# Mitt år med Aramis
Author: [Borttaget]

Oj vad tiden går! I måndags var det exakt ett år sedan vi hämtade hem Aramis. Tänk så liten han var då, och nu är han stora hunden!

Och vilket bra år det har varit! Det är nästan löjligt så mycket han har gjort i mitt liv :). Från att inte ens ha klarat av att ta promenader själv när sambon jobbar till att vara ute på iaf två promenader som är själv om dagarna med Aramis :).

Det har varit så roligt att se honom växa och lära sig nya saker. Han är så duktig när man tränar olika grejer med honom, ser så glad ut när han klarar av det man vill.

Han har charmat alla i min och sambons familj. Mamma har bestämt sig för att skaffa en berner när hon blir pensionär och lillebror hos pappa har sagt att de också ska ha en ^^.

Nu sitter han här med sitt huvud på mitt armstöd och tittar upp på mig med de där stora bruna ögonen och jag får nästan tårar i ögonen av lycka av att se på honom. Tänk vilken tur jag haft som fått en så vacker och underbar hund i mitt liv.  
Ett toppenår har vi haft tillsammans och hoppas på många år till :).

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Aramis och lillebror i somras :)

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Aramis och systersonen min :)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Och en bild på snyggingen ensam, så stor han blivit!

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Haha måste ha med den här också, vilken underbar hund jag har som står ut med sin knäppa matte ![Oskyldig](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 5
Author: Liss

Hehe jaa visst tusan går det fort:) Läskigt fort.. Kan inte förstå att Aramis växt så fort och redan är 1 år! Men Ecko är ju 2 år IDAG så:) Usch! hehe..

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Verkligen, tiden bara flyger! :)

Åh fyller Ecko 2 idag? Säg grattis åt honom från mig, Aramis och Mori! :)

## Comment 7
Author: Liss

#6 Hehe jaa han gör jue det:) Men han mår så dåligt så han får inget gott tyvärr.. men ska hälsa. Fast hälsar jag från Mori kan de bli förvirrande;P

## Comment 8
Author: SaraC

Han är så fin!

Helt otroligt fort går det! :) Så kul att läsa om hur ni både "växt" :)

## Comment 9
Author: [Borttaget]

så fin han är,tiden går ju så fort :-))

7,GRATTISSS!!!! ecko från lena o snoddbus med tillhörande spike:-))

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Ja visst tiden bara rinner iväg när man har roligt, och roligt har vi haft det här året ^^

## Comment 11
Author: Liss

#9 Tack Lena!:P

## Comment 12
Author: Emaljoh4

#9 Vem är spike? Har jag missat nåt?  
  
#11 Grattis till Ecko! :D  
  
#0 Vad roligt, Han är ju så söt! =) Såg en sån hund på stan, dom är så fina, de verkar också vara ganska lugna? alltså, inte typ så att dom springer runt och runt och runt och runt och runt i huset?

## Comment 13
Author: [Borttaget]

12 spike är en tioårig blandis kompis till snoddis

## Comment 14
Author: Liss

#12 Tack tack:)

## Comment 15
Author: [Borttaget]

#12 Jo de är ganska lugna hundar som jag upplever dom, samtidigt som dom gärna busar massa om man själv vill det :).

## Comment 16
Author: ingann

Han har gått från sötlök till fining;) Men det går alldeles föör fort ibland!

#14 Stort grattis till finingen Ecko oxå!

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Haha sötlök ^^ Det var ett bra namn :P

## Comment 18
Author: Liss

hihi.. jaa sötlök var gulligt:)  
  
#16 tack:)

## Comment 19
Author: ingann

hehe det kallar jag alltid åskar;) ropar jag sötlök med fjantig röst blir han helt galen o ska kela \*s\*

## Comment 20
Author: Emaljoh4

#13 som du äger nu? eller är det bara en hundkompis som han har träffat på en promenad typ?

## Comment 21
Author: [Borttaget]

det kan vi ta på msn, dumt att förstöra hela aramis tråden;-)

## Comment 22
Author: Craz-y

Fin och stor ARAMIS påväg in i vuxen livet! ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Grattis ECKO! ![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 23
Author: [Borttaget]

#22 Haha ja verkligen ^^ Men lika full av bus som när han var riktigt liten valp. Tur svärmor har en lika busig hund som han kan springa av sig med ibland :P

## Comment 24
Author: Craz-y

#23 Vad skönt! :D

## Comment 25
Author: preya

En otroligt söt hund!!

## Comment 26
Author: Annarex

vi hade en berner sennen som vi fick avliva för tre veckor sedan....
