# Jag = Instruktör i Göteborg
Author: sokka

Jag är färdigutbildad hundinstruktör via Sveriges Hundskola, Stockholm.  
  
Bor i Göteborg och har tänkt ta privatträningar i början för ca 250 kr.  
  
Undrar lite, ska man starta eget? Söka sig någonstans? Vart får man kunder osv?  
  
Hur gör man,liksom? Måste ju börja lågt så man får erfarenhet även om jag mycket väl vet vad jag sysslar med!! Mer än väl ;)  
  
Är främst inriktad på problemhundshantering & vardagslydnad men då jag har utfört allt med min hund också och hon är bara 7 månader vet jag allt vad det innebär med valpar, om inte mer då jag precis går igenom det ;)  
  
Någon som har tips och idéer och vet något om efterfrågan är stor i Göteborg???

## Comment 1
Author: Johanna

nemen hej! \*Roxie här\* :)

## Comment 2
Author: sokka

Haha!! Vad lustigt! :)) hur går det för er?

## Comment 3
Author: Johanna

bara bra :)

inte hunnit träna så mkt under helgen, har jobbat så mkt... men ska ut snart.

## Comment 4
Author: sokka

kul o höra :)  
  
okej samma här, 3e rundan för idag snart! \*puh\*

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Hoppas det går bra för dej. Tror det finns ett "starta eget i fokus" här. Kolla upp där.

Det blir bara fler och fler hundar som behöver hjälp med sina ägare![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif). Så det är bra att det kommer fler som er hundinstruktörer. Många glömmer tyvärr bort att det är en hund och inte en liten bäbis.

## Comment 6
Author: sokka

Ja det problemet är vanligt och jag försöker utgå mycket från psykologin också, är inte hund psykolog men man förstår ändå vaför en hund är en hund och har på så sätt vettiga sätt som fungerar att få ägare och hund och fungera tillsammans.  
  
Ska man starta eget eller kan man liksom söka in sig till en redan uppstartad organisation typ? Fast jag menar, man vill ju gärna jobba på sitt sätt??

## Comment 7
Author: Klump

#6

Om jag var du skulle jag starta eget.  
Efterfrågan i Göteborg är enorm.

## Comment 8
Author: sokka

Jag har också hört det men inte märkt det.. konstigt..

## Comment 9
Author: sokka

putt

## Comment 10
Author: sokka

putt

## Comment 11
Author: Klump

testa att lägga ut en annons.
