# hund och choklad
Author: navarro

Ar det sant att hundar inte kan ata choklad? Jag har en spansk gathund sen 7 ar, han har vant sig att ata 3 sma smulor choklad varje dag, det ar inte mer an en tiondels chokladbit, men jag horde att det skall vara farligt. Vet nagon hur det ar?

## Comment 1
Author: Zebben

Ja, det kan vara farligt för hundar att äta choklad. Orkar inte skriva, men ger Dig en länk där Du kan läsa mer.

[http://www.giftinformationscentralen.se/article.asp?CategoryID=6607](http://www.giftinformationscentralen.se/article.asp?CategoryID=6607)

## Comment 2
Author: navarro

Tack for raka besked, nu ar det slut med choklad omgående för honom. Hoppas att det gar bättre med Mariekex-fullkorn, for det gillar han också?!

## Comment 3
Author: [Borttaget]

man ska väll inte ge hundar massa onyttigt som vi människor äter,testa ngt smarrigt hundgodis istället som e för människor

## Comment 4
Author: Karmatarerskanise

Det är upp till var och en. Att ge dem ngt gott ibland skadar dem inte.
