# Projektarbete med hundarna?
Author: Stephanie

Hejsan! Jag har börjat trean i gymnasiet, och nu är det dags att komma på ett bra projektarbete! Jag har försökt spåna lite grann på hur jag skulle kunna använda mig av våra två hundar i projektarbetet. Dock har jag svårt att komma på idéer vad jag skulle kunna göra! Har ni några tips? ![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: Rafflan

Vi tog 2 olika typer av hundar och tränade dom från grunden till spår hundar (personspår) och hade en en egen appel tävling (_dom var blandraser så fick ej starta_) kör du renrasig kan du ju ta och tävla på riktigt och sen ha en bild presentation och berätta hur du gick till väga för att träna din hund och problem + lösningar som uppstod och hur tävlingen gick :D

Går även att köra lika dant fast med agillity eller freestyle ;)

## Comment 2
Author: Stephanie

Det är två blandraser vi har. Dock är det inte två olika typer av hundar, utan mor och dotter... ![Tungan ute](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 3
Author: Rafflan

**#2** men dom är olika som individer eller så går du ihop med en kompis som har en annan typ av hund eller kör med bara en hund ;)

## Comment 4
Author: Stephanie

#3 Aha, du menade så. Ja, de är visserligen rätt ordentligt olika som individer. Dock kör jag nog bara på ena hunden, om projektarbetet kommer innebära mycket springande.

Det skulle vara kul att ha som projektarbete att lära henne agility eller liknande, men frågan är hur jag skulle formulera det som ett projektarbete... ![Obestämd](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 5
Author: Rafflan

Som jag sa, bild spel och berätta hur du lärde dom olika hindrerna och vilken som tog längst tid/var svårast och om ni fick några problem och hur lång tid det tog för dig att få henne start klar, du kanske inte ens får henne start klar, vem vet, få du inte det får du berätta varför hon inte blev start klar. Och annars avsluta allt med en tävling och hur en tävlingsdag går till :)

## Comment 6
Author: tsset

Ett annat förslag är att koppla det till psykologi, om du har läst det och tycker det är intressant. Eftersom att du har två hundar kan du gå efter en lära på ena och en annan på den andra.

T.ex. kan du rikta in dig på inlärning och lära dem samma trick, den ena genom att den t.ex får härma en hunds om redan kan och se hur lång tid det tar innan den "gör en modellinlärning", alltså härmar.  
Den andra kan du lära samma grej genom att berömma vid alla korrekta försök. Arbeta efter de olika psykologiska inlärningsmetoderna, testa och jämför positiv förstärkning, negativ bestraffning osv osv.

Eller gör helt enkelt ett plagiat av "Pavlovs hundar". Förknippa en ringklocka med mat och se hur lång tid det tar innan de automatiskt börjar dreggla av att höra klockan.

Nu vet jag inte om detta intresserade dig alls, men det var sånt här jag funderade på under mina psykologilektioner och det vore ju spännande om någon ville ta nästa steg så att säga ;)

## Comment 7
Author: Stephanie

#6 Nu går jag visserligen Psykologi B just nu, men jag kan inte säga att jag är så duktig direkt ![Skäms](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms") Det är en väldigt intressant tanke, men jag är inte säker på att jag skulle kunna göra något vettigt ur det... Så intresserad är jag inte av psykologi, och jag hade tänkt försöka göra projektarbetet till någonting riktigt roligt för min del. Därav tanken på att involvera hundarna ![Flört](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 8
Author: anaprincess

Jag sydde ett täcke till min hund men det var pga att jag gick en konst linje så var tvungen att göra nått kreativt. Ville egentligen göra nått med etologi och jämföra min terrier mot min papillon

## Comment 9
Author: destroyed

vad går du för program? För du får inte lov att göra ett projektarbete om du inte kan bringa samman det med programinriktningen. ex. går du hantverk så är det rätt lätt beroende på hur du gör medans hotell och resturang eller media som jag går är lite svårare

## Comment 10
Author: Stephanie

Jag går naturvetenskap ![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Men det funkar med en långsökt koppling också...

## Comment 11
Author: tsset

#7 Ah, så vad kan du tänka dig att göra? Och vilken linje går du? Min tanke var ju att du skulle involvera hundarna med psykologin, men det går ju också att göra utan den delen...

#9 Annars brukar det vad jag vet vara ganska lätt att få det man vill göra programinriktat, media är extra lätt då man t.ex. kan göra en dokumentär i bildform eller filmform eller i text, eller bara ljud eller kombinera, och man kan ju dokumentera nästan vad som helst. Så att filma ett/flera moment man tränar hunden till blir programinriktat, liksom man kan göra en fjällvandring trots att man går hotell och restaurang och då redovisa hur maten påverkade ens ork eller vad man behövde äta för att klara vandringen och hur maten behövdes förvararas.

Går alltså att göra mycket även om man är tvingad att göra det inom sitt program!

## Comment 12
Author: destroyed

11# om du är så bra på att hitta sånna kopplingar så kan du hjälpa mej:) Jag går medieprogrammet inriktning foto och text

## Comment 13
Author: tsset

#12 Visst, skicka ett PM med vad du är intresserad av att göra, vet inte om det är okej att sno tråden så rätt av ;)
