# Besökande hund på utställning!?
Author: Mulla

Hej hej

Den 16 November är det inofficiell valp utställning i Mjölby (östergötland). Jag hade tänkt åka dit med min lilla valp för social träning samt för att jag oxå ska lära mej lite. Ska nämligen åka på utställningsdebut i Maj. Och vill se hur man gör och fråga lite om hur jag ska gå till väga under själva träningen!

MEN nu till frågan; Läste i en tidigare tråd att man inte får ta med valp under 4 månader som besökande på utställning!  
Är det kanske officiella utställningar det gäller eller gäller det alla?

Ska jag ta med Vaccinations intyg som besökande på officiell och inofficiell utställning?

Tacksam för svar! Mvh Malin

## Comment 1
Author: gejsa

Ta med vaccinationsintyget oavsett vart du åker till för utställning. Vi krävde det på vår uställning fast det inte var officiell. Det är ju pga smittorisken som man vill ha alla vaccinerade.

## Comment 2
Author: Mulla

Ja okej.. Jo jag tycker det är jättebra med sådana kontroller.. Det är ju faktiskt för hundarnas egna säkerhet..(tummen upp för det.)

Men hur är det med ålder på valpen!? Som jag som är totalt oerfaren när det gäller utställning tycker att det borde vara minst 12 veckor isf eftersom man får sista vaccinations sprutan då men valpen är ju bara 3 månader då!

/Malin

## Comment 3
Author: Cerrolyn

Det bästa du kan göra är att ringa/maila arrangören och fråga.

## Comment 4
Author: Mulla

ja jag tror jag gör det! tack för svaren!

## Comment 5
Author: Freke

Är det en utomhus utställning brukar dom tillåta besökande hundar men sällan på inomus utställningar..

## Comment 6
Author: [Borttaget]

det var nog min tråd du läste då=) på denna utställning i växjö behöver hundarna vara 4 månader o vacc.intyg med. jag har tur nu då majsan gått över 4 månaders gränsen med ungefär 3 dar!! tycker det verkar va ett jättebra tillfälle för att träna valpen även om man inte ska ställa ut sen,lycka till du med=)

## Comment 7
Author: Yessica

Valpar under 4 månader är aldrig välkomna in på tävlingsområden. Dom måste ha blivit 4 månader minst, även om dom inte ska delta. Har man besökande hundar med sig är det alltid bra att ha vaccinationsintyg med sig ifall att. Oftast står det att hundar som  inte tävlar inte får följa med in, men det kan variera, både utom och inomhus faktiskt. Så just den frågan är det bra att kolla med arrangören :)
