# Varm hund
Author: Peppe

Min finska lapphund tycker att sommaren är pest och pina. Han ligger och flåsar hela dagarna och gör allt han kan för att svalka sig och vi gör allt _vi_ kan. han har väldigt mycket päls även för att vara finsk lapphund...

så fort han hittar en liten vattenpöl så kastar han sig i den, och det är ju bra för stunden, men vi är rädda för fuktexem? det tar ju evigheter innan pälsen torkar igen.

detta gör att vi har funderingar på att klippa honom, man gör ju så med hästar men jag vet inte hur det är med hundar? utan päls skulle han ju bli både svalare och torka snabbare, dock skulle han ju se hemsk ut ![Flört](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") 

hörde en skräckhistoria från en som var hos nån hundtrimmare och ville få sin hund klippt, hundtrimmaren berättade om nån långhårig hund som dött av att pälsen klippts bort. den hade inte kunnat kontrollera kroppsvärmen utan päls. sant?

## Comment 1
Author: ackelina

köp en kylbädd som han kan ligga på, finns i Small medium och large

Ackelina

## Comment 2
Author: alphinna

finns också kyltäcken man kan köpa......

## Comment 3
Author: SparklingTindra

Nu vet inte jag hur pälsen på en finsk lapphund fungerar, men vissa rasers päls (ex. sheltie) är isolerande för att skydda hunden mot värme och kyla och om man klipper ner dom så fungerar inte pälsen som den ska och då är risken att dom blir värmekänsligare. Dessutom så bränner dom sig lättare. Och när man klipper ner en hund så blir det lätt så att man klipper täckhåren medans det är underullen som man i så fall borde ta bort..

## Comment 4
Author: Peppe

#1 kostar och finns vart? =)

## Comment 5
Author: SparklingTindra

#4 Det finns [den här.](http://www.out-n-out.se/html/hundbeddar/kylmatta_coolmind.asp)

Eller [den här.](http://www.djurkitet.se/shop/view_product.php?product=KYL9E96L168)

Eller [den här.](http://www.hundshopen.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1597&category_id=279&option=com_virtuemart&Itemid=55)

[Här finns kyltäcke.](http://www.canis.se/nettbutikk/omtale.php?id=RW173_var)

## Comment 6
Author: Zebben

Man ska absolut inte klippa ner en långhårshund för att den ska bli svalare. Långhåriga hundar klarar sommaren bättre än tex korthårshundar just pga deras päls. Pälsen isolerar från kyla från vintern och från värme på sommaren. Så Du kommer göra Din hund en extremt stor otjänst genom att klippa ner den. Dessutom är risken att man förstör pälsen då underull kommer blandas med täckhår, vilket gör att pälsen kan riskeras att bli tovig och förstör till kommande höst/vinter.

Köp en kylduk till hunden att lägga sig på. Kylduk har många fördelar och den bästa är att hunden inte blir blöt, så man undviker på så sätt fukteksem. Vill Du kyla ner hunden med vatten så är det bästa sättet att blöta hunden på tassar, mage och buk.

Även om hunden ligger och flåsar rejält så är det ju faktiskt så hundar kontrollerar värmen. De svettas ju inte på samma sätt som oss och ligger med andra ord och flåsar, så det betyder ju inte att de tycker det är olidligt. Det är bara hundens sätt att kyla ner sig själv.

## Comment 7
Author: SaraC

Håller med #3 och #6.

Min långhåriga lider inte av värmen, det duger gott åt honom att gräva ned sig i jorden på gräsmattan eller bara ligga i skuggan.

Men när vi bodde i lägenhet hade vi ständigt väldigt varmt inomhus och då testade jag både kylscarf, kyldyna och kylduk. Scarf och dyna innehåller kristaller och för mig blev det så att när kristallerna varit torra ett längre tag så blev prylarna oanvändbara. Kylduken jag har tycker jag dock är jättebra! Den har jag med åt honom ibland när vi är ute.

## Comment 8
Author: Yessica

I närheten här där vi bor finns två new fouland (stavning?) hundar och båda dom är nerklippta... ![Skrikandes](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes") Känns jättedumt! För jag håller med #3 och #6.  
  
Har en fråga ang. kyltäcket... Blir inte musklerna nerkylda om dom har det på sig? Och vad är det som det gör? Hur kyler den hunden? ![Glad](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
  
Förra sommaren hade vi en liten barnpool uppställd till hundarna. Pippi bodde i princip där i, stog och blaskade vatten hela tiden. Haha! Sting tyckte inte om den. Men hon höll sig till skuggan, ibland la hon sig till och med i solen självmant... ![Flört](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Haha! Knashund. Men mina hundar torkar rätt fort, så jag kan förstå om din hund inte torkar så fort att du vill undvika att blöta ner den.

## Comment 9
Author: anaprincess

Jag snaggar magen, armhåler och insidan av låren på min papillon på sommaren. dels för att han drar in så mkt skit och des för att det inte ska bli tover och kylande över organen.

## Comment 10
Author: Peppe

#6 att han skulle klara värmen bättre än en korthårig hund kan jag inte hålla med om, har haft en amstaff tidigare och hon älskade solen, låg därute hela dagarna utan att flåsa det minsta. Hugo flåsar så fort det blir över 5 grader... han har som sagt mycket päls även för att vara finsk lapphund ;) (har Staalon Glitter som pappa vilket kan förklara en hel del)

men en kyldyna eller liknande kanske vore nåt då

## Comment 11
Author: Linnda

#10 men finns det inte nån borste som tar bort undere ullhåret? Tyckte jag såg nåt om det i annan tråd. Det kanske kan hjälpa lite?

## Comment 12
Author: alphinna

Så här ska ett kyltäcke fungera.....

Äntligen kan vi erbjuda det nya kyltäcket från Ruff Wear. Täcket kyler och skyddar hunden mot värme och UVA-Strålning. Håller hunden avkyld medans du väntar på utställningen eller under tävling. Nu behöver du inte vara rädd för att ta med hunden på promenader på varma dagar. Täcket är gjort i tre lager. Det översta lagret dämpar och avger värme, det mellersta lagret absorberar och lagrar det kalla vattnet, det nedersta lagret kyler hunden.  
  
1\. Fukta täcket med kallt vatten.  
2\. Vrid ur överflödigt vatten.  
3\. Sätt på hunden täcket och anpassa magremmen.  
4\. Fukta på nytt vid behov.

## Comment 13
Author: Peppe

#11 jag borstar och kammar för glatta livet =)

## Comment 14
Author: anaprincess

#11 Jo det finns sånna borsta används för att ta bort under ull på raser som ej ska ha det.

## Comment 15
Author: SparklingTindra

#14 Det är för att ta bort underullen när dom fäller på hundar som har underull.

## Comment 16
Author: Zebben

#10 Ja, det finns ju individer som gillar sol både av långhårsras och korthårsras. Men en långhårsras har ju underull som försvinner på sommaren och då blir pälsen väldigt luftig. Täckhåret skyddar värmen från att komma in och kör man in fingrarna i pälsen så känner man stor skillnad på värmen på och i pälsen.

## Comment 17
Author: ackelina

#1 Här finns en variant till

https://rkprodog.123ehandel.se/category.html?category\_id=6

Mvh

Ackelina
