# Agility-Hur gamal?
Author: [Borttaget]

Hej. Jag undrar hur länge en hund kan hålla på med agility. Om dom kan hålla på med det livet ut eller om där finns en "pension-ålder"??

**Visst har min hund en rolig hopp-stil på bilden? XD**

## Comment 1
Author: MartinaLarsson

Mår hunden bra ser inte jag någon anledning att sluta vid en speciell ålder.

## Comment 2
Author: Maddepadde

Sålänge du är helt säker på att din hund mår bra och verkligen inte får ont utav det är det bara att köra!

## Comment 3
Author: molntuss

Verkligen skön hoppstil! ![Skrattande](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 4
Author: Zebben

Ha ha vilken stil, ser ut som en naken kanin. ![Flört](http://hundar.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Söt!

Hunden kan man träna tills man ser eller märker att den inte längre har samma vilja/smidighet. Men man behöver kanske inte träna så hårt/ofta eller på såna höjder som man gjort i deras yngre dagar. Sen är ju uppvärmning, nedvärmning och strechting så oerhört viktigt men det gäller ju oavsett ålder.

## Comment 5
Author: Ressu

Instämmer med dom andra som svarat. Man kan hålla på sålänge hunden mår bra av det!
