# Valp och kattunge
Author: [Borttaget]

Våran familj har på senare tid börjat fundera på att köpa en kattunge. Jag har haft katt i hela mitt liv och längtar tillbaka till de stunder då katterna faktiskt skänkte otroligt mycket kärlek.  
  
Jag flyttade hastigt ifrån mina två egna katter som numera bor hos mamma men som jag saknar ibland.  
  
Jag har ju valpen Ben som nu är 6 månader, är det smart att köpa kattunge under denna busålder eller bör jag vänta med inköpet?  
Om katt och hund lär känna varandra i denna tidiga ålder fäster dom sig ganska bra vid varandra har jag för mig.  
  
Ben har fått träffa mina två katter som bor hos mamma och han är väldigt lugn. Han lägger sig gärna ner och bara tittar på dom. Men kan det inte vara en annan sak med en busig liten kattunge?  
  
Någon som har katt och hund? När köpte du din katt? Eller köpte du hunden efter katten?  
Tacksam för svar.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Jag har alltid haft katt...hund kom in efter katten. Det har gått alldeles utmärkt.

Svante (katten) o Gustav är bästa vänner dom delar sovplats och är suveräna ihop. Här har dom tagit plats i gästsängen vi ställde upp....det är ju klart det skulle vara till dom, trodde dom iaf ![Flört](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 2
Author: destroyed

Jag har två katter som jag också flyttade hastigt ifrån när jag flyttade ifrån min mamma, de funkar helt okey eftersom sindra är kattvan och jagar inte dem, så dem bryr sig inte så särskilt mycket.

Jag skulle råda dej att om du köper en kattunge så kommer den inte att vara hundvan om den inte kommer ifrån en familj med hundar också och då är det jätteviktigt att du vänjer in Ben på kattens vilkor och tillåter absolut inte något skällande eller jagande ifrån Bens sida för då blir katten rädd och katten få inte lov att slå till Ben för annars kanske han trissar upp Ben till att jaga eller skälla. Sen så tror jag att de båda kommer ha mycket gemensamt.. Båda vill leka och busa till tusen men låt inte leken gå över styr utan håll koll på dem till en början..

Jag vet inte om du förstod hur jag menade men det var så vi gjorde med sindra och mina katter som inte är hundvana utan snarare livrädda för hundar.. Hoppas att det går bra.. Kärlek emellan katt och hund är något av det finaste att se

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#1 Oj så söta dom är! :)  
  
#2 Tack för tippsen! Ben har blivit riven av mammas ena katt på nosen så han är nog också lite reserverad men sammtidigt nyfiken.  
  
Det jag mest är rädd för är att leken ska bli för våldsam. Ben förstår inte när leken är slut och han är dålig på att ta åt sig när jag säger att leken är slut. Han vet inte hur hårt han får ta och bryr sig inte om det gör ont på mig när han försöker trigga igång mig till lek.  
  
Säger jag att det räcker så börjar han bara busa ännumer, detta vill jag absolut inte ska hända med kattungen.

## Comment 4
Author: ingann

vi har alltid haft katter och hundar ihop och det har funkat jättebra oavsett vilken som kommit först..

nu med Åskar så hade jag katterna först... Skogisen var 3 år och husisen var 6 månader när Åskar flyttade in.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Tack för alla svar! :)

## Comment 6
Author: Ricko

Ja våra hundar har gillat katterna iallafall. Men inte Ricko då som ville ta ihjäl dem såfort han såg dem.

## Comment 7
Author: destroyed

3# som tur är så är Sindra för liten för att ignorera oss änsålänge så hon förstår när vi säger till henne att låta bli. Ibland måste man tyvärr ta tag i hunden ordentligt för att den ska förstå att man inte gör sånt. Så det enda rådet jag kan ge när dte gäller att han inte förstår att leken är slut är att träna på det. leka med honom sen ta leksaken och sätt dej och ignorera honom när han har lugnat ner sig igen så kan man leka igen och sen fortsätter man så. Ska kanske tillägga att jag har aldrig testat den metoden med en hund ännu men det är nästan så vi gör när man kommer hem igen efter att varit borta. Låta henne lugna ner sig sen hälsar man. och då blir det rätt bra iaf:)

## Comment 8
Author: Biejvve

Jag hade 1 hund, 1 katt, 2 fåglar och 9 hamstrar i samma lägenhet, då när jag bodde med min mamma ![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Jag hade hamstrarna först, sen kom fåglarna, sen kom hunden och sist kom katten. Ingen gjorde illa den andra, men när katten kom så var jag hemma med de ![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Hunden var nästan som din hon förstod inte när leken var slut mm, hon var runt 1år tror jag, men då hade jag en grind mellan de, katten fick vara i ett rum och hunden fick gå fri i lägenheten som vanligt, gissa om hunden satt bara framför grinden och väntade ![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") efter ett par dagar vågade katten komma fram från rummet och jag var med hunden hela tiden tills hon förstod att katten tillhör familjen. Jag minns att inom en vecka så kunde jag lämna lägenheten utan att vara orolig för om något kunde hända, hunden och katten blev så bra vänner till slut. Det var en kattunge som var knappt 12 veckor gammal.

Jag tror är om man har tiden för att vänja de vid varandra så kommer det att funka, Lycka till

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#8 Vad bra tipps!

## Comment 10
Author: BrightGloria

Låter du Ben och kattungen hälsa på varandra i lugn takt och kanske mellan galler så är det nog lungt. En katt kan försvara sig ganska bra.  
  
Men du får hålla utkik. De förstår inte riktigt varandras språk. De är väldigt olika varandra. När hunden viftar på svansen så är den glad (oftast) och när katten "vifftar" med svansen är den irriterad (oftast). Osv.

## Comment 11
Author: SaraC

Vi hade först hund och sedan katter. Men hunden är van med och snäll med katter sedan innan, så anade att det inte skulle bli några problem.
