# Slalomproblem
Author: SparklingTindra

Jag har lite problem med slalom i agilityn. Tindra går bra i slalomen när jag går brevid henne, fast det går inte sådär jättesnabbt. Men hon kan inte ta den själv utan att jag går brevid henne trots att jag inte visar med händerna på nåt sätt. Går jag dessutom för snabbt så fuskar hon. Och sen till det som jag tycker är det största problemet: Hon fattar inte hur hon ska göra i slalomen om jag går på vänster sida om slalomen.

**Några tips på hur jag ska få henne mer självständig i detta hinder och hur jag kan göra för att lära henne att gå i det fast jag är på "fel sida" om hindret?**

## Comment 1
Author: SparklingTindra

Putt?

## Comment 2
Author: Maddepadde

Åh, har haft precis samma problem.  
Det enda jag fick göra var att TAGGA TAGGA TAGGA och hetsa med leksak så hon fick ett drag.  
Det kommer nog om du bara kör på ;)  
  
Och för att lära in andra sidan måste du börja om på nytt.

## Comment 3
Author: SparklingTindra

#2 Ok. Tack!

## Comment 4
Author: [Borttaget]

prova att kasta leksak precis när hon är klar, tillslut kommer hon förstå och kommer skynda sig fram till slutet för att få leksaken.

kan du ha använt händer eller likande vid inlärandet så att hon känner behov av din hjälp?

## Comment 5
Author: SparklingTindra

#4 Ja, vid inlärandet men hon behöver ju inte längre att jag visar med händerna, hon går ändå. Men inte om jag inte går bredvid henne.

## Comment 6
Author: Elna

En kompis till mig hade samma problem med att köra på "fel sida" och hon började att köra så att hon sprang ,ed sin hund i början på "rätt sida" och när hunden kommit in i slalomen så bytte hon snabbt sida och körde en kort slalom och belönade sen. Vet faktiskt inte om det funkade.

Själv har jag kört det ungefär som att lära in det på nytt, sakta men säkert, nu funkar det super! ;)

Farten och självständigheten har kommit i efterhand för Nagli. Hon har blivit säkrare och säkrare och snabbare och snabbare! ;) Men Nagli vet att vi jobbar framåt i slalomen, belöningen är där framme och kommer framåt, inte hos mig, vet inte om det gör någon skillnad, men men! ;)

## Comment 7
Author: SparklingTindra

#6 Tindra får inte belöning inne i slalomen. Oftast så kör jag minst ett hinder till efter slalomen så vi kör alltid full fart framåt efter slalom. =P

Men jag ska försöka lära in den på nytt, fast med mig på "fel" sida.

## Comment 8
Author: Freestylefreaks

det är bara att nöta och ha roligt med sin hund :D

## Comment 9
Author: SparklingTindra

Kan ju uppdatera lite om hur det går med slalomträningen. Tindra går nu ganska bra när jag går på "fel sida", men det går långsamt och ibland måste jag visa med händerna. Hon fuskkar lätt. Men det går ju framåt iallafall. =)
