# Yorkshire terrier?
Author: Prova

Finns det nån här inne som har en York?

bildet tack :) och berätta lite vad den heter och så om ni vill

/tack iFör hand Prova

## Comment 1
Author: ingann

ingen renrasig men en blandning med papillon;)

Här är han ca 8 veckor

![](http://www.123minsida.se/picture.aspx?id=14558807)

11 veckor

![](http://www.123minsida.se/picture.aspx?id=15227123)

4 månader

![](http://www.123minsida.se/picture.aspx?id=16184369)

6,5 månader

![](http://www.123minsida.se/picture.aspx?id=19139198)

## Comment 2
Author: Prova

Neej, så söt

## Comment 3
Author: LiindaLarsson

Jag har ingen yorkshireterrier.(ingen hund alls nå mera) Men jag brukar ta hand om min kompis york i bland jätte söt är hon.. Hon heter Molly.. såg dina andra trådar om hund namn till tik m,m

kanske molly skulle passa?

## Comment 4
Author: Freestylefreaks

Förut när jag va på ett hundläger så va de en somhade en york men hon drog bara omkring på dej :( det var synd om den yorken :(

## Comment 5
Author: Prova

Hmm.. vad menar du med att hon drog om kring på den.

## Comment 6
Author: L8sson

här har vi en blandras som har york i sej =)

det är min kompis hund =)

## Comment 7
Author: Freestylefreaks

Asså i kopplet hon bar på den i kopplet överallt den fick inte gå

## Comment 8
Author: Sara87

Yorkar är ju galet söta :)

## Comment 9
Author: [Borttaget]

dom är söta har haft 2 stycken renrasiga,här kommer en bild på en av dem som valp;-)

## Comment 10
Author: Sara87

#9 Helt underbart söt <3

## Comment 11
Author: [Borttaget]

10, tack:-)

## Comment 12
Author: LiindaLarsson

#9 jaag har sett den där hund bilden på google.se eller om det var på nån annan sida..precis den hunden

## Comment 13
Author: [Borttaget]

12, har du någon undran så är det min hund;-),vad bra att han syns för det är han väl värd, han levde tills han var 10 år och var världens piggaste go gubbe hela vägen;-)

## Comment 14
Author: Prova

oj så söt.. finns det ingen fler som har bilder på York?

**spikes** har du ingen bild på han/hon när den är stor så man får se hur dom förändras här är jallafall min valp

## Comment 15
Author: [Borttaget]

vad söt den var;-),jodå visst har jag det jag ställde dock inte ut mina yorkar utan lät den använda huvudet i sitt liv i stället, så jag har aldrig haft den långhåriga;-), här följer en gammal bild när han var 2 år, han älskade att sova i stora hundens matskål när han hade käkat klart;-)

## Comment 16
Author: [Borttaget]

en till tio år

## Comment 17
Author: [Borttaget]

samma ålder som ovan,älskade fotbollar;-

## Comment 18
Author: Prova

nä jag tycker inte dom är snygga långhåriga ska själv hålla min york kort hårig, ungefår som #3ans bild-- den var fin

## Comment 19
Author: [Borttaget]

18, näe precis håller helt med dig, men jag ställde ut mina en gång för skojs skull, dock kortklippta bägge gångerna och gissa om domarna gillade dom, ser ju verkligen ut som pigga killar sade dom, men som sagt det föll på att dom var kortklippta:-))))
