock har jag hstar som är rädd. Så oavsett om man har det bra själv så måste man tänka på andras djur.  
Vi har haft nyårsfiranden med raketer här hemma också. Men de raketer vi fyrar av de är vackra och de smäller och tjuter inte. Det finns faktiskt tysta reketer. Använder man de tysta raketerna kan man med gott samvete njuta av färgprakten i skyn.  
  
sedan kan jag inte heller förstå mig på de som tar med sig sina hundar till ställen med stora avskjutningar av fyrverkerier, och sista april kasar och sådant.  
  
Mvh Åsa

## Comment 19
Author: Bonnie_lee

nu har vi planerat nyår, vi ska ut i skogen och lägga ett klurigt spår, sen kommr mamma o vi ska titta på film, dricka ett glas vin och vänta in det nya året..   känner faktiskt inte för att "fira" in det nya året efetrsom jag tycker att det är lite överskattat.

har spelat upp lite ljud på datorn med smällare och skott ljud och hon har inte reagerat så starkt. tror hon känner sig tryggare inne än ute. många har redan börjat smälla av tigerskott och liknande och hon har reagerat men inte alls så starkt som förut. så det var ett bra tips. gott nytt år ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

(fotograf-atalje stor o liten)
