# Hundgodis utan laktos och gluten
Author: Gerbilflicka

Min hund ar allergisk emot laktor och gluten, vilket ger mig en himla jobbig situation nar det kommer till traning. Vanlig traning funkar jattebra utan, men klickertraning blir ju lite svart utan nagon godis i beloning.  
  
Hon vill inte ha sin vanliga mat i beloning och annars brukar vi bara ge henne morot som funkar bra men inte riktigt ar gott nog. Nagra tips?

## Comment 1
Author: AnneN

Köp hem rå lever och torka den så har du inte bara bra godis det är billigt också.

## Comment 2
Author: Gerbilflicka

Smart! ![Skrattande](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Tankte gora det med blodpudding forst men sjalvklart ar det massa gluten i det, bah.

## Comment 3
Author: AnneN

#2 jag har själv en hund som är allergisk mot alla spannmål så jag vet hur svårt det kan vara att få tag i hundgodis, men att torka nötlever är både billigt och enkelt.

Om du kikar i forumkategorin Hundgodis & recept på [blandrashundar](http://blandrashundar.ifokus.se/) så hittar du flera recept på hundgodis som varken innehåller spannmål (gluten) eller laktos.
