# Mina cockers
Author: MarHai

I söndags blev jag akut hundvakt åt två cockerspaniel. Min granne Stina som äger dem fick åka in till sjukhuset, då hon har fått blodförgiftning efter en operation.  
  
Det är Jill, 10 år och underbart pigg och sprallig. Och Dino, 7 år och så underbar och valpig. Dino har en fin utställningskarriär bakom sig, och är en duktig avelshane med många framgångsrika avkommor.

Båda är underbara små hundar, och jag njuter av varenda minut som jag tillbringar med dem. =)  
I vår så kommer jag med stor sannorlikhet att få en egen cockervalp. Stina har lovat att jag ska få en valp, om jag fastnar för någon i hennes kommande kullar! :)

På bild är det Dino.

## Comment 1
Author: MarHai

Tanten Jill.

## Comment 2
Author: MarHai

Dino

## Comment 3
Author: MarHai

Dino

## Comment 4
Author: MarHai

Dino älskar att bli ompysslad, och att bli borstad. Han somnade idag när jag skulle borsta igenom honom ^^

## Comment 5
Author: MarHai

Kass bild, men dom blir så fina när man fixar pälsen!

## Comment 6
Author: Kristina-

Så fina dom är !  Vad kul om du får en egen så småningom .

## Comment 7
Author: Gluskap

Dom är jätte fina =)  
Har hon fler än dessa två då??

## Comment 8
Author: MarHai

#7  
Hon hade över 10 förra året, men var tvungen att sälja och sätta ut de flesta på foder då hon har blivit väldigt dålig senaste tiden :(

## Comment 9
Author: MarHai

Igår fick hon äntligen komma hem från sjukhuset :) Nu är dom i värmland och fixar i ordning nya huset, jag ska se till hundarna tills helgen, då dom hämtar hundarna. Följer förhoppningsvis med upp då och hjälper dem med flytten :)
