# Täcke Sökes
Author: pippa__

På tal om täcken så är jag på jakt efter ett fodratregntäcke. Storlek minst 70.

Så har ni nått täcke som valpen/unghunden har växt i från så köper jag gärna =)

Pm:a eller skriv i tråden

## Comment 1
Author: Zebben

Hi hi...valpen/unghunden växt ifrån?  Strl 70 är ju ett stoort täcke. Mina schäfrar har strl 60-65. Är Du säker på storleken?

## Comment 2
Author: pippa__

Hihi nä mätte henne nu, och hon är 60-62 i storleken nu och då mätte jag så det är lite för stort. Gissade bara på ett ungefär.. =)

## Comment 3
Author: emsems

Pippa ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Vilket roligt namn. Där jag kommer ifrån är det ett slang för att ha sex ![Oskyldig](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig") Typ som pippa, fjuppa, nuppa, pöka och gööööre

## Comment 4
Author: pippa__

Öh jo här me, men har inte direkt den betydelsen i detta fallet :P

## Comment 5
Author: pippa__

Provar att putta igen

Vill dock inte ha så stort täcke som jag skrivit. Söker efter 50-60 istället =)

## Comment 6
Author: Zebben

Gå in och kolla på Hurrta collectionen. De har mkt bra täcken och för bra pengar.

## Comment 7
Author: pippa__

Ok ska genast göra  =) Tack

## Comment 8
Author: tessa

Jag har ett stort täcke, stl 65. Men det är för stort för min hund, som annars har denna storlek.

## Comment 9
Author: pippa__

Vad har du för hund? Bild?

## Comment 10
Author: Primee

Som jag precis skrev i en annan tråd om 70 täcken, så har jag köpt ett härifrån [Haglunds](http://www.hastprodukter.se/products.asp?catid=15&artnr=240101). Billigt pris o låg frakt.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Limex täckerna är dom bästa när det gäller att hålla vätan på utsidan och hålla hunden varm och torr. Jag använder också Back on track täcke och tycker det gör underverk för kroppen när det gäller växtverk/späningar eller skador.

## Comment 12
Author: pippa__

Tack ska kolla även här
